... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Prosinec 2011

V očekávání ... CZ desky 2012

31. prosince 2011 v 13:44 | Petr Balada |  Hudba
Charlie Straight - "Someone With a Slow Heartbeat"
Na vydání druhé desky se čeká přes dva roky. Poslední nahlášený termín je březen 2012. Produkce se ujal Brit Guy Fixsen, který v tuzemsku spolupracoval s Ecstasy of St. Theresa nebo s Vypsanou fixou na "Klenotech". Zpěvák Albert Černý v rozhovoru s Jaroslavem Špulákem (Právo) k tomu, jaké nové album bude, řekl:
"Určitě zajímavější než náš debut. Myslím si, že čím víc hrajeme, tím víc se zlepšujeme a umíme lépe vyjadřovat emoce. Věřím, že to na nové desce bude slyšet."

Please The Trees - "Forrest Affair"
Ještě věhlasnějšího producenta ulovili pro svůj třetí počin Please the Trees. Jonathan Burnside má své jméno v bookletech alb kapel jako jsou Nirvana či Faith No More. Ale ani on není v Česku úplně neznámý. V roce 1997 spolupracoval s Tata Bojs na desce "Ukončete nás…!"

Fiordmoss - "Ink Bitten"
První EP se objevilo už na konci roku 2010, ale na klasické album se stále ještě čeká. Během vystoupení na Pohoda Indoor Camping Festivalu ho nicméně přislíbili právě pro nadcházející rok a oznámení o vydání se objevilo už i na oficiálních stránkách projektu. Pokud se tak stane, může jim jejich výtečný severský electronic folk bezpochyby zajistit titul nejzajímavějšího debutu příštích dvanácti měsíců vůbec.

WWW
Na začátku prosince sice vypustili dvoudiskový limitovaný živák, ale také oni oznámili na výše zmiňovaném festivalu novou studiovou placku pro rok 2012, z které byla nabídnuta i ochutnávka. Jak moc se může člověk těšit na něčí desku?

Václav Neckář a Umakart
Umakart by měl hodit na trh nejen svou vlastní novinku, ale zároveň se výrazně podílet na nejočekávanějším albu sezóny. Během natáčení "Půlnoční" se zrodil základ spolupráce, která v lednu nabere konkrétní podobu. Zpěvák už v říjnu potvrdil vznik desky a díky idnes.cz i víme, že by se mělo jednat o komornější autorskou desku Švejdíka a Neuwertha, na které se budou podílet další hudebníci.

Lucie Bílá
Černý kůň příštího roku? Hodně záleží na tom, jak moc odvážná bude její spolupráce s Jaro Slávikem. Jestli se společně přikloní k dynamičtějšímu a světovějšímu popovému zvuku nebo se spokojí s domácím popíčkem.

Alba roku 2011 ... IV.část ... definitivně nejlepší kousky

28. prosince 2011 v 18:20 | Petr Balada |  bestof...
Internetový server metacritic.com posbíral výsledky od více jak sta zdrojů, aby následně posčítal body udělované za umístění alb v první desítce jednotlivých žebříčků. K výsledku není příliš co dodávat, snad jen upozornění na tlačenici na desátém místě a také na fenomén Adele, který vynesl její lehce nadprůměrné album "21" na konečný bronzový stupeň. Ze všech dvanácti desek v žebříčku má přitom, spolu s "Watch the Throne", nejmenší skóre průměrného hodnocení, a to 76 ze 100 při počtu 34 zaznamenaných recenzí ("Watch the Throne" ze 42 recenzí). Zbytek pole nekleslo pod 80. Kdepak by "21" byla, nebýt jednoho srdceryvného televizního vystoupení?

10. James Blake - James Blake
Drake - Take Care
Fucked Up - David Comes to Life
09. Shabazz Palaces - Black Up
08. Fleet Foxes - Helplessness Blues
07. Jay-Z & Kanye West - Watch the Throne
06. The Weeknd - House of Balloons
05. St. Vincent - Strange Mercy
04. tUnE-yArDs - whokill
03. Adele - 21
02. Bon Iver - Bon Iver
01. PJ Harvey - Let England Shake

Seznamka ... Skrillex (us)

27. prosince 2011 v 18:34 | Petr Balada |  Hudba
Měřeno mediálními výstupy, měl by být jasným vítězem ankety BBC "Sound of 2012" Skrillex. A pokud vezmeme šrumec, který se kolem něho odehrál v druhé polovině roku, mohl zmíněnou anketu důstojně reprezentovat i kdyby do ní byl zařazen už loni.

Vedle v listopadu zveřejněných pěti nominací na Grammy, cena MTV "EDM Artist Of The Year 2011", dále titulní stránka říjnového čísla hudebního magazínu Spin a překvapivě i listopadového vydání Rock Sound Magazine. To všechno v okamžiku, kdy se Skrillex (občanským jménem Sonny John Moore) nemůže pochlubit ještě ani debutovým albem. Zároveň je však nutné dodat, že od června 2010 až do letošního prosince stihl vydat čtyři EP. Prozatím nejúspěšnějším z nich je "Scary Monsters and Nice Sprites", které má spolu s titulním trackem nominaci na Grammy. Bude zajímavé sledovat, jak si v kategorii "Best Dance Recording" mezi Davidem Guettou a Swedish House Mafia tento dubstepový mág povede.


Ne náhodou bylo výše uvedeno prozatím nejúspěšnější. Den před Ježíškem totiž Skrillex předhodil davu svých fanoušků EP "Bangarang" a kdo ho slyšel, ví, že tenhle kousek bez výraznější odezvy rozhodně nezůstane. V sedmi položkách hostuje hned šest jmen, a jestli se jedná o skladby, které se nedostaly na chystané debutové album, můžeme se s jeho vydáním těšit na skutečnou hudební revoluci. Už na "Bangarang" překračuje hranice svého žánru stejně, jako do něj vstřebává podněty od hostujících hvězd. Za všechny budiž uvedena spolupráce s kapelou The Doors na "Breakn' a Sweat", kdy se nejedná o vykrádačku některého z jejich provařených hitů, ale o nový materiál připravený ve spolupráci se zbylými členy této legendy. V pouhých třiadvaceti letech má tak Skrillex našlápnuto k nevídané kariéře bořící žánrové škatule, jak již ostatně předvedl ve spolupráci s Korn. Mimochodem mezi jména, která na něj měli po hudební stránce největší vliv uvádí i Marilyn Masona, Nine Inch Nails, Prodigy a Aphex Twina. A podle na Grammy nominovaného videoklipu k "First Of The Year (Equinox)" to vypadá, že rovněž jejich provokativní vizuální prezentace ho nenechala chladným.


Seznamka ... Azealia Banks (us)

26. prosince 2011 v 14:05 | Petr Balada |  Hudba
Jen co zaschl elektronický inkoust na žebříčcích shrnujících jedenáctkový rok, objevují se prognózy slávy na následující období. Nejznámější z nich "Sound Of …" oznámil patnáctičlennou nominační listinu už na začátku prosince. Z ní vyčnívají dvě jména, u kterých je pravděpodobné, že se s nimi skutečně za dvanáct měsíců shledáme na vysokých příčkách bilančních hitparád, což se nedá říci o poslední vítězce "Sound of 2011" Jessie J. Představíme si první z nich.

Nahrávka týdne pro BBC Radio 1, song roku pro americký Pitchfork, druhý nejlepší song roku pro britský Guardian - to je výběr z nečekaného úspěchu singlu, který byl oficiálně vydán až 6. prosince. Azealia Banks ho ovšem světu představila o tři měsíce dříve, když "212" nabídla zdarma ke stažení na svých stránkách.


Dvacetiletá americká divoženka, která se navzdory svému žánru nebála přezpívat ani skladbu od Interpol, nyní pobývá převážně v Londýně, kde pracuje na svém debutu. Očekávání jsou o to větší, že se jeho produkce ujal Paul Epworth (Florence + The Machine). Azealia Banks už desku natáčí jako coolest person of 2011, jak ji otituloval NME, a možná si k tomu přidá i vítězství "Sound of…", každopádně by bylo hezké, kdyby se objevila na některém z nám geograficky blízkých letních festivalů, než pro ně bude finančně nedostupná. Nabízí se například slovenská Pohoda, kde vystoupí i Two Door Cinema Club, kterým právě Azealia Banks bude na únorovém turné dělat předskokanku.

... příště SkrillexKULT.MIX ALBUM ROKU 2011 ...nominace

23. prosince 2011 v 19:56 | Petr Balada |  ALBUM ROKU ...
Níže naleznete širší nominaci pětadvaceti domácích desek (v abecedním pořadí), které si zaslouží za uplynulý rok nejvíce pozornosti. Z nich bude 1. ledna 2012 vybráno deset nejreprezentativnějších včetně té s titulem KULT.MIX ALBUM ROKU 2011. Seznam nominovaných by měl odrážet dění na tuzemské scéně. Není hodnocením interpretů, ale jejich odvedené práce. (A samozřejmě práce producentů.) Někteří se do nominace dostali díky textům, jiní za hudbu, za čistotu žánru nebo naopak stylovou pestrost. Do konečného žebříčku pak proniknout ti, kterým se nejlépe podařilo skloubit všechno dohromady či ti, kteří prostřednictvím nahrávky reprezentují svoji hudební osobitost a přispívají tak k rozmanitosti české scény.

0no1 - Neznámé album
Anna K - Relativní čas
Bonus - Náměstí míru
Čankišou - Faÿt
Čokovoko - Hudba
Dusilová Lenka - Baromantika
Eddie Stoilow - Oh My God!
FiHa - We Are Angry... So What?!
Floex - Zorya
J.A.R. - Dlouhohrající děcka
Kieslowski - Tiché lásky
Konvičková Markéta - Kafe, bar a nikotin
Květy - V čajové konvici
Mandrage - Moje krevní skupina
Midi Lidi - Operace Kindigo!
November 2nd - Night Walk with Me
Prago Union - V barvách
První hoře - Club Silencio
Různí - Alois Nebel (soundtrack)
Silent Stream Of Godless Elegy - Návaz
Sunshine - Karmagedon
Swordfishtrombones - Aftertaste
Tata Bojs - Ležatá osmička
Vltava - Komedianti se vrací domů
Vypsaná Fixa - Detaily

Alba roku 2011 ... III.část

20. prosince 2011 v 22:03 | Petr Balada |  bestof...
Je tu oblíbená dvojka všech nejen hudebních intelektuálů. Které desky byly za posledních dvanáct měsíců nejvíce v kurzu a tudíž byste je měli znát?

PITCHFORK (us)

10. The Weeknd - House of Balloons
09. Real Estate - Days
08. Drake - Take Care
07. tUnE-yArDs - w h o k i l l
06. Oneohtrix Point Never - Replica
05. Girls - Father, Son, Holy Ghost
04. PJ Harvey - Let England Shake
03. M83 - Hurry Up, We're Dreaming
02. Destroyer - Kaputt
01. Bon Iver - Bon Iver


GUARDIAN (uk)

10. tUnE-yArDs - w h o k i l l
09. Rustie - Glass Swords
08. The Weeknd - House of Balloons
07. Metronomy - The English Riviera
06. James Blake - James Blake
05. Bon Iver - Bon Iver
04. Beyoncé - 4
03. Frank Ocean - Nostalgia, Ultra
01. PJ Harvey - Let England Shake

Čankišou - Faÿt ... 85%

20. prosince 2011 v 21:41 | Petr Balada |  recenze cz
Je to poslední hit kulturních rubrik. Deska "Faÿt" v evropském žebříčku world music. V ceně Apollo se ovšem mezi finálovou šestku nedostala. Z toho plyne, že letošek je pro českou muziku nebývale bohatý na kvalitní produkty a Evropa se proti nám jednoznačně spikla, když je odmítá do svých hitparád zařazovat.

Čankišou rozhodně nejsou kapelou, která by zůstávala zapouzdřená v jednom hudebním módu. Stačí si vedle novinky poslechnout například devět let staré album "Densé Ju". Rozdíl je slyšet od prvních tónů. Hypnotickou seanci postavenou na bicích a perkusích, která pak v živém provedení neměla daleko k rané tvorbě Underworld, vystřídala rocková přímočarost.

Zdá se, že bubeník vypil pár energy drinků a co nechal, to dorazila dechová sekce. Navzdory čtyřminutové průměrné délce jednotlivých tracků si většina z nich udržuje až punkově zabijácké tempo. Na letních festivalech budou jednoznačně patřit mezi ty kapely, po jejichž vystoupení se budete dožadovat kyslíkového stanu a pití zdarma. Na stoupající renomé napříč Evropou je to však málo. V čem tedy tkví výjimečnost "Faÿt"?

Jeden z faktorů se s Čankišou táhne od dob jejich vzniku. Jde o jazyk lidu Čanki, ve kterém jsou opět sepsány všechny texty. Má v sobě příchuť exotických dálek, šmrnc cikánské živočišnosti i přitažlivost tajemství skutečného významu jednotlivých slov. Univerzální sdílená nesrozumitelnost měnící se v případě hudby na univerzální srozumitelnost navíc okořeněnou o lokální libůstky. A tím se dostáváme k faktoru číslo dvě.

Deska "Faÿt" by se do žebříčku world music nepropracovala, kdyby v sobě neobsahovala globálně srozumitelné hudební odkazy a místní speciality zároveň. V úvodních vteřinách "Saz Ty Sera" si tak posluchač nemůže být jist, zda neposlouchá odpověď na "Intergalactic" (Beastie Boys), aby ji v zápěti rozcupovaly téměř bollywoodské motivy. Nejpovedenější track "Vardusa Saza" zase pro změnu obsahuje dívčí sborovou pasáž, která jako by sem byla vlepena z moravské lidovky.

Finální verdikt? "Faÿt" je hravá deska, ale v předchozím odstavci zmíněných momentů by snesla více. "Faÿt" má vražedné tempo, ale občas měla šlápnout na brzdu, aby se rozdíly mezi jednotlivými písničkami nesmazávaly, což tady občas zahrozí. "Faÿt" si ovšem i tak může v porovnání s ostatní tuzemskou produkcí na svůj obal umístit nálepku Originál. A jak ukázalo tolik medializované pořadí jednoho žebříčku, nemusí si ji strhávat ani při cestě za hranice. To je na sedmou nejlepší desku letošního roku poměrně slušná bilance.

Zástupy (povídka)

20. prosince 2011 v 20:59 | Petr Balada |  Literatura
... Co když jsou státní maturity jenom začátek? ...

Když jsem ho uviděl, změnil se letopočet. Jako bych znovu stál v koupelně před zrcadlem. Je pondělí ráno, den přijímání. S tváří vytvarovanou odepíraným spánkem dávám své matce za pravdu - vypadám nezdravě, politováníhodně, v detailu místy až odpudivě. Pomohly mi k tomu tři dny bez jídla i fakt, že tekutina mi zavlažila ústa naposledy před čtyřiadvaceti hodinami. Se svým sklonem k popraskaným rtům jsem tehdy automaticky sáhl na polici pro balzám. Byl pryč. Má matka ví o ďáblových detailech své.

...celá povídka zde

Alba roku 2011 ... II.část

15. prosince 2011 v 18:57 | Petr Balada |  bestof...
Druhá část přehledu nejlepších alb loňského roku staví proti sobě redakce dvou respektovaných hudebních časopisů. Adele tentokrát neboduje ani na jednom kontinentu a PJ Harvey se tak rázem stává favoritkou celého pelotonu.
SPIN (us)

10. Lykke Li - Wounded Rhymes
09. Wild Flag - Wild Flag
08. G-Side - The One...Cohesive
07. The Rapture - In the Grace of Your Love
06. Danny Brown - XXX
05. Girls - Father, Son, Holy Ghost
04. Kurt Vile - Smoke Ring For My Halo
03. EMA - Past Life Martyred Saints
02. PJ Harvey - Let England Shake
01. Fucked Up - David Comes to Life

NEW MUSICAL EXPRESS (uk)

10. Wu Lyf - Go Tell Fire to the Mountain
09. Tune-Yards - Whokill
07. St. Vincent - Strange Mercy
06. Arctic Monkeys - Suck It and See
05. Kurt Vile - Smoke Ring For My Halo
04. Wild Beasts - Smother
03. The Horrors - Skying
02. Metronomy - English Riviera
01. PJ Harvey - Let England Shake

Mandrage - Moje krevní skupina ... 85%

14. prosince 2011 v 20:46 | Petr Balada |  recenze cz
K výše uvedenému procentuálnímu hodnocení by stačilo napsat, že mám prostě rád černý humor. Pro spoustu lidí by to bylo pochopitelnější vysvětlení, než skutečnost, že Mandrage skutečně natočili jednu z nejlepších desek roku. (A pokud bychom vyčlenili speciální kategorii nahrávek pro teenagery, tak vůbec nejlepší.) "Moje krevní skupina" má totiž všechno, co si lze od dobré nahrávky přát. Hity, progresivní zvuk, patřičnou dávku drzosti v textech, vtip, překvapivé hudební momenty. Rád bych například viděl, jak se bude tvářit puberťák rozdováděný "Mechanikem" a rozjitřený kouskem "Šrouby a matice", když ve skladbě "Psycholog" dojde na téměř jazzový duet mezi kytarou a pianem.

Album se zasekne pouze na dvou místech, přičemž obě mají lokaci až za jeho polovinou. Do té doby je to mejdanová jízda odstartovaná směšnými hláškami, které nejspíše vycházejí z úst hudebních publicistů během rozhovorů s kapelou, a pokračující "Diplomatem" s textem pro potěchu všem milovníkům už výše zmiňovaného černého humoru. Všechno zkrátka jede jak po drážkách, až dojde na číslo sedm. "Barbora" je spíše rozpracovaný fragment, než právoplatná hotová skladba. Desku zbytečně zbržďuje a doufám, že na ni nebyla zařazena jenom proto, aby udělala radost všem z Plzně. Naštěstí si Mandrage i k závěru stopáže přichystali dvě velmi třaskavé nálože.

Pro všechny milovníky "Návštěvníků" skladbu "CML" a především "Disco MOSKBA". Nechci se rouhat, ale u druhé jmenované mám dojem, že je to nejzábavnější domácí taneční track za dlouhou dobu, proti které je například i letošní "Japan Sugar" (DJ Lucca) pouhým zkaženým sushi. Problémový bod číslo dvě se schovává pod názvem "Air Arabic", ale tady to bude věc názoru. Jako tečka takhle silné desky mi to přijde nějak málo. Navzdory tomu platí, že "Moje krevní skupina" dělá z Mandrage jednu z nejnadějnějších (a hudebně nejmodernějších) part domácí scény. A to i bez pomoci věhlasných producentů ze zahraničí.
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...