... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Red ... 55%

13. listopadu 2010 v 16:26 | Petr Balada |  Film
Bruce Willis, Morgan Freeman, Helen Mirren a John Malkovich je velmi exkluzivní hereckou sestavou, ale stejně jako v případě dream teamu ve složení George Clooney, Ewan McGregor, Jeff Bridges a Kevin Spacey, se vytloukl schizofrenním scénářem a nerozhodností režiséra. Ale zatímco ambiciózní Muži, co zírají na kozy se nemohli rozhodnout, zda chtějí být válečnou komedií nebo protiválečnou satirou, komediální Red se odrovnal přehnaným důrazem na akční složku filmu.

Ještě úvodní obrazy ze života důchodce Franka Mosese jsou svěží scenáristickou zkratkou. Od každodenních rituálů po soutěž ve vánoční výzdobě, to vše zvládnuté v lehce ironickém duchu střídmého hereckého projevu. Prostě starý dobrý Bruce Willis. K sobě dostal, ve filmu stále ještě neokoukanou, Mary-Louise Parker. Televizní star ze seriálu Weed (u nás vysílala HBO) mu je v postavě Sarah důstojným parťákem. Tedy pouze do chvíle, než se potkají tváří v tvář. Spojení světů telefonní operátorky a vysloužilého agenta sice slibovalo jiskrnou zápletku, ale Red není komedií romantickou, ale akční. A tak byl veškerý nabízející se potenciál zabit chatrně vykonstruovanou zápletkou se seznamem agentů na odstřel.

Není přitom pochyb, že by film utáhli sami dva. Místo toho se ale postupně představují další členové staré party. Nejhorší roli si z nich vylosoval Morgan Freeman. Ten na sebe hned zkraje prozradí, že umírá na rakovinu - zřejmě, aby nebylo divákům tolik líto, že je zbytkem skupiny v průběhu dalšího děje obětován. Uf. Naštěstí je tu Marvin Boggs. Paranoidní agent, kterému bylo po třináct let podáváno LSD, nemohl najít lepšího představitele, než Johna Malkoviche. Proto zamrzí, že jeho postava nedostala více prostoru. Stejně jako role Victorie (Helen Mirren), u které došlo k trestuhodnému poddimenzování času stráveného na plátně.

Red se s přibývajícím časem stále více soustředí na vyřešení důvodu existence likvidačního seznamu, čímž se vzdaluje daleko nosnějšímu tématu vysloužilých agentů i love story mezi Frankem a Sarah. Tím se z něj stává jen další xtá varianta akční komedie. Občasné světlé okamžiky (návštěva velvyslanectví Ruska) dokonale zatlačí do pozadí nástup banálních pyrotechnických scén a přestřelek. Počáteční zájem o dění na plátně střídá nuda, která se s prodlužujícím časem stává čím dál hůř snesitelnější. Konec tak vyvolává poněkud rozporuplné pocity. Radost, že přišel ještě relativně včas a smutek nad tím, jak málo dokázal z takového námětu vytěžit scenárista a následně i režisér.

red
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...