... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Bláznivý Petříček - La Fabrika (16.11.2010) ... 65%

19. listopadu 2010 v 19:31 | Petr Balada |  Divadlo
Móda recyklace filmových scénářů neutichá. Přestože Petr Serge Butko přiznává, že se nápad s Bláznivým Petříčkem snaží realizovat už pět let, trefil se nakonec přesně do doby, kdy uvedení jeho hry zapadá do kontextu jevištní film mánie. Jen severskou kinematografii vystřídala francouzská a tentokrát se nehraje pouze o obsahu, ale i o formě. Kostra příběhu však zůstala - zamilovaný pár na útěku. Vše ostatní je pak volnou variací a také o hraní si. Hraní si na film na divadle i na divadlo na divadle. V tomto bodě je nutné přiznat, že právě ono vykročení mimo rámec, ono hraní si, patří na celém představení k tomu nejlepšímu. Jakoby právě až okamžiky, kdy je hercům dovoleno se vyblbnout, jim dávaly herecká křídla.

Byla radost sledovat Vojtu Dyka, a ještě větší Tatianu Vilhemovou, při zkrácené verzi války ve Vietnamu či při hraní si na divadlo. Bylo zábavné být při tom, když prvně jmenovaného jeho kolegyně odbourala svým pojetím pumpaře od benzinky. Až by se mi chtělo napsat, že každý okamžik, který ty dva strávili jen v kokpitu svého auta, byl ztraceným. Ale právě ta náhlá proměna nálad od rozburáceného hlediště po naprosto ztišený prostor byla dalším plusem úterní premiéry.

Překvapením byla pouhá dvě pěvecká čísla, ačkoliv to podle sdělení protagonistů před premiérou vypadalo téměř na muzikál. Škoda to bezesporu je, protože Roman Holý napsal skvostnou muziku a i Marek Doubrava se ukázal jako výborný textař, když pro Dyka utkal ze slov mimořádně zdařilý šanson. Bohužel v něm zpěvák s výjimečným hlasem selhal. Až příliš tlačil na pilu, což tenhle kousek vůbec nevyžadoval a ani nepotřeboval. Výsledný dojem tak byl poloviční, jak vycítilo i publikum, které na rozdíl od duetu tento výkon potleskem neodměnilo.

Malé množství písní je v Bláznivém Petříčkovi mínusem zejména díky celkové stopáži. Téměř devadesát minut je moc. Ke konci už inscenace ztrácí na tempu a jak se rozklíčovávají teroristické motivy, polyká samu sebe. Zejména pojetí skonu obou hrdinů by si zasloužilo osobitější a kreativnější verzi. S touto odmítám věřit, že příprava trvala pět let. Jakoby se veškeré nápady už vytloukly a konec bylo najednou zapotřebí urychlit, což v tomto případě znamenalo odbýt. Vzhledem k sehranému partnerství hlavních představitelů mi to, zejména směrem k nim, přišlo poměrně líto. 

lf
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hry-online-zdarma-superhry | Web | 4. září 2011 v 9:48 | Reagovat

Chceš vyhrát super telefon Nokia E7? Podívej se na http://raketka.cz/soutez-o-telefon-nokia-e7 a hlasuj(zabere to max 1 minutku) :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...