... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Mráz přichází z Okresu na severu

17. prosince 2010 v 17:56 | Petr Balada |  Sběr
Někomu už téma propagandistických seriálů může přijít vyčpělé, ale dokud redaktoři kulturních rubrik budou shledávat, že se v české kultuře neděje nic podstatného, nezmizí. Pohoršovat se od stolu je totiž vždy pohodlnější, a tak dobrou polovinu novinové strany pátečních LN zabírá moralistní apel nad tržním chováním České televize.

Seriál "Okres na severu" jsem nikdy neviděl a ani přes důraznou negativní reklamní kampaň Jany Machalické na tom nehodlám nic měnit. Stačí mi vědomí o jeho poplatnosti době, ve které vznikl. Možná, kdybych o něm neměl ani páru a někdo by mi zkusil namluvit, že se jedná o prequel Okresního přeboru, neodolal bych.

České televizi bývalo vytýkáno, že neumí hospodařit se svým archívem. Drží si ho pod zámkem a nikomu k němu nepustí. Časy se mění. Ovšem pro některé směrem k horšímu. Co s tím? Měla by být ve svobodném tržním prostoru uplatňována direktivní pravidla, která ho regulují? Je veřejnoprávní televize součástí procesů probíhajících v rámci tržního hospodářství nebo má svou vlastní ekonomickou planetu? A měli by novináři určovat jakémukoliv subjektu s čím má obchodovat?

I každá vydělaná bankovka z prodeje dvd má ovšem dvě strany. Uvědomuje si Česká televize, že vydáváním podobných dinosaurů ubližuje lidem, kteří díky v nich oslavovanému režimu přišli o majetek, zdraví, o své blízké? Může si ale v demokratickém režimu dovolit kdokoliv diktovat lidem na co se mají dívat a co si o tom mají myslet?

Možná, kdyby novináři věnovali tolik času a umu upozorňováním na daleko hodnotnější kulturní projekty a produkty, o "Okres na severu" by už dneska nikdo ani nezavadil. Jo, pečovatelská uvědomělost a pocit jakési informační nadřazenosti, to je pro každého žurnalistu obecně cesta do pekla. A proto je i v Česku mediální scéna tak cítit sírou. 
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...