... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Duben 2014

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.02

27. dubna 2014 v 19:44 | Petr Balada |  Spotify

"Nordica" od Subject Lost & Harvy Dent - viz Track Tip

"Biscuits 'n' Gravy" by Kelis - "Food" je první letní deska letošního roku. Pohodová kolekce, která nedělá žánrovou revoluci, ale potěší vyváženou kolekcí písniček. Biscuits 'n' Gravy má učebnicově budovanou stavbu. Od lehkého začátku s pianem po burácivé finále. V červenci na Pohodě.

"Wrong Or Right" by Kwabs - skvěle produkovaná věc ostře sledovaným (a nedávno debutujícím) talentem, který si říká SOHN. Od její premiéry sice už pár týdnů uběhlo, ale hlas, ve kterém se mísí Seal se Stingem v takhle silné písničce, se zkrátka neomrzí.

"Klapp Klapp" by Little Dragon - chytrý pop ze Švédska. První singl ze čtvrté desky, která by měla vyjít v květnu. Objevil se sice už i druhý, ale Paris mě rozhodně nebere tolik jako právě tahle pecka.

"Complete Surrender" by Slow Club - titulní záležitost z červencového alba od sympatické dvojice ze Sheffieldu, která jako kdyby se kamarádila s Mando Diao. Song, který už týden nemůžu vyhnat z hlavy.


Track Tip : Subject Lost & Harvy Dent - Nordica

24. dubna 2014 v 19:44 | Petr Balada |  TrackTip
Deváté nejlepší album roku na kult.mixu, nominace na žánrové Ceny Anděl a samé pozitivní reakce. Debutem "Made of Numbers" vstoupil projekt Subject Lost na domácí hudební scénu vcelku razantně. A protože železo se má kout, dokud je žhavé, měla by letos vyjít deska druhá. Než se tak stane, dostali fanoušci zákusek v podobě tří trackového EP "Binary Report" (Krmelec Recordings), na kterém Subject Lost spolupracoval s dalším zástupcem ostravské elektronické scény s nickem Harvy Dent. Potkali se sice na dnb party, ale výsledek jejich snažení míří do klidnějších a rovnějších vod. Co skladba, to zásek. "Nordica" jako nejpřesvědčivější důkaz oprávněnosti vydat EP byl zároveň zařazen do spotify.kult.mix.playlistu.


Lesní zvěř - Movable Feasts ... 65%

23. dubna 2014 v 19:56 | Petr Balada |  recenze cz
Musím si album pustit ještě jednou. Nepamatuju si první, druhý, třetí, čtvrtý, pátý, šestý, osmý, devátý track. Sedmička mi uvízla v paměti hlavně proto, že je to melodram v češtině. Musím si album pustit ještě jednou. Nepamatuju si první, druhý, třetí, čtvrtý, pátý, šestý, osmý, devátý track. Sedmička mi uvízla v paměti hlavně proto, že je to melodram v češtině. Musím si album pustit ještě jednou. Nepamatuju si první, druhý, třetí, čtvrtý, pátý, šestý, osmý, devátý track. Sedmička mi uvízla v paměti hlavně proto, že je to melodram v češtině.

"Movable Feasts" je kavárenským pop jazzem po okraj naplněné album, kdy nelze pominout snahu přinést vlastní hudební sdělení přesahující jednu konkrétní skladbu, ale zároveň nejde přehlédnout jeho intelektuální uzavřenost nedovolující mu dosáhnout dál, než k poslednímu stolku, na kterém právě host převrhl láhev vína, když na ni dopadl spící hlavou. Písničky se topí sami v sobě, ve své délce. V tom, že nedokáží dotáhnout minimalismus, na kterém jsou vystavené ("Shoulder Blades") nebo naopak ukočírovat zběsilost, do které ústí ("One Big Soft Spot"). Věřím, že v živém provedení okořeněném přídavkem improvizace se jedná o zajímavý repertoár, ale poslouchat ho, bez vizuálního kontaktu se soustředěnými muzikanty, je docela nuda. I s láhví vína.

Lesní zvěř - Movable Feasts ... spotify / nákup

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.01

20. dubna 2014 v 12:08 | Petr Balada |  Spotify
Stopáž playlistu nabobtnala na dvě hodiny, je tedy na čase zavést rubriku, ve které budou novinky přidané vždy za uplynulý týden představeny.

"These Sticks" by The Afghan Whigs - po šestnácti letech vydali nové album a jsou tak dalšími rockovými velikány devadesátých let ohlašujícími comeback. "Do to the Beast" je kompaktní silná nahrávka, k jejímuž poslechu by vás track "These Sticks" měl navést. Živě na festivalech Pohoda a Rock For People!

"Water Fountain" by tUnE-yArDs - Merrill Garbus a Nate Brenner neumí nahrát špatnou věc. Společně patří mezi hudebně vynalézavé dobrodruhy definující moderní podobu popu. V květnu vydávají třetí album. Také oni zahrají na Pohodě.

"Cthulu" by EMA - z podobné žánrové příze bylo utkáno i vysoko hodnocené album "The Future's Void", na kterém si EMA opět zaexperimentovala s klasickou stavbou písničky a nebála se ani rockových vlivů, díky čemuž se poslech jen tak neomrzí.

"Words I Don't Remember" by How To Dress Well - pro změnu s RnB čaruje tenhle týpek, jehož album "Total Loss" patřilo vůbec k tomu nejpříjemnějšímu z loňské produkce. A je to tu zase.

"Faith" by I Break Horses : The Field remix - nejen v rockové hudbě se vracejí devadesátky. Poté, co britskou taneční scénu rozpumpovala Katy B, Disclosure, Rudimental a další, se do kurzu opět dostávají i remixy, které přestávají být pouhou ozdobou singlů, viz např. Arty remix "Hey Now" (London Grammar) hraný a opěvovaný na BBC Radio 1. Ostrovům v tom zdárně šlape na paty Švédsko. Spojení DJe a producenta říkajícího si The Field a indie rockových I Break Horses navozuje taneční jedenáctiminutovou nirvánu.

"Jsem" od Tomáše Kluse - čeština na závěr. Jedna z nejlepších písniček jak na albu "Proměnamě", tak v repertoáru Tomáše Kluse vůbec. Krásně ilustruje jeho proměnu jako hudebníka i osobnosti. Introvertní vyznání, které se v závěru vydává do indie folkové vesmíru. A konečně skladba, kde konečně nechává prostor také notám.


Track Tip : Kuzmich Orchestra - Tůňka

17. dubna 2014 v 20:34 | Petr Balada |  TrackTip
Čtyři roky starý debut mě zrovna do kolen neposlal. Spojením dvou silných hudebních osobností Bárová-Ostřanský nevzniklo převratně originální dílo, ale spíše jen žánrový výprodej, kde všeho bylo příliš. Už loňský podzim ovšem prostřednictvím singlu "Succubus" naznačil, že Kuzmich Orchestra s posílenou sestavou rozhodně na odpis není. A aktuální trojice písniček posouvá projekt definitivně směrem k nejzajímavějším domácím jménům, co se oplatí sledovat. Rozhodnutí, který song vyzdvihnout nebylo jednoduché. "Tůňka" si to nakonec vysloužila díky atmosféře překlápějící se v druhé půli do bezmála post-dubstepové melancholie.

Kuzmich Orchestra - Tůňka ... poslech

Tomáš Klus - Proměnamě ... 65%

14. dubna 2014 v 18:54 | Petr Balada |  recenze cz
Nebudu vám lhát, tahle recenze tady být původně neměla. Po předchozí desce "Racek" a singlu "Napojen" mi přišlo, že už k tvorbě Tomáše Kluse není co říct. Že si pár let počkám, až se uklidní vlnobití zájmu, které ho nutí k hospodským písničkám s výkřiky místo refrénu a k interpretační masce nejšťastnějšího prince na světě. Chtěl jsem si novinku jen poslechnout a už se k ní nevrátit. Ale na rozdíl od "Racka" obsahuje "Proměnamě" pár důvodů, proč mé předsevzetí neprošlo bránou reality.

Párkrát se mi dokonce jinak kamenný recenzentský výraz obohatil o obočí pozdvižené do lehce pozitivní křivky. Ale více než párkrát by mu naopak nepomohl ani defibrilátor. Pozitivní zprávou je, že se Tomáš Klus už jenom nenechává oním vlnobitím vláčet. Dokáže mu i čelit a udržet se na nohou, štít tvůrčí osobitosti v ruce.

Negativní zprávou je, že se naučil na vlny také obstojně naskakovat, a tak se některé z písniček zdají být vypočítavější směrem k posluchačům (protože je má rád) a některé zase ke kamarádům (protože je má rád). Umělec se mění na dobrosrdečnou instituci, jeho písně na utopistický nepolitický program (protože politiky nemá rád nikdo). Všichni dostanou, co chtějí. Jsou šťastní a na světě je hnedkonc krásné žití.

Nebudu vám lhát, tahle recenze tady od začátku být měla. Po předchozí desce "Racek" a singlu "Napojen" mi přišlo, že tvorbu Tomáše Kluse je pořád ještě důležité komentovat. Být při pádu kdysi talentovaného hlasu své generace a přispět vlastní negativní větičkou, totiž znamená nepřijít o kulturní událost roku. Ale něco se pokazilo. Album "Proměnamě" je lepší než "Racek". Písničky z něj, a to přesně na počet prstů jedné ruky ("Jsem", "Oblomov", "Procit", "Žezlo", "Noe") jsou vůbec tím doposud nejlepším z diskografie Tomáše Kluse. Brána reality se opět zavřela.

PS Nebudu vám lhát, tahle (ne)recenze je tady hlavně proto, abych mohl položit následující kvízovou otázku: Jaký výrok vznikne syntézou následujících výroků?
Výrok 1: Nebudu vám lhát (První píseň : Proměnamě, 2014)
Výrok 2: To láska k pravdě ze mě udělala lháře (Trigorin : Racek, 2011)

Tomáš Klus - Proměnamě ... spotify / nákup

Dny otevřených mozků ze Silicon Valley odstartovaly

14. dubna 2014 v 18:46 | Petr Balada |  Slova!
Ale co je podstatné, děláme ze světa lepší místo. Tím, že vytváříme elegantní hierarchii tříd v zájmu další využitelnosti kódu a jeho rozšiřitelnosti.

Programátoři vždycky chodí ve skupince po pěti. Vždy mají vysokého bílého hubeňoura, malého hubeného Asiata, tlouštíka s trapným culíkem, chlapíka s divnými vousy a kluka z Východní Indie. Jako by se mezi sebou vyměňovali, dokud nemají to správné složení.


(Silicon Valley, 1. část; HBO OD)

Track Tip : VR/Nobody - Bites and Slashes

7. dubna 2014 v 19:32 | Petr Balada |  TrackTip
Václav Rouček & NOBODYLISTEN, Václav Rouček & NOBODYLISTEN, Václav Rouček & NOBODYLISTEN a pro ty, co si stále nestihli zapamatovat ještě jednou: Václav Rouček & NOBODYLISTEN. Až se vás budou ptát na objev, budete znát odpověď. Pro mě jasný favorit pro nejočekávanější desku roku, a to nejen v kategorii debutů. Už singly "If You Stay" a "Gone" patřili vloni k nejlepším domácím nahrávkám. Pravda, po kousku "Free" se ze standing ovation stal aplaus ze slušnosti, ale teď už zase stojím. A řvu. Umíííííí! Dobře vy! Hele, tohle je vážně dobrej track.


Jasná páka - Černá deska ... 65%

6. dubna 2014 v 18:15 | Petr Balada |  recenze cz
V době, kdy se vrací silný rockový zvuk poloviny devadesátých let a ožívá duch grunge, prožíváme svou malou kytarovou renesanci také na naší scéně. Do minulosti se však noříme ještě o něco hlouběji. Leccos naznačila vloni kapela První hoře na albu "Imaginarium", naplno cestujeme zpátky až s letošní novinkou Jasné páky. Do doby džísek, dlouhých vlasů a poloilegálních koncertů. A návrat je to vskutku sugestivní. Jen lehtivá slova v textech už nikoho nepohoršují a reggae ztratilo propagandistický punc hudby narkomanské spodiny a vyděděnců. "Černé album" má stopáž elpíčka, ale přesto se zdá být v druhé půli příliš dlouhé. To nejzajímavější odezní v prvních pěti písničkách. (Sebe)Ironický nadhled v textech ("Blondýna", "Krosnička"), vynikající staromilský ploužák "Konec nočních toulek", který patří společně s "No sex, no drugs" k vrcholům alba, nová klasika po letité fanoušky "Svlíkni si bundu". Zbytek je výplň do příslušné délky. Čtyři s osmi písniček byly již součástí "EP 08" z roku 2011. Jen jedna z nich ("No sex, no drugs") ten rok skutečně přežila. "Černé album" zanechává dojem sebraných spisů. Působí roztříštěně a je slabší, než bývalo mohlo být. V navození retro atmosféry se mu ovšem nedá vytknout vůbec nic.

Jasná páka - Černá deska ... spotify / nákup

Track Tip : Brooklyn83 - Storm In A Teacup

4. dubna 2014 v 15:10 | Petr Balada |  TrackTip
Track vyšťouraný snad ze samého nebe elektronické hudby vytáhl na světlo Boží producent Lukáš Turza aka Juanita Juarez. Zdá se, že pod nickem Brooklyn83 právě odstartoval velmi, velmi, velmi zajímavou etapu svého tvůrčího alter ega. Po loňském silném albu projektu Subject Lost má tak Česko naději na pokračování obrody žánru, ve kterém by nemuselo držet nástroj poslednímu z náhradních houslistů. Však si také nahrávky "Storm In A Teacup" všiml britský server yesnomusic.co.uk. A stalo se tak deset let poté, co se na ostrovech dočkal Lukáš Turza chvály jako Juanita Juarez. Gratulace!

Brooklyn83 - Storm In A Teacup ... poslech
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...