... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Vložte kočku - TáTa ... 90%

24. srpna 2012 v 18:51 | Petr Balada |  recenze cz
Vložte kočku přirozeně míchají elektroniku s retro nástroji, deklamují, sugestivně zpívají i rapují, mají energie na rozdávání a skutečně nabízejí další alternativu k většině toho, co je na komerční scéně k dispozici.

…hnacím motorem svébytného zvuku Vložte kočku jsou propracované rytmy, které místy koketují třeba s math rockovými principy. Ze zajetí přílišné akademičnosti se ale okamžitě vymotávají hravými texty, které oscilují mezi absurdní poezií a osobní výpovědí. …

… Zvláštní, nečekané a občas nelogické jazykové tvary, překroucené slovosledy a větné deformace si Vložte kočku ponechali dodnes, ale nyní je dokáží poskládat do takové formy a naplnit ji tak naturalistickými významy, že vyvolávají místo dřívějšího opojení nonsensem mnohem častěji mrazení z odkryté obávané podstaty.

TáTa je zářným příkladem nadžánrového alba, které je neuvěřitelně silné a svěží, což je podtrženo zřejmě intuitivním způsobem jeho vzniku.


Zatímco živá verze Vložte kočku strhne energií a nasazením, ta poslechová naopak hypnotizuje a přikovává. Pokud prostřednictvím debutového alba vlezete do jejich světa poprvé, můžete si připadat, že jste právě skočily za králíčkem do černé díry. Do úzké černé díry, jejíž stěny navíc nedrží pohromadě. V panice se snažíte zachytit lidský hlas, ale skrze hroutící se hradbu zvuků lze zachytit pouze jednotlivá slova beze smyslu. Až v závěru se změní v celé rozpoznatelné věty nepřinášející však uspokojivé rozhřešení. (Někde v tmavým koutku moje bytí svítí…Bytí je zrádný, to pobývat je snažší)

Úderné rytmické pasáže přecházející z instrumentální hravosti do elektronické tuposti fungují se spolehlivostí časového znamení. Skáčou přitom od žánru k žánru. Během pár vteřin promění zdánlivě nelogické údery do bicích v průzračný folkový motiv zahraný elektrifikovanými houslemi. Slova se tu pak nezřídka mění do not a obráceně. Vytvářejí homogenní celek zdráhající se vymezení jednoduchého pojmenování jako skladba či písnička.

…Nemáme v sobě pop jako Briti, ale jednoduchej folk, kterej má kouzlo, ale musí se očistit od nánosu z plivanců a nedospělých vědění. Pak dojdeš ke kráse a pochopení.

TáTa je procházkou po poetice zakázaných kapel, individuálním vyjádření v hudbě pro davy, minimalismu lidských slov naroubovaných na elektronickou entitu, stejně jako pouť po intelektuální nabubřelosti vlastní jedinečnosti a existencionalistických dramatech vlastní výlučnosti. Slova dávají prostor vlastnímu výkladu, soukromým asociacím. Můžou stejně dobře zkoumat limity osobního a veřejného prostoru, jako být obžalobou samoty uprostřed civilizace (z cesty, já chtěl bych na chvíli ven). Nebo jsou prostě nikdy nekončícím sebeironickým průletem králičí norou (vím, že směřujeme do hlíny a tam se změníme na plyny). Každopádně po výjimečném debutu kapely photolab tu máme silnou buřičskou prvotinu Vložte kočku a těžko si představit, jestli se může někdo z nováčků uvést letos ještě razantnějším způsobem.

Celkově tlačíme míň, děje se toho víc, a taky víme, co děláme
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...