... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Útěk ... 55%

30. listopadu 2010 v 18:02 | Petr Balada |  Film
Mezi filmy, které byly odpromítány na letošním Festivalu francouzského filmu, patřil také Útěk od režiséra Françoise Ozona. Ve stručnosti by se jeho příběh dal popsat jako vnitřní boj dvou mladých lidí, kteří se snaží ustát souboj světa v sobě s tím okolo sebe. Cynicky řečeno je to pak o tom, že ona (Mousse) je těhotná a on (Paul) má rozhozené hormony.

Úvodní minuty sugestivně navozují atmosféru pohasínajících životů zamilovaného páru narkomanů Mousse a Louise. Zatímco díky droze říznuté váliem Louise umírá, Mousse se během hospitalizace dozvídá o svém těhotenství. Po pohřební hostině, kde ji matka Louise vyzývá, aby si dítě nenechávala, odjíždí Mousse na venkov, do domu nedaleko přímořské pláže. Na pár dní ji navštíví bratr Louise Paul a právě během těchto dní se odehrává převážná část Útěku.

François Ozon spolupracoval rovněž na scénáři, který na dialozích věru šetří, a když už se nějaký dostaví, neobsahuje povětšinou vůči posunu děje žádné závažné sdělení. Zároveň se však nedá říct, že by film vyprávěl alespoň obrazem, neboť kamera Mathiase Raaflauba pouze ilustruje. Nesděluje nic navíc. O to větší náklad tak byl naložen na duo představitelů hlavních rolí.

Isabelle Carré není zrovna přesvědčivým typem herečky. Naplno se to ukáže při závěrečné scéně, ale ani před ní mimicky neoslní. Většina z toho, co se uvnitř ní děje, nebo spíše, co by se mělo dít, je zapotřebí si domýšlet; promítat do její postavy představy o svém vlastním chování v podobné situaci, což pánská část osazenstva ocení jen velmi, velmi obtížně. Pořád se o to ale ještě může pokusit u postavy Paula. Pravda, pouze za předpokladu, že rozumí vnitřním pochodům gaye, který je přitahován těhotnou snoubenkou svého bratra natolik, že se k ní jedné noci tulí více, než byste čekali. Louis-Ronan Choisy porozuměl. Svůj filmový debut ustál se ctí, i když mu scénář nepřipravil zrovna jednoduchý příběh.

Útěk je filmem převážně lyrickým. Způsobem vyprávění by se dal například přirovnat k Mamas & Papas Alice Nellis, která však daný žánr zvládla s daleko větším přehledem a citem. François Ozon si zkrátka v hlavě natočil působivý snímek o rozpadu citů i hodnot, který však během realizace poztrácel většinu ze své naléhavosti. Zbylo mu jen nevzrušivé školní cvičení s mírou upřímnosti české politiky.

Útěk
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...