... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Fru Fru - Freak Show ... 90%

19. února 2013 v 19:52 | Petr Balada |  recenze cz
Povyk, který způsobily dvě loni vydané a letos oceňované desky "Soundtrack ke konci světa" a "Bílé včely" by se měl právě stupňovat do euforického vyvrcholení. Ovšem navzdory faktu, že Zrní jsou pro českou scénu potřebným zjevením a stejně tak navzdory skutečnosti, že Květy umí napsat dobrou písničku (nenavrhnout "My děti ze stanice Bullerbyn" za song roku je stejně ostudnou vizitkou nominací na Anděly jako chtít, aby byl Boris Carloff vyhlášen zpěvákem roku), je to právě až těleso Fru Fru, které dokázalo nahrát v příslušné žánrové kategorii skvělé album, a to, prosím pěkně, dokonce bez písniček o zvířátkách (tedy s drobnými výjimkami např. verše krávy, prasata a ovce, dělají z nás občas vdovce v "Modlitbičce středověkého rytíře").

Nadhled, hravost, odstup od sebe samých = důvody, proč má "Freak Show" navrch. Mění se nálady, tempo. Napříč albem i jednotlivými skladbami. Jistotou po celou dobu zůstává vokální výkon Václava Bartoše. Jistotou, která se v hostujícím zpěvu Lenky Dusilové rozrůstá o další kvalitativní rozměr. Ta však nezůstává pouze postavou v pozadí. Závěrečnou "Kdybys to chtěl" lze označit přímo za synonymum k její tvorbě. Mimochodem, samostatný poslech této skladby nezanechá takový dojem, jako ve chvíli, kdy před ní zazní zběsile taneční "Realita". Také v posloupnosti totiž spočívá síla "Freak Show", což je parametr, ve kterém jsou desky Zrní a především Květů pozadu nejvíce.

Luxusní underground, navoněnej punk a blbej jazz ("Realita"). Bohatý rejstřík stylů neznamená bezmeznou zábavu. "Freak Show" má i svou temnou stránku. Tu představuje expresivní "Válka" se stupňující se melodickou agresivitou, kterou vyvažuje/umocňuje hlas Lenky Dusilové opakující přání návratu vojáka zpátky ke mně lásko moje. Což mě přivádí k hledání společného jmenovatele alba a výslednému slovu kontrast. Ten se odehrává už ve, k okolnímu světu, vymezujícímu názvu, stejně jako ve zlomech mezi písničkami. Ať už se jedná o zmíněnou dvojici "Realita"/"Kdybys chtěl" či "Válka"/"Tajemná horská bylina".

A kontrast ještě jednou. Nebo spíše drobný postřeh k závěrečné "Kdybys chtěl": Kdybys to chtěl, tak bys to měl. Měl bys to mít, stačí jen chtít, které v porovnání s některými texty o generaci mladších interpretů konečně přenáší odpovědnost na jedince a ne na okolní zlý svět. Takový malý příspěvek ke konci zbabělé vnitřní pasivity chybně zaměňované za generační postoj. Nebo že by mylné přání otcem myšlenky?

"Freak Show" je zvukově bohaté album (producent Milan Cimfe), které s každým dalším poslechem odkrývá nové a nové vrstvy. Pozitivní emoci schovává pod slovy, která nejsou zbytečným žvaněním o ničem. A nejsou ani falešnou/falšující zprávou o konci světa. Říkají, že svět je možná už od středověku freak show, ale odpovědnost za ní neseme všichni. Holt, poctivé české alternativní album.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...