... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Občanský průkaz ... 40%

1. listopadu 2010 v 21:42 | Petr Balada |  Film
Zatímco v evropských médiích doznívá nadšení z nové televizní verze Sherlocka Holmese, kterou někteří neváhají označit dokonce za daleko filmovější než biják Guye Richieho, Česko si naopak nadělilo film, který ve své formální podobě není ničím jiným, než sestřihem televizního seriálu. Skládanka epizod táhnoucí se jak roční volební kampaň byla nejspíše cíleně natočena pro diváky Vyprávěj se snahou ukázat jim, jak to bylo doopravdy. Bohužel tak činí stejně nevzrušivě jako veřejnoprávní vypravěč.

I dramatické momenty (prohlídka na hranici, zátah v podchodu) jsou podávány v odtažité podobě dietního nemocničního menu. Pokud tedy nejsou rovnou k smíchu. Výsledkem je podivný patvar blížící se odpočinkovému filmu pro děti a mládež o partě kluků, co zažívá nejedno dobrodružství. To, že jeden z nich umře, vlastně není nic katastrofického, to se prostě občas stává.

opp


Za největší zločin na divácích lze jednoznačně označit stopáž filmu. Snad i sváteční návštěvník kina tu najde nějaké to hluché místo volající po nůžkách. Například scéna u silničního odpočívadla trvající nesnesitelně dlouho nepřináší nic, co by posouvalo děj či charakter postav a co by divák už nevěděl z předešlých obrazů. Pokud tedy nebyl tím zásadním myšlen nervový výbuch jinak submisivní matky v podání Anni Geigerové, což pevně doufám, že nikoliv, protože tak nepřesvědčivě a špatně zahranou scénu jsem v jejím podání snad ještě neviděl. Ale možná chtěli tvůrci pouze ukázat, že i tehdy byl kolem odpočívadel bordel.

Problém však není pouze ve formě. Rovněž obsah má značné trhliny. Pokud, nedej Bože, na film zavítá jedinec z řady dospívajících jedinců neznalý tak úplně socialistického marasmu, nejspíše mu některé scény nebudou docela jasné. Když už je tu zdlouhavý obraz ze služebny VB ohledně podání vysvětlení k upraveným občanským průkazům, proč nedostalo prostor také vysvětlení, co se dělo se zbitými lidmi naloženými po zátahu do autobusu? Že by je hodní esenbáci odvezli po výbuchu zpátky domů? Ale tohle jsou už přeci jenom příliš nebezpečné otázky, které by mohly vést k dalším týkajících se třeba osudu některých vedlejších postav. Raději pryč od toho.

V jedné z recenzí se bylo možné dočíst opatrné přirovnání k Poutům. Tak to ani náhodou! Autor toho přirovnání by měl okamžitě vrátit občanský průkaz a nechat se prohlásit za nezpůsobilého k rozumnému uvažování. I tolik doma podceňovaný Zemský ráj to napohled měl daleko hustší atmosféru, než tenhle "kouzelný kolotoč". Natož pak Pouta, která se ještě nikomu z českých tvůrců letos překonat nepodařilo. 

op
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...