... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Prosinec 2010

Alba roku 2010 ... IV.část ... definitivně nejlepší kousky

28. prosince 2010 v 17:28 | Petr Balada |  bestof...
Mezitím, co jsme ve třech dílech zkoumali hudební preference několika redakcí, internetový server metacritic.com posbíral podobných novinářských výsledků od bezmála šedesáti zdrojů, a to i včetně zde již uvedených. Posčítal body udělované za umístění jednotlivých alb v první desítce a došel k výsledku, který příliš nepřekvapí. "My Beautiful Dark Twisted Fantasy" je opravdovým hudebním fenoménem posledních týdnů. Jeho náskok na druhé místo je neuvěřitelných čtyřicet bodů. Poměr počtu udělených zlatých medailí ve výročních žebříčcích pak 20 ku 7 v neprospěch druhého alba roku "The Suburbs".

Již za pár dní se zde objeví pořadí deseti nejlepších domácích nahrávek v rámci ankety "kult.mix album roku 2010", ale vrátíme se i k nahrávce Kanye Westa s hledáním odpovědi, proč právě on vyhrál novinářské klání o nahrávku roku. A teď už slíbené pořadí definitivně nejlepších alb uplynulých dvanácti měsíců.


10. Deerhunter - Halcyon Digest + Ariel Pink's Haunted Graffiti - Before Today
09. The Black Keys - Brothers
08. Vampire Weekend - Contra
07. Big Boi - Sir Lucious Left Foot: The Son of Chico Dusty
06. The National - High Violet
05. Beach House - Teen Dream
04. Janelle Monáe - The ArchAndroid
03. LCD Soundsystem - This Is Happening
02. Arcade Fire - The Suburbs
01. Kanye West - My Beautiful Dark Twisted Fantasy

Rent: Filmed Live on Broadway

28. prosince 2010 v 7:32 | Petr Balada |  Televize
Možná to způsobil přirozený ostych ze ztráty kulturní soudnosti, možná za to mohla přízemní nevědomost. Každopádně jsem v žádném souhrnu doporučených televizních pořadů ku vánočnímu sledování nenalezl zmínku o muzikálu "Rent" odvysílanému na 2. svátek vánoční v hlavním vysílacím čase na ČT2. Což je doopravdy s podivem, protože muzikálu u nás rozumí přeci každý. A pro všechny tyto znalce, ale také tvůrčí zasvěcence, mělo být jeho sledování povinné.

Jak totiž záznam pořízený přímo na Broadwayi ukázal, úspěšný muzikál nepotřebuje být naditý speciálními efekty. A nepotřebuje, aby v něm co pět minut něco odněkud zajelo či přijelo. "Rent" si vystačil s jednou scénou. O změnu prostředí odvíjející se od děje se pak postarali už samotní herci, a to díky třem jednoduchým stolům, které spojovali, rozdělovali či převraceli, aby tak simulovali cokoliv od postele až po dveře.

Když už byli zmíněni herci, při sledování těch zámořských jsem se neubránil studu nad kvalitou zdejší muzikálové elity. Neuvěřitelné nasazení. Zpěv, ze kterého mrazilo. Autentické prožitky a emoce, na kterých se dozajista projevilo i vědomí posledního představení. Zkrátka, zatímco u místních hvězd má člověk pocit, že si prostě přišly odehrát roli za pár tisícovek a divák ani zbytek představení je v podstatě nezajímá, "Rent" stál na soustředěném výkonu celého týmu. Ano, i tímto způsobem se dá docílit efektního představení. A vyjde to rozhodně laciněji, než bezduchá přehlídka technického parku divadla.

Muzikál měl oficiální premiéru v lednu 1996. Na Broadway se dostal v dubnu toho samého roku a od té doby zde byl uváděn více než pěttisíckrát. Je držitelem nejen několika divadelních cen Tony, ale autor Jonathan Larson za něj obdržel také Pulitzerovu cenu. Bohužel už pouze in memoriam, neboť zemřel ještě před uvedením na Broadwayi. Poslední představení proběhlo 7. září 2008 a právě z něj pochází uvedený záznam. Ještě před ním však Chris Columbus převedl příběh na filmové plátno. "Rent" se dočkal rovněž své parodické podoby, a to v jednom z čísel loutkového spektáklu "Team America". Konkrétně v podobě songu s refrénem "Všichni mají AIDS".

KULT.MIX ALBUM ROKU 2010 ... nominace

23. prosince 2010 v 21:58 | Petr Balada |  ALBUM ROKU ...
Předtím, než vyvrcholí série uveřejňovaných žebříčků nejlepších zahraničních alb dle hudebních kritiků, je tu širší nominace pětadvaceti domácích nahrávek (v abecedním pořadí), které si zaslouží za uplynulý rok nejvíce pozornosti. Z nich vznikne konečné pořadí deseti nejlepších alb včetně toho s titulem KULT.MIX ALBUM ROKU 2010.

Bárta Dan - Theyories
Bobek Pavel - Víc nehledám
Clarinet Factory - Out of Home
Dark Gameballe - Pochyby
Dva - Hu
Hegerová Hana - Mlýnské kolo v srdci mém
Charvátová Jitka - Feed My Lion
Imodium - Polarity
Kocábová Natalie - Walking on the A-bomb
Mashy Muxx - Light
Mišík Vladimír - Ztracený podzim
Montage - King or Queen
Muk Petr - V bludišti dnů
Navigators - My Place
Niceland - God Has Her Ways
Pleas The Trees - Inlakesh
Prago Union - Dezorient Express
Radůza - Miluju vás
Staré pušky - Sladkých 11
Sunflower Caravan - A Little Bit More
Tara Fuki - Sense
Thalidomide - Thalidomide
Tichý Jakub - Tragédie
Toxique - Outlet People
Yellow Sisters - Tubab Woman

Arcade Fire - The Suburbs ... 70%

21. prosince 2010 v 20:31 | Petr Balada |  Hudba
Kolem téhle desky panuje napříč kontinenty až překvapivá shoda. Podle výsledků anket nevyšla za uplynulých dvanáct měsíců téměř žádná více povedenější. Čím to asi bude?

Deska "The Suburbs" je po hudební stránce poměrně konzervativní, což je nejspíše jeden z důvodů, proč se dočkala tak příznivých kritik. Nikdo nemusí přemýšlet, o co tam vlastně jde. Staromilsky průzračné melodie plynou jedna za druhou, aniž by jakkoliv svého posluchače rušily. Jen chvílemi zazvoní o něco více smyčce, kytary nebo klavír. Geniálně zaranžovaná jednoduchost. Jak právě zjišťuju, pro zadávání dat do počítače ideální soundtrack. Vedoucí bude mít radost. Pokud ne, vzhledem k náladě textů to bude vhodný doprovod i k výpovědi. Pak, čerstvě nezaměstnaný a stále se sluchátky na uších, vyjdu do důvěrně známých ulic svého předměstí. Do ulic, které jsou po desetiletí stále stejně hezky neuklizené. Mezi domy poskytující ideální úkryty pro hru na schovku i pro úchyláky. Pod jediným pozůstalým stromem začnu při vzpomínce na první vykouřený joint brečet. Připomenu si všechny kamarády, co to jako dealeři dotáhli dál než já a kupodivu jsou ještě naživu a na svobodě. Uvědomím si, jak to tady mám rád, a poslední dva songy protancuju mezi lejnama od psů. Aha, tak to už hraje něco jiného.

Alba roku 2010 ... III.část

21. prosince 2010 v 20:17 | Petr Balada |  bestof...
Třetí část přehledu nejlepších alb loňského roku staví proti sobě redakce dvou respektovaných hudebních časopisů. Ve které z nich by se lépe dařilo vašemu vkusu?

SPIN (us)

10. Robyn - Body Talk Pt.1
09. Kid Cudi - Man on the Moon II: The Legend of Mr. Rager
08. M.I.A - Maya
07. Grinderman - Grinderman 2
06. Janelle Monáe - The ArchAndroid
05. Jamey Johnson - The Guitar Song
04. LCD Soundsystem - This Is Happening
03. Arcade Fire - The Suburbs
02. Deerhunter - Halcyon Digest
01. Kanye West - My Beautiful Dark Twisted Fantasy

NEW MUSICAL EXPRESS (uk)

10. The Drums - The Drums
09. Liars - Sisterworld
08. Salem - King Night
07. Zola Jesus - Stridulum II
06. Foals - Total Life Forever
05. Laura Marling - I Speak Because I Can
04. LCD Soundsystem - This Is Happening
03. Beach House - Teen Dream
02. Arcade Fire - The Suburbs
01. These New Puritans - Hidden

UP´END´DOWN - La Fabrika (19.12.2010) ... 90%

20. prosince 2010 v 2:04 | Petr Balada |  Divadlo
Navázat na úspěch, který se nabalil na projekt La Putyka, nebyl snadný úkol. Zopakovat možná neopakovatelné a přitom nevykrást sám sebe. Výzva, jejíž výsledek může stejně tak pohřbít, jako povznést. Bez dalších řečí okolo je nutné přiznat, že Rostislav Novák to se svým týmem dokázal. Představení UP´END´DOWN nabízí skvostný zážitek. Má obrovský emocionální náboj, který je o to překvapivější, že vychází vlastně z "pouhé" vedlejší příběhové spojnice rámující neuvěřitelná akrobatická čísla prováděná se zatajeným dechem v hledišti i jevišti.

Novákovi se povedl vskutku husarský kousek, kdy i zapojení převzatých postav, rolí či charakterů z La Putyky nelze ani v nejmenším brát jako vykrádání či ulehčení si pozice. Cirk drama UP´END´DOWN je natolik silné představení, že podobné berličky prostě nemá zapotřebí. Naopak jsou příjemným ironickým šklebem směrem k nevěřícím. A tak u stropu usazený hostinský z Putyky celý čas pozoruje dění pod sebou a hudební doprovod opět obstaraný triem Dyk, Prachař, Maxián rozehrává podobné melodické a vokální linky, aniž by to zavánělo parodií. S novým příběhem dostala jejich hudba zkrátka nový význam.

Samotný koncept příběhu s padlým andělem a okamžiky, kdy čas i život má poněkud odlišný rytmus, je rozehrán velmi zajímavým způsobem. Divákovi není povoleno ubrat v pozornosti. Neustále se něco děje, a ačkoliv by v první třetině představení mohl snadno podlehnout dojmu jakéhosi náhodného chaosu, vše do sebe postupně zapadá. Jako puzzle stavěné od středu směrem k rámu. UP´END´DOWN má jednoznačně parametry velkolepé divadelní události, na kterou bude opět obtížné sehnat lístky. Situace stresující o to více, že vidět ji jenom jednou nestačí. Křičící a ve stoje aplaudující spoludiváci nedělní premiéry mi to jistě potvrdí. 

LCD Soundsystem - This Is Happening ... 90%

19. prosince 2010 v 12:54 | Petr Balada |  Hudba
Soudě dle prozatím zveřejněných výsledků, patří album "This Is Happening" mezi ta úplně nejlepší za uplynulý rok spíše v zámoří. Ani Evropa na něj nezapomněla, jen jí do první desítky příliš nepasovalo. Tak jaký vlastně je poslední počin Jamese Murphyho?

... Zatímco první track je pozvolna se rozjíždějící taneční rozcvičkou, ze které se zdá, že Daft Punk ještě pořád znějí domem Jamese Muphyho, dvojka "Drunk Girls" představuje jeho charakteristický dance punk se slovy mimo jiné o holkách čekajících hodinu na záchod. "One Touch" to je taneční monotónnost v její nejlepší hymnické formě. Takhle nějak by nejspíše zněla pecka "Mmm Skyscraper I Love You", pokud by ji Underworld nahráli dnes. Střídání žánrů tím však nekončí. ... celý text recenze zde

Alba roku 2010 ... II.část

19. prosince 2010 v 12:42 | Petr Balada |  bestof...
Další dvě desítky porovnávající vkus amerických a anglických hudebních publicistů obstará tým okolo serveru Pitchfork, který dostává velmi silného soupeře ze světa velkých ostrovních novin - The Guardian.

PITCHFORK (us)

10. Titus Andronicus - The Monitor
09. Ariel Pink's Haunted Graffiti - Before Today
08. James Blake - The Bells Sketch EP / CMYK EP / Klavierwerke EP
07. Joanna Newsom - Have One on Me
06. Vampire Weekend - Contra
05. Beach House - Teen Dream
04. Big Boi - Sir Lucious Left Foot: The Son of Chico Dusty
03. Deerhunter - Halcyon Digest
02. LCD Soundsystem - This Is Happening
01. Kanye West - My Beautiful Dark Twisted Fantasy

GUARDIAN (uk)

10. John Grant - Queen of Denmark
09. Ariel Pink - Before Today
08. Laura Marling - I Speak Because I Can
07. Robyn - Body Talk
06. Caribou - Swim
05. These New Puritans - Hidden
04. Arcade Fire - The Suburbs
03. Hot Chip - One Life Stand
02. Kanye West - My Beautiful Dark Twisted Fantasy
01. Janelle Monáe - The ArchAndroid

Vliv se skrývá v titulcích

19. prosince 2010 v 12:32 | Petr Balada |  Sběr
"V médiích se těžko prosadíme."
... generální ředitel veřejnoprávní televize Jiří Janeček

"Dnes je čtvrtá adventní neděle"
... headline titulek v informační liště ČT24

Když to dokázal advent, dokážete to i vy, pane řediteli. A pokud by ani titulky nevyšly, můžete to zkusit v politice. Tam už dokázal prosadit kde kdo kde co.

Alba roku 2010 ... I.část

18. prosince 2010 v 14:42 | Petr Balada |  bestof...
V několika následujících částech si představíme nejlepší alba loňského roku očima ostrovních a zámořských hudebních žurnalistů. Velmi zajímavé porovnávání odstartujeme desítkou časopisu Rolling Stone a proti ní postavíme výběr hudebního magazínu Q.

ROLLING STONE (us)

10. LCD Soundsystem - This Is Happening
09. Eminem - Recovery
08. Robert Plant - Band of Joy
07. Drake - Thank Me Later
06. Vampire Weekend - Contra
05. Jamey Johnson - The Guitar Song
04. Arcade Fire - The Suburbs
03. Elton John and Leon Russell - The Union
02. The Black Keys - Brothers
01. Kanye West - My Beautiful Dark Twisted Fantasy

Q (uk)

10. MGMT - Congratulations
09. Paul Weller - Wake Up The Nation
08. The National - High Violet
07. Gorillaz - Plastic Beach
06. John Grant - Queen Of Denmark
05. Vampire Weekend - Contra
04. Laura Marling - I Speak Because I Can
03. Plan B - The Defamation Of Strickland Banks
02. Robert Plant - Band Of Joy
01. Arcade Fire - The Suburbs
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...