... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Prosinec 2012

Alba roku 2012 ... IV.část ... definitivně nejlepší kousky

31. prosince 2012 v 13:04 | Petr Balada |  bestof...
Rok 2010 Kanye West - "My Beautiful Dark Twisted Fantasy". Rok 2011 PJ Harvey - "Let England Shake". A rok 2012? Internetový server metacritic.com posbíral výroční výsledky od více jak sta zdrojů, aby následně posčítal body udělované za umístění alb v první desítce jednotlivých žebříčků. Výsledek? Bodový rozdíl mezi prvním a druhým místem je tentokrát dvojnásobný! A co do výsledného průměru poskládaného z dostupných recenzí vítěze se za posledních pět let jedná o druhou největší známku. Jen Kanye West byl o dva procentní body lepší, když získal devadesát čtyři procenta.

10. Jessie Ware - Devotion
09. Jack White - Blunderbuss
08. Swans - The Seer
07. Alt-J - An Awesome Wave
06. Grimes - Visions
05. Japandroids - Celebration Rock
03. Fiona Apple - The Idler Wheele ...
Tame Impala - Lonerism
02. Kendrick Lamar - good kid, m.A.A.d city
01. Frank Ocean - Channel Orange

Kolem a kolem ... o příbězích v textech

30. prosince 2012 v 19:49 | Petr Balada |  Kolem a kolem
Alicia Keys v pořadu Storytellers vznesla otázku: Co se stane s člověkem, o kterém někdo napíše píseň? V jejím případě se jednalo spíše o otázku řečnickou sloužící jako oslí můstek k novému songu "Brand New Me". Během přemostění ale laškovala i o motivech textaře. Jestli si říká, že ten dotyčný to bude muset čtyři sta tisíckrát poslouchat z rádia a to je trest za to, co mu provedl.

Automaticky mi naskočila Adele. Pozadí vzniku písničky "Someone Like You", které zná nejspíše i ten, co ji nikdy neslyšel, je typickým příkladem toho, jak důležitou roli hraje u textu příběh v pozadí. Bez něj to mohla být obyčejná balada. Ale když k tomu přidáte slzy a story o ošklivém rozchodu s láskou svého života, stane se s cajdáku globální manifest všech opuštěných žen. Možnost ztotožnění znamená výhru.

Jenomže ten příběh Adele trochu přerostl přes hlavu. Začal si žít vlastním životem. Putoval jako tichá pošta od jedněch uší k druhým a každý si něco přidal. Ostatně, každý z nás je médium a víme, co média dovedou. Tu nejrozšířenější verzi shrnul ve svém profilovém článku o Adele pro časopis Bel Mondo hudební publicista Karel Veselý:

Turbulentní vztah s o deset let starším milencem nakonec nevydržel a den po rozchodu napsala Adele hořkou baladu Someone Like You, jejíž zmíněné londýnské provedení končila se slzami v očích.

Londýnským provedením bylo myšleno její slavné vystoupení během Brit Awards, ale zpěvačka ukázala slzy po inkriminované písni i o několik měsíců později, a to při koncertu v zaplněné The Royal Albert Hall. Než ji ale ten večer začala zpívat, rozhodla se ve své upřímnosti do onoho příběhu zasáhnout, dovysvětlit ho a dát mu nový level. Začala sdělením, že dnes jsou s bývalým milencem přátelé. Pak před ztichlým sálem pokračovala:

I když to skončilo hořce, byla to skvělá doba. Byl vtipný, bylo to fantastické. Odpouštím mu a on určitě odpustí mně. Vím, že na tom albu hraju oběť, ale …*

A vznik "Someone Like You"?

Když jsem to psala, měla jsem asi osm písní na album, ale neměla jsem tu jednu písničku, která mě dojme. A já musím mít ten pocit alespoň u jedné písničky, abych si věřila a nechala mou hudbu poslouchat neznámé lidi. Pak jsem napsala tohle a byla jsem na to fakt hrdá. Věděla jsem, že to najde u lidí odezvu. Netušila jsem, že se z ní stane to, co se z ní stalo.*

Jak mile pragmatické, že? Jen trochu neprodejné. Alicia Keys přiznala, že "Brand New Me" je vlastně prvním songem o ní samé. A že už teď ví, jak osvobozující je vyzpívat se ze svých pocitů. Když to vezmu kolem a kolem, pokud do své tvorby dáte nejen srdce, ale hlavně rozum, může se z ní stát docela výnosná záležitost. Ale, i když srovnávat by se obě fenomenální zpěvačky daly, Storytellers nejsou Brit Awards. A navzdory příznivým kritikám písničky "Brand New Me", "Someone Like You" je jen jedna. Na rozdíl od příběhu za jejím vznikem.

*použit překlad Zory Neoralové

KULT.MIX ALBUM ROKU 2012 ...nominace

24. prosince 2012 v 13:43 | Petr Balada |  ALBUM ROKU ...
Níže naleznete širší nominaci pětadvaceti domácích desek (v abecedním pořadí jejich interpretů), které si zaslouží za uplynulý rok nejvíce pozornosti. Z nich bude 1. ledna 2013 vybráno deset nejreprezentativnějších včetně té s titulem KULT.MIX ALBUM ROKU 2012. Seznam nominovaných by měl odrážet dění na tuzemské scéně. Není hodnocením interpretů, ale jejich odvedené práce. (A samozřejmě práce producentů.) Někteří se do nominace dostali díky textům, jiní za hudbu, za čistotu žánru nebo naopak stylovou pestrost. Do konečného žebříčku pak proniknout ti, kterým se nejlépe podařilo skloubit všechno dohromady či ti, kteří prostřednictvím nahrávky reprezentují svoji hudební osobitost a přispívají tak k rozmanitosti české scény.

Alvik - Your Name Here
Bobek Pavel - Kruhy
Boris Carloff - Escapist
Budař Jan a Eliščin band - Lehce probuzený
Calm Season - Mosaic Views
CCTV Allstars - In Operation
Dva - Botanicula ost
Charlie Straight - Someone with a Slow Heartbeat
Kieslowski - Na nože
Kryštof - Inzerát
Kubátko - Krasohled
Květy - Bílé včely
LUS3 - dot.coma
Mistake - Among the Shadows
Nebe - Legosvět
Neckář Václav - Dobrý časy
O.G. And the Odd Gifts - O.G. And the Odd Gifts
Photolab - Hollywood & Snuff
Please the Trees - A Forrest Affair
Radůza - Ocelový město
The Prostitutes - Deaf to the Call
Toxique - Tips for Grown Up Kids
Umakart - Vlci u dveří
Vložte kočku - TáTa
Zrní - Soundtrack ke konci světa

Alba roku 2012 ... III. část

23. prosince 2012 v 14:56 | Petr Balada |  bestof...
Poslední rozstřel před finálovým přehledem je střetem dvou světů. V trendech plavajícího Pitchforku a konzervativní jistoty hájicího měsíčníku Uncut. První se nemíní vzdát svých oblíbenců, druhý rodinného bohatství. Pravda se ukrývá v nahrávkách, na kterých se shodli. Jsou dvě. A vážně jsou jednou z nich Grizzly Bear?
PITCHFORK (us)
10. Grizzly Bear - Shields
09. Death Grips - The Money Store
08. Chromatics - Kill For Love
07. Beach House - Bloom
06. Grimes - Visions
05. Swans - The Seer
04. Tame Impala - Lonerism
03. Fiona Apple - The Idler Wheele ...
02. Frank Ocean - Channel Orange
01. Kendrick Lamar - good kid, m.A.A.d city

UNCUT (uk)
10. Bruce Springsteen - Wrecking Ball
09. Neil Young with Crazy Horse - Psychedelic Pill
08. Grizzly Bear - Shields
07. Ty Segall & White Fence - Hair
06. Bill Fay - Life Is People
05. Frank Ocean - Channel Orange
04. Dr. John - Locked Down
03. Jack White - Blunderbuss
02. Bob Dylan - Tempest
01. Leonard Cohen - Old Ideas

Alvik - Your Name Here ... 100%

22. prosince 2012 v 12:04 | Petr Balada |  recenze cz
Nádhera. V pražském studiu Little M Records vznikla nahrávka, která potvrzuje, jak dobrý rok zažila letos domácí scéna. Tolik výborných desek se neurodilo ani nepamatuju. A ta od projektu Alvik patří jednoznačně k těm vůbec nejlepším. Jedenáct skladeb bez slabého místa. Vybroušené aranže, čistý zvuk, skvělá produkce tmelící písničky v jeden celek. Anya svým hlasem hladící vytříbené melodie, které zlehka přecházejí z intimní polohy do roztančené. Trochu soul, trochu jazz, trochu funky, trochu latino. Trochu Morcheeba a trochu David Arnold. No, radost poslouchat.


Alba roku 2012 ... II. část

15. prosince 2012 v 18:15 | Petr Balada |  bestof...
Letošní rok má jednoho velkého favorita a spoustu bojovníků o místo pod ním. Důkazem o velmi zajímavé bitvě je především nízký počet shodných jmen, jak napříč kontinenty, tak i mezi periodiky v rámci jedné lokality.

SPIN (us)
10. Santigold - Master of My Make-Believe
09. Ty Segall - Twins
08. Killer Mike - R.A.P. Music
07. Swans - The Seer
06. Bat For Lashes - The Haunted Man
05. Miguel - Kaleidoscope Dream
04. DJ Rashad - Teklife vol. 1 - Welcome to the Chi
03. Japandroids - Celebration Rock
02. Kendrick Lamar - good kid, m.A.A.d city
01. Frank Ocean - Channel Orange

THE GUARDIAN (uk)
10. Bobby Womack - The Bravest Man in the Universe
09. Hot Chip - In Our Heads
08. The xx - Coexist
07. Alt-J - An Awesome Wave
06. Tame Impala - Lonerism
05. Kendrick Lamar - good kid, m.A.A.d city
04. Dirty Projectors - Swing Lo Magellan
03. Jessie Ware - Devotion
02. Grimes - Visions
01. Frank Ocean - Channel Orange

Katy B ft. Jessie Ware = girl power power

15. prosince 2012 v 13:44 | Petr Balada |  Hudba
Předčasný vánoční dárek. Spojení dvou nejzajímavějších britských zpěvaček současnosti. Katy B překvapila svým loňským debutem, Jessie Ware letošním. Sešli se, aby vzdali hold tragicky zesnulé princezně R&B Aaliyah. Původní track, který nese její jméno, věrně kopíruje atmosféru v klubech devadesátých let. Velmi podařená záležitost dostala od serveru pitchfork.com nálepku Best New Track. Jedná se o jedničku na tracklistu "Danger EP", které Katy B bez labelu v zádech dala volně k poslechu i stažení. A pozor! "Aaliyah" rozhodně není jedinou podařenou skladbou. Zejména producentské eso Diplo si v kousku "Light As A Feather" ty nejlepší fígle schoval letos právě pro ni.

Co nového u Jessie Ware? Chystá se do zámoří. Podepsala kontrakt s Cherrytree Records na testovací EP a v lednu by měla jeho vydání podpořit osobní invazí. Zkusí tak naskočit na vlnu zájmu o britské zpěvačky, která se přes USA přelévá po úspěchu Adele (a skvělý rok s dvoumilionovým prodejem singlu "Want You Back" tam nyní prožívá i Cher Lloyd). Může se proto velmi snadno stát, že březnový koncert Jessie Ware bude poslední možností vidět u nás tuto zpěvačku v takto relativně malém prostoru Paláce Akropolis.


Risk - La Fabrika (6.12.2012)

9. prosince 2012 v 21:22 | Petr Balada |  Divadlo
Zábava na ostří sekery! Podívaná, která vám způsobí srdeční arytmii! Nejlepší představení na prknech La Fabriky, jaké kdy hostila! Těch výkřiků by šla sestavit celá řada a žádný z nich by nebyl nadsazený. A žádný z nich by přesně nevystihl, co se to na jevišti vlastně dělo. Nechápavé otazníky nad kvalitou prvního uvedení před diváky nedokázalo smáznout ani těch pár klopýtnutí. Jak se dá vůbec tohle vymyslet, secvičit a zdánlivě lehce předvést? Neuvěřitelné! Ano, další výkřik. Rostislav Novák ml. zkrátka opět prokázal, že má nezpochybnitelný dar inscenační fabulace. Téma, které dalo představení název, se zároveň stalo jeho vyprávěcím prostředkem. I risk může mít cíl, a tím je zase jenom risk. Nomen omen. Následky si každý nese sám. Podle principála prozatím polotovar, podle reakcí diváků už nyní téměř vybroušený diamant. Jistě, filmová dotáčka otevírající druhou polovinu představení by mohla být kratší, stejně jako některé výstupy, ale když ono se na to tak dobře dívalo. Pokud jste se na všechno dívat stihli. Děje se toho totiž během těch dvou hodin skutečně mnoho. Je to poetické, je to emotivní, je to dech beroucí. Ryzí Intenzivní Smysluplné Kolosální - RISK.

Sice bych nerad hodnotil představení, které má svou oficiální premiéru teprve před sebou, ale pokud byste se ptali, už teď by to byla jednoznačně stovka.

Alba roku 2012 ... I. část

9. prosince 2012 v 18:53 | Petr Balada |  bestof...
Stejně jako před rokem (a před rokem) si v několika následujících částech představíme nejlepší alba loňského roku očima ostrovních a zámořských hudebních žurnalistů. Přetahovaná o lepší hudební vkus může opět začít. Tentokrát se proti desítce časopisu Rolling Stone postaví výběr hudebního magazínu NME.

ROLLING STONE (us)

10. Neil Young & Crazy Horse - Psychedelic
09. Japandroids - Celebration Rock
08. Green Day - ¡Uno!
07. Edward Sharpe and the Magnetic Zeros - Here
06. Kendrick Lamar - good kid, m.A.A.d city
05. Fiona Apple - The Idler Wheel…
04. Bob Dylan - Tempest
03. Jack White - Blunderbuss
02. Frank Ocean - Channel Orange
01. Bruce Springsteen - Wrecking Ball

NME (uk)

10. Django Django - Django Django
09. Jake Bugg - Jake Bugg
08. The Cribs - In The Belly Of The Brazen Bull
07. Pond - Beard Wives Denim
06. The Maccabees - Given To The Wild
05. Alt-J - An Awesome Wave
04. Crystal Castles - (III)
03. Frank Ocean - Channel Orange
02. Grimes - Visions
01. Tame Impala - Lonerism

Poučení z četby : Michel Houellebecq

9. prosince 2012 v 11:52 | Petr Balada |  Literatura
- Více sexu si užijete jako zaměstnanec ministerstva kultury, než jako vědec.
- Fakt, že věta začíná banálním konverzačním tématem, neznamená, že nemůže skončit jako lekce z pornografie. A
naopak.
- Náboženství není o individuálním přístupu založeném na meditaci, duchovním hledání a podobně. Je to čistě
společenská činnost, založená na fixaci, rituálech, pravidlech a obřadech.
- Dosažení pocitu štěstí předznamenává tragédii. Čím více se tento pocit blíží absolutním hodnotám, tím více mrtvol po
sobě zanechá.
- To, že na vás svět působí depresivně, neznamená, že vy sám jste v depresi. Je to však první předpoklad k hospitalizaci
na psychiatrii.
- …ovce jsou pravicový, zatímco vlci jsou vlevo; přitom vlci se podobaj německejm ovčákům, extrémní pravici.
- Žádná apokalypsa není natolik velká, aby po ní nemohla přijít další a další a další.
- Netrapte se mizerným osudem ostatních, pořiďte si svůj vlastní.
- Cynismus není nemoc. Je to jen vytříbenější varianta střízlivého pohledu na svět.

(Sepsáno na základě četby knih "Rozšíření bitevního pole", "Elementární částice" a "Platforma")
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...