... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

KULT.MIX ALBUM ROKU 2013

1. ledna 2014 v 14:47 | Petr Balada |  ALBUM ROKU ...
Děkuju. Děkuju všem skladatelům, textařům a interpretům, kteří stále ještě umí zacházet s médiem dlouhohrajícího alba. Děkuju i za to, že se nám, posluchačům, snaží nepodbízet. Za výdrž, trpělivost, skromnost a pokoru. Za snahu posunout nejen sebe, ale i celou domácí scénu. Za originalitu a inovátorství. Za radost, která z nahrávek čiší. Děkuju, že vás to baví. Že dokážete sdílet svůj talent a výjimečnost. Že se nenecháváte ovlivnit falešnou záminkou finanční náročnosti a vydáváte svá alba svépomocí. Děkuju, že jste se nevzdali svých snů. Děkuju všem, kteří se v tomto textu našli.


10. Tichonov - Overnight
Čas s "Overnight" se velmi příjemně vleče. Pečlivě budovaná atmosféra jedinečného okamžiku rozloženého do hrsti střepů vyhozených do vzduchu a zamrzlých v letu. Jsou to vyzrálí hudební pozorovatelé, kteří umí a vědí, co chtějí hrát a nahráli debut ve formě, k jaké jiní dospějí až na konci své kariéry.

09. Subject Lost - Made Of Numbers
Tichá voda břehy mele. Elektronika, která má hloubku a přesvědčivost. Žádná vata. Nutno poslouchat, poslouchat a poslouchat. Zážitek.

08. BoyBand - Best Of
Podobně jsem se u českého hip hopu naposledy bavil u "Dezorient Expressu" Prago Union. A neplatí to pouze o hudební složce. Po dlouhé době jsem nemusel tuzemskou nahrávku v půlce utnout, protože by rýmař byl sociopat s nulovým jazykovým cítěním. Oba členové BoyBandu ho mají. Dokazují to téměř v každé položce na albu. Přicházejí s nečekanými obraty a vůbec si hrají s češtinou i slovenštinou způsobem, aniž by z toho posluchači muselo být nutně trapně.

07. Fru Fru - Freak Show
Nadhled, hravost, odstup od sebe samých. Mění se nálady, tempo. Napříč albem i jednotlivými skladbami. Jistotou po celou dobu zůstává vokální výkon Václava Bartoše. Jistotou, která se v hostujícím zpěvu Lenky Dusilové rozrůstá o další kvalitativní rozměr. Ta však nezůstává pouze postavou v pozadí. Závěrečnou "Kdybys to chtěl" lze označit přímo za synonymum k její tvorbě. Mimochodem, samostatný poslech této skladby nezanechá takový dojem, jako ve chvíli, kdy před ní zazní zběsile taneční "Realita". Také v posloupnosti totiž spočívá síla "Freak Show".

06. Prago Union - Vážná hudba
"Vážná hudba" je mj. o umu reflektovat společenskou situaci. O umění zakotvit svou tvorbu v čase tady a teď. Tohle album je zkrátka výborně dramaturgicky vystavenou kronikou doby.

05. Palermo - Still Life
Trudomyslný Nick Cave a melancholičtí The Hurts se potkali v klubu Palermo. "Still Life" lze zařadit mezi žánrově nejoriginálnější domácí nahrávky letošního roku. Vyvážený mix samplů a živých nástrojů s lyrickými texty o podivných stavech duše zazpívané hlubokým hypnotickým hlasem.

04. Jakub Tichý - Nic ze života
Veledůmyslné duševní zrcadlo. Jakub Tichý ponechal to nejlepší z debutu, tedy originální texty podané nezaměnitelným způsobem a doprovázené neuvěřitelně variabilním hudebním doprovodem, a zároveň vykročil do nových tematických vod svého glosátorství, přičemž nechal přizvané muzikanty vymetat další žánrové odbočky.

03. Flash the Readies - In Belvedere
Velmi silná deska. V bombastičnosti, rozpínavosti a ambicích nahrávka "In Belvedere" vzdáleně upomíná na tvorbu Muse. Vezmeme-li v úvahu, že se jedná teprve o druhou dlouhohrající položku v diskografii, máme co do činění se zdravě sebevědomým projektem, který jejím vydáním přestal být kapelou lokálního, moravskosleszkého, významu.

02. Kittchen - Radio
Poslech desky "Radio" vyvolává stejný prožitek jako četba knížky. Děje se tak prostřednictvím obrazů, které vyvolávají texty s popisnou literární strukturou. Sugestivně vtíravý průnik do hlavy s relativně pozitivním koncem.

01. Black Tar Jesus - Other
Tomáš Kopáček jako Black Tar Jesus dospěl a dopustil se nahrání desky, která ho hudebně (i umělecky) posunuje do vyšších sfér. Až punková syrovost, zastřenost, zdánlivá hluková bariéra dělá z "Other" přitažlivou desku. Odklízení sedlin zvukových nánosů pak při opakovaném poslechu dodává zakusit slastné pocity objevitele nových světů. Špinavá krása.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lukáš | E-mail | Web | 14. října 2014 v 15:35 | Reagovat

na labum roku bych to uplně neviděl, ale dobrý :)

2 Lukáš | E-mail | Web | 14. října 2014 v 15:36 | Reagovat

sorry, album, překlep

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...