... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Červen 2014

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.11

30. června 2014 v 20:12 | Petr Balada |  Spotify
"Florasia" by Taylor McFerrin - zdařilým albem "Early Riser" debutoval na začátku června starší syn u nás tak oblíbeného vokálního mága. Ostatně i jeho hlas na něm hostuje. Tuhle skladbu však zvládl Taylor McFerrin sám.

"Obraz" (Martin Tvrdý Milešovka Edit) od Kieslowski - mohl by, prosím, Martin Tvrdý (aka Bonus) takhle rozeznít celou novou desku?

"Moon" by The Cab - průzračná hitovka jako dělaná na letní festivaly. Partu z Las Vegas však na těch našich neuvidíme.

"Feels Like Forever" by Of Mice & Men - a pak, že metalcore není mainstream :-)

"Two Weeks" by FKA twigs - za tenhle track lobuje Pitchfork i Stereogum, rozporovat jejich vkus není potřeba. Spíše se všichni těšme na srpen, kdy se objeví dlouhohrající prvotina britské zpěvule nazvaná jednoduše "LP1".

"Kaleidoscope Love" (Kaytranada Edition) by AlunaGeorge - remixové album "Body Music Remixed" obsahuje sice mnohem mediálně vděčnější jména (Baauer, Shadow Child), ale Kaytranada odvedl velmi kvalitní práci.

"Down To The Sound" by Bibio - recept proti životnímu srabu? Alespoň jednoho indie folkaře týdně a víte, že v tom nejste sami :-)

"Habitat" by Austra - čas od času se i v Kanadě dějí hudebně zajímavé věci. "Habitat" pochází ze stejnojmenného EP a oplývá taneční náladou, ve které se dá nechat rozpustit mysl.


Champion Sound dnes hrají na Roskilde!

30. června 2014 v 19:25 | Petr Balada |  Festy 2014
Champion Sound nás reprezentují po celé Evropě, přičemž v posledních měsících zdolávají jednu prestižní metu za druhou. To není žádná mediální masírka, ale fakt zasluhující obdiv. Dnešní účast na festivalu Roskilde přitom nemusí být završením úspěšného období, ale dalším odrazovým můstkem. Ve 21:00 otevírají scénu Red Bull Studios Live in Street City a na strhnutí kšiltovek z hlav mají čtyřicet minut. Jedná se o zbrusu novou stage postavenou přímo v kempu. Tak jen do nich, chlapci!

Track Tip : Chilly Weather - Hell She Was Good

29. června 2014 v 19:24 | Petr Balada |  TrackTip
Je to neohrabaný, je to špinavý, je to čerstvý. Pravá garáž s lacinou angličtinou. I love it! Svět mladých výtvarníků nám přihrál další nadějný projekt. Kapela o třech mužích, kteří se potkali na katedře výtvarné tvorby UP Olomouc, právě vydala Demo o čtyřech skladbách. Podle jeho obalu by se mohlo zdát, že jde o existencionální porno, ale nenechte se odradit, vnitřek tomu neodpovídá.


Nebe - Než se rozední ... 50%

26. června 2014 v 18:30 | Petr Balada |  recenze cz
Naposledy to byl Michal Hrůza na albu "Den", kdo si udělal trademark z protahování samohlásek v těch nejpodivnějších místech. A není v tom zdaleka jediný. Proto si čím dál více vážím textařů a zpěváků, kteří se podobným hrátkám snaží vyhnout. Kapela Nebe jednoho takového za mikrofonem má. Bohužel, ten nezřídka upadá do extrému opačného, kdy každou samohlásku ozdobenou interpunkcí vydrží minimálně tři vteřiny obdivovat. Přiznávám, že mi to po čtvrté písničce už lezlo na nervy úplně stejně jako v úvodu zmiňovaná deska. Kdyby to ovšem byl problém jediný, mávl bych nad svou tvrdošíjnou jazykovou umanutostí rukou a obdivoval se alespoň složce hudební.

Leč, ani tady se nic převratného neurodilo. Respektive, možná by se i urodilo, kdyby někdo věnoval více času aranžím a samotné produkci. Takhle jsem měl celou dobu pocit, že poslouchám pět let starou desku, která nezněla aktuálně už tehdy. Nejspíš by jako recenzentovi nemělo, ale přišlo mi některých potenciálně dobrých skladeb až líto ("Slzy" nebo "V jámě lvové"), jak odevzdaným dojmem působí. Písničku, kterou bych označil za hit jsem nenašel. Písničku, po které bych si říkal, jakápak kapela nám tu vyrostla, také ne. A písničku s vybroušeným refrénem? Vážně musím odpovídat?

Jeden pozitivní závěr bych tu však měl. Písničky, které po sobě nezanechávají žádný dojem, dovolují uposlouchat "Než se rozední" na jeden zátah a album, na kterém nic nevyčnívá, tak zní jako celek kompaktně. Jen si nejsem jistý, jestli právě tohohle efektu chtěla kapela dosáhnout, a to i za cenu hudební průměrnosti.

Nebe - Než se rozední ... spotify / nákup CD

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.10

23. června 2014 v 19:12 | Petr Balada |  Spotify
"Occupy Your Mind" by Villagers - trochu starší věc produkovaná členem Simian Mobile Disco Jamesem Fordem, pochází sice už z února, kdy byla na BBC Radio 1 uvedena jako Hottest record of the week, ale těch pár měsíců jí nijak neuškodilo.

"Elysium" by Bear's Den - indie folkaři z Londýna. Nováčci na scéně oznamují touhle nádherně melancholickou parádou svůj nadcházející debut.

"Hold Yourn Own" by Canterbury - o něco rockovější sound mají chlapci z Basingstoke. Povedená skladba pochází z jejich třetího alba "Dark Days", které vystoupalo až na vrchol UK Official Charts Rock albums.

"A Pair of Lovers" by The Jungle Giants - také v Austrálii za to umí vzít. Však také tahle banda předskakovala Two Door Cinema Club a The Vaccines a jejich singly si doma vedly lépe, než obou zmíněných kapel dohromady.

"Love Me Like You" by Ella Eyre - po strhujícím pátečním zážitku na United Islands of Prague jsem si nemohl odpustit alespoň jednu malou připomínku.

"Pretty Thing" by Broods - druhý singl z debutu novozélandského popového dua a trochu neprávem zapadnutý hit.

"Peppermint" by Say Lou Lou - tahle B strana čerstvého singlu "Everything We Touch" sesterského dua s podivným jménem Say Lou Lou mě chytla víc. Však ho také mají na svědomí Liam Howe a Hannah Robinson, kteří popové skladby napsat skutečně umí, jak by dosvědčila i Lana Del Rey či Sophie Ellis-Bextor.


VR/Nobody - Meet Factory, Praha 20.06.2014

22. června 2014 v 21:29 | Petr Balada |  Hudba
V souvislosti s dvojicí VR/Nobody se na těchto stránkách vskutku superlativy nešetří: Track Tip, zařazení na soundtrack roku 2013 i do bitvy o debut roku a zároveň nálepka nejočekávanější desky 2014 - mnoho důvodů proč nechybět v sále, když to pánové dávají naživo. A jedno je po páteční noci jisté, Česká republika nemá v současnosti žádný podobný projekt. Navíc mám takový dojem, že se dlouho o svou exkluzivitu ani bát nemusí. Není však všechno taková paráda, jak by se mohlo zdát. Možná byla očekávání příliš vysoko, ale žádná strhující předváděčka se nekonala. Ke svému překvapení jsem se přistihl, že se chvílemi i nudím. Asi jako při sledování Španělska na fotbalovém mistrovství světa. Víte, že hrají hvězdy svého oboru, ale výsledek tomu příliš neodpovídá. Chyběla gradace. Track, který by atmosféru v sále rozsekal. Byla to taková nevzrušivá selanka. Jednotlivě singly fungují výborně, ovšem v řazení za sebou doplácejí na podobné tempo. Dobře naprogramováno, dobře odzpíváno, jenže bez přesahu a s jepičím dojmem mimořádnosti. Snad to nebude platit o debutu.

kult.mix doporučuje : Nylon Jail naživo

21. června 2014 v 18:32 | Petr Balada |  Hudba
Přiznávám, nesdílím nadšení z jejich debutové desky, ale způsob, jakým se prezentovali během vystoupení v rámci United Islands of Prague, mě převálcoval snad ještě intenzivnějším způsobem než o chvíli dříve hlas, kterým vládne Ella Eyre. Sežral jsem jim tu show i s navijákem, ačkoliv začátek s příchodem zpěváka zahaleného do kabátu s kapucí a s válečným malováním na obličeji věstil spíše průser. Zvláště ve chvíli, kdy kabát odhodil mezi diváky, aby se ho vzápětí kdosi z doprovodného štábu snažil získat zpět, se zdálo, že to bude tak trochu pozérský kabaret. Ale čert vzal kabát! Když se Jiřin Jirák postavil za mikrofon a spustil, mohl si pro mne za mě, obléknout ten kabát po každé písničce a zas a znovu ho zahodit. Dlouho jsem neslyšel a neviděl zpěváka s tak expresivním výrazem, tak ponořeného do svého prožitku. Skvělá práce se skvělým hlasem. Ovšem, co by byl bez spoluhráčů, kteří moc dobře vědí, koho mají ve svém středu. Logicky zůstávají tak trochu v pozadí, ale hraje jim to náramně. Nylon Jail jsou nejlepší domácí živou kapelou, kterou jsem za poslední měsíce viděl. Proto neváhejte a běžte na jejich koncert, než budou muset vrátit zpěváka tam, odkud ho unesli.Jelen - Světlo ve tmě ... 40%

18. června 2014 v 21:07 | Petr Balada |  recenze cz
Gratuluji kapele, že vydala debut pod velkým labelem. Gratuluji Universal Music, že ulovila Jelena. Po poslechu desky "Světlo ve tmě" ten hon chápu. Nahrávka, která začíná jako Čechomor ("Jelen"), v polovině se dostane do fáze Divokýho Billa ("Světlo ve tmě") a ještě před koncem stihne být za bratry Nedvědy ("Par letních chvil") snad ani nemůže být neúspěšná. Stopáž písniček akorát do rádia, texty tematicky i myšlenkově nezávadné. Jistě, natočit album, u kterého je zapotřebí vypnout hlavu, dá také práci. Jen nevím, jestli se pak mám ze závěrečné "Neumírám" radovat nebo spíše nad tím faktem truchlit. Možná ta nerozhodnost pramení z mé totální emoční vyčerpanosti po poslechu vítězné písničky "Smutný pocit" ze soutěže Hledá se hit spalovačů mrtvol. Z toho mě nedostane ani rakvička s věnečkem dohromady. Některá zvířata by se zkrátka měla nechat běhat po lese a ne lovit.

Jelen - Světlo ve tmě ... spotify / nákup CD

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.09

16. června 2014 v 18:10 | Petr Balada |  Spotify
"All White Everything" by JJ - ještě pořád někdo pochybuje o prvenství Švédů v kontinentálním klání o mistry moderního evropského popu?

"Lullabies" by Yuna - i v Malajsii umí vyprodukovat chytrý mainstream

"90s Music" by Kimbra - cha, australská hvězda je zpátky a ve výborné formě = pecka týždňa!

"Burn Harvard Burn" by The Front Bottoms - tenhle vynikající song se objevil na soundtracku ke komedii "HairBrained" a představuje dvojici z New Jersey v trochu jiné žánrové podobě než loňské vysoko hodnocené album "Talon of the Hawk"

"Had It All" by Allah-Las - a další amíci a další skvělá pecka aneb z garáže do garáže

"D-D-Dance" by The Royal Concept - no jo no, Švédi prostě jedou

"Rent I Pay" by Spoon - klasici jsou zpět

"Echo" by NONONO - nerad bych se opakoval, ale Švédi prostě jedou

... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...