... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

David Drábek - Koule ... 100% ... (ČR3 Vltava, 25.1.2011)

26. ledna 2011 v 18:33 | Petr Balada |  Divadlo
Projekt "Vinohradská 12" nemohl odstartovat lépe. David Drábek pro něj napsal hru, která se obsahem i žánrem pohybuje na pomezí reality a fikce. Obsahem tím, že známé reálie rozvinul o smyšlenou nadstavbu a žánrem díky zasazení "Koule" do rozhlasového studia. V příběhu atletické královny Mileny bilancující v rozhovoru s rozhlasovým moderátorem svůj život Drábek dokonale zpracoval mediální image, kterou kolem sebe šíří i sám reálný předobraz této postavy. Autorovi se ovšem podařilo nejen skvostně odvyprávět její barvitý osud, ale díky době v níž se odehrává, ho zároveň zobecnit v určitém typu české povahy. Typu vyznačujícího se lehce kolaborantským způsobem života, který je jím samým omlouván tím, že někdo tu práci přece dělat musel a taková už zkrátka byla doba.

Drábek navíc našel naprosto ideální představitelku hlavní role. Pavla Tomicová-Malá ve své roli žila. Bylo snadné ji uvěřít každé slovo. To, jak odměřovala jednotlivé polohy od rozšafné paňmámy po uraženou celebritu domáhající se Karla Hály, bylo strhujícím zážitkem. Její výkon si udržoval i vnitřní inteligenci a soustředěnost, díky které nikdy nesklouzl k zesměšňující karikatuře, což se díky textu několikrát nebezpečně nabízelo.

"Koule" je komedie plná úžasných hlášek a nezapomenutelných obrazů včetně toho, kdy Milena popisuje následky braní dopingu projevující se špatnými sny, ve kterých se proměnila v King Konga šplhajícího po americkém mrakodrapu s malým Štrougalem či Husákem v tlapě. Vedle jednoznačně komických výstupů ale občas Drábek zařadil trochu tíživější scény, jako je setkání Mileny a Radmily, ve kterých jde komika přes hodně silný mráz. A nejednoznačnost tuhnoucího úsměvu zůstává i po závěrečném vyznání Mileny zachraňující jako matka národa všechny ovce sešlé z cesty vynesením na Sněžku, protože ta je větší než Říp.

David Drábek zkrátka napsal další divadelní hit. Je dobře, že se počítá s jeho uvedením v příští sezóně na prknech Klicperova divadla v Hradci Králové, protože rozhlasový archív je tomuhle kusu prostě malý. A především je dobře, že si tam Milenu opět zahraje Pavla Tomicová-Malá, pro kterou to dost dobře může být i její role životní.

Epilog ke "Kouli" pak vyšel v dnešní MF DNES. V neuvěřitelném rozhovoru, který s Helenou Fibingerovou vedla, v případě otázek ohledně této hry soudnost ztratící, Barbora Tachecí. Aniž by jedna z dam "Kouli" slyšela, pouštějí se společně do odsuzování počínání nejen Davida Drábka, ale rovnou i programového ředitele celého Českého rozhlasu. Vzhledem k absurdnosti použitých slovních výlevů, bych hlasoval pro jejich dodatečné začlenění do chystané divadelní inscenace. Například lamentování Barbory Tachecí: "A dneska je to Fibingerová, kdo to bude zítra? A bude to jeden člověk, nebo skupina lidí?" by si převedení na prkna s patřičně rozmáchlým gestem a patosem rozhodně zasloužilo.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...