... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Prosinec 2013

Alba roku 2013 ... IV.část ... definitivně nejlepší kousky

31. prosince 2013 v 19:14 | Petr Balada |  bestof...
Internetový server metacritic.com posbíral výroční výsledky od více jak sta zdrojů, aby následně posčítal body udělované za umístění alb v první desítce jednotlivých žebříčků. Výsledek? Opakuje se situace z roku 2010. Tehdy to bylo o souboji alb "My Beautiful Dark Twisted Fantasy" (Kanye West) a "The Suburbs" (Arcade Fire). Vyhrál West, když ho od Arcade Fire dělilo čtyřicet bodů. Tentokrát je propast ještě hlubší. "Reflektor" ztrácí dokonce padesát osm bodů a pustil před sebe trochu nečekané jméno. Vampire Weekend nahráli desku, kterou hned deset zdrojů dalo na první místo svého výročního žebříčku. Kanye West se na zlatu ocitl sedmnáctkrát.

10. Disclosure - Settle
Nick Cave & The Bad Seeds - Push the Sky Away
07. Savages - Silence Yourself
My Bloody Valentine - m b v
Chance the Rapper - Acid Rap
06. Artic Monkeys - AM
05. Lorde - Pure Heroin
03. Daft Punk - Random Access Memories
Arcade Fire - Reflektor
02. Vampire Weekend - Modern Vampires in the City
01. Kanye West - Yeezus

CZ Soundtrack … 2013

30. prosince 2013 v 19:48 | Petr Balada |  bestof...
Daleko těžší, než se původně zdálo. Zatímco dobrých alb letos vzniklo pomálu, výběr songů mě často stavěl do pozice toho, co se hádá sám se sebou. Úmysl postavit silnou dvanáctku byl smeten počtem dosahujícím tří desítek vyvolených. Po těžkém boji zůstala dvacítka. Pár hodin spánku mě ale přesvědčilo, že to nikdo v kuse neuposlouchá. A tak nakonec přece jenom došlo na původní ideu dvanácti tracků. Bohatých na žánry, na přesvědčivé výkony, na momenty překvapení. Takhle dobře zněla domácí scéna v roce dva tisíce třináct!

1) The Drain - Missing Out
2) VR/Nobody - Gone
3) Post-hudba - Příznaky
4) Antoines - Turn The Disco Down
5) VIYU - Into The Places
6) Kluci - Solve It
7) Vložte kočku - Dvě nebo tři cesty
8) První Hoře - Absurdistán
9) BoyBand ft. Škrupo - Čevabčiči swag
10) Beatbustlers ft. Veronika Kratochvílová - All I Need
11) Prago Union ft. Madame Pepper - Bez Debat 2 (Drifting Away)
12) ASI - You Know

Klik, klik, klik! - Kdo tam? - Událost roku

26. prosince 2013 v 18:21 | Petr Balada |  Slova!
Událost se, na rozdíl od objektu, představuje jako neopakovatelná, bez ohlášení a bez příčiny a hlavně: vně zkušenosti. Absenci zkušenosti - tu lze těžko nabýt každodenním popojížděním v koloně, čtením titulků periodik, klikáním na fb či nákupem "extrémního zážitku", to všechno představuje svět jako soubor opakovatelných a předvídatelných objektů - lze nahradit deklarativním zážitkem, který supluje událost a zkušenost. Kulturní událostí se tak může stát i cosi, co se vůbec neudálo. Stačí dostatečný počet kliků pod videem, které nikdo nezhlédl, či dostatečný počet výtisků knihy, kterou nikdo nečetl, případně ani nekoupil, její čelní místo v kulturní anketě konce roku je pomíjivé - příští rok je tatáž anketa s jiným žebříčkem, jiné knihy se prodá víc výtisků, někdo podá zprávu o neexistenci videa - a její schopnost okouzlit spočívá, právě pro její pomíjivost, v halucinaci. Kulturní konzument se tak potácí bezčasím od jednoho kliku ke druhému, od jedné ankety k následující a hovoří o emocích. I malý, deklarativní pohlavek jej však vyvede z míry.

Antonín Kosík, spisovatel a filozof, odpověď na anketu Co mne potěšilo v české kultuře 2013: Literární noviny č. 51-52/2013KULT.MIX ALBUM ROKU 2013 ... nominace

24. prosince 2013 v 22:40 | Petr Balada |  ALBUM ROKU ...
Níže naleznete širší nominaci pětadvaceti domácích desek (v abecedním pořadí jejich interpretů), které si zaslouží za uplynulý rok nejvíce pozornosti. Z nich bude 1. ledna 2014 vybráno deset nejreprezentativnějších včetně té s titulem KULT.MIX ALBUM ROKU 2013. Seznam nominovaných by měl odrážet dění na tuzemské scéně. Není hodnocením interpretů, ale jejich odvedené práce. (A samozřejmě práce producentů.) Někteří se do nominace dostali díky textům, jiní za hudbu, za čistotu žánru nebo naopak stylovou pestrost. Do konečného žebříčku pak proniknout ti, kterým se nejlépe podařilo skloubit všechno dohromady či ti, kteří prostřednictvím nahrávky reprezentují svoji hudební osobitost a přispívají tak k rozmanitosti české scény.

Antoines - This Is The End Of The RockAndRoll
Basiková Bára - Belleville
Beatbustlers - Hangover
Black Tar Jesus - Other
BoyBand - Best Of
Flash the Readies - In Belvedere
Fru Fru - Freak Show
Hm... - Lovu zdar
Houpací koně - Everest
Kittchen - Radio
Křišťan Vít - Imprints
Kyšperský, Martin E. - Svetr
McGillick Oliver - Smokers Die Young
Muff - Vol.2
My Dog's Bone - Brainman and the other heroes
Palermo - Still Life
Prago Union - Vážná hudba
První hoře - Imaginarium
Rest & Fatte - Střepy
Subject Lost - Made Of Numbers
The Drain - We, Love, We ...
Tichonov - Overnight
Tichý Jakub - Nic ze života
Vložte kočku - Seat
WWW - Atomová včela

Poslechněte si nejlepší slovenská alba roku

22. prosince 2013 v 16:08 | Petr Balada |  bestof...
Dříve, než se tu na Štědrý den objeví nominace na kult.mix album roku, podíváme se k bratrům na Slovensko. Ti měli letos vynikající sklizeň. Velmi zajímavé nahrávky vznikaly napříč žánry. Vedlo se i debutantům. Tady si dovolím upozornit zvláště na jméno Katarína Kubošiová aka Katarzia. Dobré věci vznikaly také mimo médium dlouhohrající nahrávky. Mimořádné EP vydali například Santiago a Karaoke Tundra ("Srdce ulice I."). Slibně zní "KGDN EP" od KochGarden či Wyrus "Úplne inak".

O předvýběr toho nejlepšího se mi postarali prostřednictvím svých čerstvě zveřejněných anket doba.sk a sme.sk. Pokud tedy chcete mít kompletní přehled, nezapomeňte si na ně prokliknout. Radím rovněž vytagovat Slovakia na bandcamp.com. Na základě poslechu pak vykrystalizovala níže uvedená desítka v doporučujícím pořadí k poslechu.

Z ní bych chtěl nejdříve pár slov napsat o kapele Kolowrat, která mě svým Pobiť sa/Utiecť hodně okouzlila, i když to zpočátku nebylo jednoduché. Ale výborné texty v dokonalé symbióze s hudbou mě přinutily poslouchat a stálo to za to. Další čarodějové jsou Walter Schnitzelsson a Zdenka Predná. Jejich moderně znějící produkce je respektuhodná. A také na Slovensku má za sebou úspěšnou sézonu hip hop, z čehož jsou Modré hory a Biomat jen špičkou ledovce. Atd, atd, atd ... však poslouchejte sami.

Walter Schnitzelsson - Fever
Jana Kirschner - Moruša (biela)
Foolk - Millions Of
Modré hory - Big Beat
Talkshow - Kunst
Kasioboy - Timeline Error
Zdenka Predná - Amulet
Biomat - Montáž
Katarzia - Generácia Y (tři tracky, ukázky z celého alba)

Alba roku 2013 ... III. část

19. prosince 2013 v 17:55 | Petr Balada |  bestof...
Pitchfork (us)

10. Arcade Fire - Reflektor
09. Savages - Silence Yourself
08. Majical Cloudz - Impersonator
07. Daft Punk - Random Access Memories
06. Deafheaven - Sunbather
05. Danny Brown - Old
04. My Bloody Valentine - m b v
03. Disclosure - Settle
02. Kanye West - Yeezus
01. Vampire Weekend - Modern Vampires in the City


The Guardian (uk)

10. My Bloody Valentine - m b v
09. Janelle Monáe - The Electric Lady
08. John Wizards - John Wizards
07. Kelela - Cut 4 Me
06. Disclosure - Settle
05. James Blake - Overgrown
04. Vampire Weekend - Modern Vampires in the City
03. Daft Punk - Random Access Memories
02. John Grant - Pale Green Ghosts
01. Kanye West - Yeezus (?)

Burian - Bohemia ... 65%

16. prosince 2013 v 20:04 | Petr Balada |  recenze cz
Na konci zimy a začátkem jara, nejlépe ke konci března, se přesazuje většina pokojových rostlin. V této době začínají nově růst. Tím, že je přemístíte, dostane se voda a vzduch až ke kořenům a květina zatleská nad svým zdravím. Dlouho nepřesazené rostliny strádají v půdě s málo živinami (zbytek návodu zde). Přesazování lidovek trvalo Jiřímu Burianovi tři roky. Naštěstí jejich kořenový bal je natolik silný, že by obnažený přežil i mnohem déle. Je však otázka, zda se díky této prodlevě tleská výsledku nebo samotnému faktu dokončení.

"Bohemia" jako hrátky s lidovou písní

K tradicím a kořenům se většinou upínáme pod tíhou doby či stáří. Jednoho dne zkrátka dostárneme do věku, ve kterém nám naše kulturní dědictví přestane být důvodem k lhostejnému přehlížení. Přichází nutkání se k němu vyjádřit, zaujmout postoj. Ze všech možných způsobů, jak toho dosáhnout, byl vybrán ten nejvíce podléhající zkáze času. Opatřit texty lidových písní trendy zvukem může fungovat pouze po omezenou dobu. "Bohemia" je tak z hlediska obsahu pouze večerníčkovou "Chaloupkou na vršku" pro odrostlejší cílovou skupinu.

Když už došlo na vytažení silného kalibru lidovek a jejich hudební upgrade, čekal jsem trochu radikální práci i se slovem. Protože čím se pak vlastně liší "Bohemia" od produkce Maxim Turbulenc, kteří svého času rovněž jenom posunuli hudební podkres. A ačkoliv nepochybuji o tom, že důvody k tomu měli spíše obchodní, než umělecké, neodvedl jejich model stejnou práci?

Právě guest list alba mě donutil ještě před začátkem poslechu očekávat, ne snad přímo změnu textů, ale jeho doplnění o další sloku. Sloku, která se pokusí ty příběhy dopovědět z pohledu dnešní doby. O tom lidové písně přeci jsou. O emocích vyvolaných dobou svého vzniku. Takhle je to jenom tematická deska Jiřího Buriana.

"Bohemia" jako sólové album Jiřího Buriana

Seznam výpomocných osobností je hoden respektu. U některých z nich se povedlo docílit dojmu, že známému textu nepůjčili jenom svůj hlas, ale že jej skutečně interpretují. Milan Cais "Až mě bude sedm", Načeva "Ej lásko, lásko", duo Růžička/Barová "Černé oči jděte spát" nebo sám Jiří Burian a "Horo, horo, vysoká jsi". V takových momentech je "Bohemia" nejsilnější. Když tíha hudebního zpracování nepřeváží misky vah na svou stranu.

Naštěstí se deska úplně nerozpadá na jednotlivé písničky, ale spíše do několika bloků po dvou třech povedených skladbách. Už to je vzhledem k vokální rozmanitosti úspěch. Chápu, že s úlovkem v podobě Zdeňka Svěráka by se chtěl pochlubit každý, ale v tomto případě měl padnout za oběť celku. Stejně jako Albert Černý nebo Jaromír Švejdík. Je to stejné jako s tím přesazováním. Nad přísunem vzduchu a vody kořeny zaplesají, ale ne všechny pak snesou typ půdy, který je následně znovu dusí.

Dál pro mě bude víc znamenat předchozí sólový Burianův opus "So Low". Tehdy jsem o něm napsal, že spíše než o písničkovou kolekci se chvílemi jedná o velký emocionální slovník. Jeho melodičnost obalená samply a civilizačním ruchovým smogem navíc ve finále vypovídá daleko více o nás než o svém autorovi. "Bohemia" je na tom jinak. Emoce vyvolané osobním intimním prožitkem byly nahrazeny (povinnými?) emocemi vyššího řádu. Výsledek působí o to více odtažitě, že nepromlouvá jenom ústy svého tvůrce, ale skrze rukojmí. Nepovažuji "Bohemii" za špatnou desku. Jenom to, co ji mělo táhnout vzhůru, se stalo závažím, které ji zbytečně drží při zemi.

Dan Bárta & Illustratosphere - Maratonika ... 70%

13. prosince 2013 v 20:02 | Petr Balada |  recenze cz
Otázka: Jaká slova vás napadají, když slyšíte tuto melodii? Odpověď: Bílé, svátky bílé. Bílé. Osaměle v ní znějí. Za chvíli začne tlouci prsy o sebe, dokud se někdo dívá. Děkujeme, to nám stačí, na shledanou.

Novinka Dana Bárty je svázána marketingovou stuhou s nápisem Hudebně přístupnější. Když jsem poprvé četl legendu o vzniku nahrávky jako o cestě za posluchačem, který doposud v jeho tvorbě tápal, přepadly mě chmury. Proč bořit něco, co funguje? A za jakým účelem? Multiplex místo jednosálového kina? Sex v moři nejistot je skála, kde troskotá má loď.

Poslech "Maratoniky" však ukázal jednu podstatnou věc. Problém s přístupností nikdy tak úplně netkvěl v hudbě, ale slovech, která tady náhle pod úslužnějším zvukovým kabátem ztratila svou imaginativnost, přitažlivost, jedinečnost. Tím vším byla vybavena ve chvíli, kdy se zdálo, že jsou prorostlá s nejednoduchou proměnlivou hudbou. Pocity šifrované v překvapivých obratech zdánlivě nelogicky pospojovaných do textů bez pointy ale přestávají ve chvíli, kdy není potřeba se zároveň soustředit i na melodii, fungovat. Komorní divadelní hra v aréně pro tisíce lidí. Introvert předělaný na extroverta. Výsledkem je po stránce repertoáru zdaleka nejdivnější Bártovo album v jeho diskografii.

Návodem k použití je možná text poslední písně "Opýšemé inaší": Jaké z mých tónů a slov lepší je zapomenout v míru s tím, že přijímám, že doma si sám můžeš zpívat a já před sebou jen se předvádět bych měl? Jako by za náplň "Maratoniky" mohla ztráta víry v přesvědčivost dosavadní cesty. Nedoceněnost její rafinovanosti. To vy jste to tak chtěli, ne já.

"Vzepřel se samolibým notám. Možná hrdý, že sebe podepřel sám, ale bez nich poloviční," na to já s obratným pootočením obratu písně "Romantik lyrik".

Ač se text "Opýšemé inaší" snaží o gentlemanský výsměch rádcům, zbytek desky se jim troufá v jednoduchosti notového zápisu zavděčit. Slova se však občas vzepřou a posluchač se rázem stává účastníkem absurdního dramatu v kulisách masovosti. Osvěta v roce výročí prvního uvedení Zahradní slavnosti. Když se vrátím k přirovnání z úvodu, jako by multiplex převzal dramaturgicky vytříbený program artového kina, na jehož místě vyrostl. Naštván sám na sebe, že mě "Maratonika" nebaví ani při opakovaném poslechu ("Pruhy III" a "Oblaka dobra" jsou čím dál více rozpínavější matičkou Rusí nudy), končím se zvoláním: Toť zrod absurdního písňotvořičství! tuto recenzi. Milost je brána k dětskému hradu.


PS: Album má výborný zvuk. Například zachycení jednotlivých odstínů zpěvákova hlasu chvílemi bere dech. S léty nabral na přitažlivosti. Na posluchačské empatičnosti, dá-li se tohoto slova ve spojitosti s hlasem zneužít. Více se zadírá pod kůží. Už to není jen technicky dokonalý výkon. Radost ale rozdávají i bicí nástroje, které zde znějí v plné škále své rozmanité údernosti.

Mise: CZ Debut roku … 2014

9. prosince 2013 v 20:47 | Petr Balada |  Mise:CZ Debut 2014
Bilanční nádech posledního měsíce letopočtu se rozšiřuje. Vyhlášení domácího alba roku doplní dvě nové vyhlašovací tradice. Jedna se bude dívat zpátky, druhá dopředu. Konkrétně? CZ Soundtrack … 2013 a Mise: CZ Debut roku… 2014.

Budoucnost má přednost. Následující přehled je seznamem jmen, od kterých se lze v přicházejících měsících dočkat zajímavých prvotin. Pestré žánrové zastoupení by mělo být zárukou, že si každý vybere svého favorita. Od hlavního proudu klidných tichých písniček po stěží zařaditelné projekty, jejichž produkce zpravidla patří k tomu nejinteresantnějšímu na domácí scéně vůbec.

Pro zařazení do seznamu nebyl důležitý oficiální příslib vydání debutu. Může se proto stát, že ne u všech se ho dočkáme. Většina z nich, ale udělala první krok. Vydala letos EP či poslala do světa singl s přesvědčivým obsahem, který si vynutil mou pozornost a tím pádem místo na debut listu. Odkazy na nahrávky jsou obsahem odůvodnění.

Vynasnažím se, aby v průběhu roku 2014 vyšly na těchto stránkách recenze na všechny debuty níže uvedených. V levém sloupci bude aktivní odkaz, kde najdete tento článek, který bude průběžné aktualizován o příslušná hodnocení jednotlivých desek a další případné informace.

Dost vysvětlování, tady jsou hudební přísliby příštího roku v abecedním pořadí:

Asi (důvod - EP Utopia) ... Aleš Killian aka ASI dne 12.12.2013 zemřel ... R.I.P.
Dextreat (důvod - singl Never Give Up)
FNTM (důvod č.1 - EP Gameplay, důvod č.2 - EP Cruel Summer)
I Like You Hysteric (důvod - protože I Like You Hysteric, účást na soundtracku Křídla vánoc)
Johnny the Horse (důvod - EP Johnny the Horse)
Kluci (důvod č.1 - singl Neon Sun, důvod č.2 - EP4 2013)
Lake Malawi (důvod - nový projekt Alberta Černého si odbyl celosvětovou premiéru na BBC London)
Lenny (důvod č.1 - EP All My Love, důvod č.2 - EP Fighter)
Post-hudba (důvod - EP Artefakty)
Strangers in the City (důvod - EP2013)
Tichá, Kateřina Marie (důvod č.1 - singl Tančíme spolu ft. Jelen, důvod č.2 - singl Do města přišla zima)
Totalní skrat (důvod č.1 - zpěvák Petr Cieplý viz skladba Volám a záznamy akustického vystoupení, důvod č. 2 - EP Co bude?)
VR/Nobody (důvod č.1 - singl Gone, důvod č.2 singl If You Stay)

Alba roku 2013 ... II. část

8. prosince 2013 v 14:25 | Petr Balada |  bestof...
SPIN (us)

10. Kurt Vile - Wakin on a Pretty Daze
09. The Knife - Shaking the Habitual
08. Ka - The Night's Gambit
07. Boards of Canada - Tomorrow's Harvest
06. Tim Hecker - Virgins
05. Disclosure - Settle
04. Haim - Days Are Gone
03. Vampire Weekend - Modern Vampires in the City
02. Chance the Rapper - Acid Rap
01. Kanye West - Yeezus


Uncut (uk)

10. Boards of Canada - Tomorrow's Harvest
09. Artic Monkeys - AM
08. Kurt Vile - Wakin' On a Pretty Daze
07. Bill Callahan - Dream River
06. Roy Harper - Man and Myth
05. Laura Marling - Once I Was An Eagle
04. John Grant - Pale Green Ghosts
03. Nick Cave - Push the Sky Away
02. David Bowie - The Next Day
01. My Bloody Valentine - m b v
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...