... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Slova! Milana Knížáka

13. listopadu 2010 v 17:57 | Petr Balada |  Slova!
Říká se, že člověk toho na sebe prozradí mnohem více mezi řádky. Tato rubrika je o tom, co se stane, když se některé ty řádky odstraní a jiné zpřehází.

… Původní verzi rozhovoru s Milanem Knížákem uveřejnil Týden ve svém letošním 44. čísle

Když vzpomínám na fakta totality, taky mě to děsí. Otec bohém, matka spíš konvenční a tvrdohlavá. Začal jsem se zajímat o východní filozofii a to mě uspokojovalo. Strávil jsem roky v zahraničí, znám polovinu světové scény osobně, jsou to moji kamarádi. Člověk má především pracovat tam, kde je, mít v pořádku svoji zahrádku. Abych měl aspoň nějaké peníze, uklízel jsem mostecké věže na Karlově mostě. Jednou jsem musel vystřelit na divočáka, který si přerazil páteř a spadl do vody. Snědl jsem prášky, odvezli mě do nemocnice, pak někam do blázince. Rád si hraji na kovboje.

Václava Havla znám od šedesátých let. Když nesouhlasím s tím, co dělá, tak mu to sdělím. On je zavilec, který drží svůj názor, i když se to tisícům lidí nelíbí. Když jsem přišel poprvé do metra a viděl tam tu směsici národností a barev, připadal jsem si jako v gangsterském filmu. Tam jsem se s ním strašně zpil a za svůj největší úspěch považuji, že jsem pak v nočním New Yorku dokázal najít cestu domů. Jako věrný doprovod s námi byli dva fízlové. Mám to v mlze. Zahnali jsme je nejdříve v šest, později v sedm večer do postele, měli hodinu na čtení, pak se zhaslo. Pak mohou být vztahy v pořádku.

Když jsem přišel, galerie nefungovala - byly v nepořádku depozitáře, hospodaření, vlastně všechno. Chybělo současné umění, které průběžně sbíráme. Jen jsem nechtěl, aby někdo vydělával na prodeji nemotorných kopií mého díla. Určitě by mi nevadilo, kdybych nějaké měl, ale život to zařídil jinak. Člověk musí být schopen posoudit i svou práci. Bez pýchy, ale i bez zbytečné skromnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...