... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Muž ve stínu ... 65%

28. listopadu 2010 v 12:58 | Petr Balada |  Film
Dát dohromady paměti bývalého britského premiéra může zpočátku zavánět trochu nudou. Ale pro čtvrt milionu dolarů za měsíc práce v domě na pobřeží se dá přetrpět ledasco. Jenomže i práce snů se může v momentě změnit v noční můru.

Do chvíle, než poprvé zazní zkratka CIA je Muž ve stínu skvostně natočeným bijákem. Po technické stránce jim zůstane až do konce, ale scénáristicky selhává právě od okamžiku, kdy se ze spisovatele stává vyšetřovatel. A je to škoda hlavně pro Ewana McGregora, který v poloze spisovatele-pozorovatele podává jeden ze svých nejlepších výkonů posledních let. Když se ovšem jeho postava stává aktivním středobodem dění, mění se v nudného muže na odstřel.

Roman Polanski se v Muži ve stínu vyrovnává po svém nejen se svou pozici vyhnance, ale rovnou účtuje také se současným světem velké politiky. Scénář Roberta Harrise mu zkrátka mluví z duše, z jeho vlastního života. A možná právě proto momenty, které ilustrují pocit vlastní izolovanosti na pozadí on line světa, patří k těm nejlepším scénám.

Film má vedle toho i skvostnou výtvarnou stránku. Dlouho nebyl k vidění snímek s tak vytříbeným smyslem pro architekturu prostoru jednotlivých obrazů. Už samotný dům na pláži je filmařsky vděčným stavitelským objektem a kameraman ho dokázal dokonale využít. Stejně jako přístaviště trajektu s jeho přilehlým hotelem, kde v nočních záběrech vyvolává autentické pocity osamělosti.

Jak už bylo napsáno, Muž ve stínu se láme na dvě nesourodé části. Scénář totiž přisoudil spisovateli úlohu postupného rozkrývače konspirační teorie, jejíž počátky jsou odhaleny pomocí zadání klíčových slov do internetového vyhledávače. Jak se zdá, scénáristická manýra této vypravěčské zkratky ještě stále nedosáhla svého vrcholu. Na druhou stranu šetří producentům peníze a divákům čas.

McGregor není jediným, kdo ve filmu zaujme. Také Pierce Brosnana si budete pamatovat. Ovšem jako toho, kterému jste v roli nevěřili nejen to propocené tričko. Zajímavým objevem je prozatím spíše televizní herečka Olivia Williams. Kamera ji miluje a pokud pro ni scénář zrovna nepřichystal vypjatou emoční scénu, dokáže hrát neobyčejně civilně. Pravda, jsou to zhruba asi dvě minuty z celého filmu, ale i tak díky za ně. Trochu schizofrenně působí hudba, která chvílemi namísto politického dramatu evokuje Vraždy v Midsomeru.

Muže ve stínu se i přes jistou nevyváženost celkového dojmu vyplatí vidět. Je natočen divácky vstřícným a důstojným způsobem. Velmi dobře se na něj dívá, zajímá vás, co se bude dít dál, jaké rozuzlení připraví děj jednotlivým postavám. A i možná díky tomu, že ne všechny se dočkají šťastného konce, pokud vůbec nějakého, nevadí tolik ani onen přihlouplý motiv rozkryté konspirace politických elit s výzvědnými službami. 

muž
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...