... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Srpen 2014

Whizzer Dee - Moods ... 80%

27. srpna 2014 v 20:16 | Petr Balada |  recenze cz
Beat tape. Ošemetná disciplína, která může tvůrci zajistit cestu vzhůru stejně jako totální výsměch. Fenomén zrozený v osmdesátých letech má své místo na hip hopové scéně i v novém století. A spolu s návratem magnetofonové kazety zpátky do oběhu vycházejí beat tapes opět také na médiu, které stálo na počátku. Whizzer Dee však posílá své beatmakerové CV do světa v podobě digitální. Ale kdo ví, třeba se najde label, který zafinancuje pěknou plastovou krabičku. Nahrávce "Moods" by slušela. Old schoolový zvuk do old schoolového obalu. Koneckonců je to úloha beat tape - přitáhnout pozornost profesionálního zázemí. A Whizzer Dee si ji zaslouží. Už jenom pro ten pečlivý výběr samplů podpořených povětšinou trefnými beaty a nenásilně dávkovaným jazzy feelingem. Na konci nahrávky se tak v čmoudu vznáší otázka, jestli do nich v budoucnu nechat kecat někoho s titulem MC nebo přizvat zpěvačku mající pro skloubení těchto žánrů cit v hrdle i srdci. A takové dilema už se dá označit za velmi příjemné vyústění showcase pásku.

Whizzer Dee - Moods ... poslech

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.19

25. srpna 2014 v 15:54 | Petr Balada |  Spotify
"Void" by The Bug feat. Liz Harris - šest let po přelomové desce "London Zoo" vychází novinka snažící se na tento opus navázat. A první recenze prozrazují, že se vůbec nejedná o marný pokus. Mezi hosty figurují například Death Gribs nebo právě zpěvačka Liz Harris vystupující sólo pod nickem Grouper.

"Never Say Never" by Basement Jaxx (Gotsome Bring It Back Remix) - čerstvou nálož tanečních beatů odjistili také Basement Jaxx. Jeden ze singlů alba "Junto" dostal tuto velmi slušivou kombinézu.

"Another" by Greylag - trio z Portlandu přebývající ve stáji nezávislého labelu Dead Oceans. Zatímco bubeník má rád house music, zpěvák vyrůstal na folku a bluegrassu. No a kytarista nepohrdne kapelou Sigur Rós. Eponymní album mají ohlášeno na třináctého října.

"Born To Kill" by Bleached - u Dead Oceans našel útočiště i dívčí punk sester Clavinových. Momentálně jsou holky na cestách s kámoškama z Haim.

"Eyes Of The Muse" by King Tuff - první singl z "Black Moon Spell". Psychedelic garage na dětském hřišti.

"Ballerina" by The Fresh & Onlys - country melancholie z arizonské pouště

"Ur" by SZA - jeden z nejoblíbenějších ženských vokálů hip hopové scény posledních měsíců vydal sólovou desku, která líně opisuje sinusoidu povedených a nudně průměrných kousků. Ano, "Ur" se veze na horním oblouku.

"Are You There" by Josh Wink (Ben Klock Remix) - při příležitosti dvacátých narozenin labelu Joshe Winka došlo na vzkříšení hymnického kultu z poloviny devadesátých let. Vedle původní verze obsahuje EP několik novinkových remixů. Ben Klock ten svůj představil v krátkém fragmentu již před dvěma lety na svém mixu pro label Fabric. Nyní se mu dostalo prodloužené stopáže a statusu oficiálního remixu, čemuž se nelze po poslechu ani příliš divit.

"Smokin & Drinkin" by Danny Brown (Jack Beats Remix) - duch Joshe Winka se vznáší i nad tímto kyselinovým remixem, který jako by se vyloupl z drážek klasiky "Higher State Of Consciousness". Ve spojení s Danny Brownem stále rozsévajícím singly z loňského megaúspěšného alba "Old" vskutku nečekaný zásek od londýnského dua Jack Beats.


Tuna Šarmu - Lidé ... 70%

24. srpna 2014 v 19:21 | Petr Balada |  recenze cz
Jak napsat recenzi a příliš toho neprozradit? Jak nalákat k poslechu a obejít se bez konkrétního příkladu, který by zalarmoval touhu chtít slyšet? Vydali jsme album Lidé! Upozorňuje skromně na sociálních sítích Tuna Šarmu. Žádné doprovodné slogany, žádná přídavná jména. A naprosto je tím vystižen obsah nahrávky. Jednotlivé písničky si vystačí s textem o pár řádcích, který mnohdy pointuje přímo jejich název. Žádná slova navíc. Zábavné aforismy za doprovodu bluesové kytary a bicích. Sedm z devíti songů se nedostane přes tři minuty. Po rychlém startu sice třetí Roztěkaný cestovatel nudí hudebně a se čtvrtou jednohubkou v řadě přichází drobná krize vyčerpanosti formy, tu ale naštěstí hned odvrátí Náladový kazatel, nejdelší a nejlepší písnička alba dodávající sílu a chuť poslech dokončit. Tuna Šarmu z Veselí nad Moravou zamířila deskou "Lidé" jednoznačně do skromného údolí nadprůměrnosti a potvrdila tak, že letošní rok v české hudbě je ve znamení dvojic. A už za pár dní vychází novinka další z nich - Monikino Kino. Nalaďte se na "Prázdniny" s Tunou Šarmu.

Tuna Šarmu - Lidé ... poslech + nákup

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.18

18. srpna 2014 v 19:56 | Petr Balada |  Spotify
"Cold Creeps" by Owl John - Scott Hutchison (Frightened Rabbit) přijal pro svou sólovku jméno Owl John a písničky na ni poskládal přesně v tom pořadí, v jakém byly nahrány. Otvírák "Cold Creeps" tak zachycuje náladu prvního dne ve studiu. Škoda, že se ji tak úplně nepodařilo zachovat i pro dny následující.

"How Do You Do It" by Yellow Ostrich - na obal alba "Cosmos" si vypůjčili fotografii od Bas Jan Adera, nizozemského umělce první poloviny sedmdesátých let minulého století, který zemřel v pouhých dvaatřiceti letech, když se roku 1975 ztratil na malé jachtě ve vlnách Atlantiku. A přesně tento příběh jakoby se odrazil i do nálady celé nahrávky. "How Do You Do It" má pak parametry velkého singlu, které tlumí vlna slané vody.

"Lemonade" by Sophie - cha, tahle věc mě hodně pobavila a tak její slávu šířím dál

"Cloud 69" by Lowell - dobře udělaný pop

"In Harmony" by Ásgeir - islandského zpěváka si oblíbil John Grant natolik, že mu pomohl s překladem textů do angličtiny a zasloužil se tak o vydání desky "Dýrð í dauðaþögn" tentokrát pod názvem "In The Silence". I am a soul, I float amongst the fjords, and I am creating fire which will find you.

"Young Hearts" by Strange Talk - díky podpisu smlouvy se společností Wind-up Records vyšla prvotina australské synthpopové kapely letos celosvětově a singl "Young Hearts" odpovídá na otázku proč

"Drakka 1960" by Nerve Beats - art punk trio z Honolulu snad ani nepotřebuje další komentář

"Look At Wrist" by Father feat. Ilovemakonnen & Key - rapper z Atlanty a jeho trefa do středu terče

"Healing Groove" by Sunflower Caravan - viz Track Tip


Track Tip : Sunflower Caravan - Healing Groove

13. srpna 2014 v 20:37 | Petr Balada |  TrackTip
Nebudu zastírat, že se mi po nich nestýskalo. Za rok 2010 se umístili na čtvrté pozici ve zdejší anketě kult.mix album roku. "A Little Bit More" si rád přehrávám dodnes. Ale nový materiál je nový materiál. Po singlu "How Can You Say?" mě však přepadly chmury. Pochyby o správnosti cesty za nahrávacím studiem na sever se však nyní rozplynuly. "Healing Groove" posouvá Sunflower Caravan zase o kousek dál a výš. Spolu s videoklipem Igora Zacharova se jedná o vůbec nejlepší letos vypravený singl z domácí stáje. A jestli ne, tak ať se na místě propadnu do Malmö.


týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.17

12. srpna 2014 v 19:59 | Petr Balada |  Spotify
"Mostly Just Fantasies" by EDJ - Eric Donald Johnson z indie rockových Fruit Bats si udělal sólovku. Melancholickou sólovku a vůbec ne špatnou sólovku. "Mostly Just Fantasies" je jejím vrcholem.

"Need You Onside" by Zulu Winter - pětka z Londýna vydala po dvou letech od úspěšného debutu "Language" nahrávku "Stutter". Čtyřicetiminutová jízda má několik klíčových úseků. Jedním z nich je singl "Feel Love" vyhlášený Q Music Magazine za track of the day. Ale pak je tu také "Need You Onside", který podle mého soudu vyšel ještě o třídu lépe.

"Uncertainty" by Jagwar Ma (Ewan Pearson Remix) - nevyčerpatelná studna živé vody tanečních beatů producent Ewan Pearson se rozmáchl. Bezmála osmiminutový remix však nenudí ani vteřinu. Deep houseový poklad.

"Solemn Skies" by Childhood - s vysoko hodnoceným albem "Lacuna" jsme se mohli seznámit na letošních United Islands. Set kapely Childhood sice patřil k těm méně nápadným, ale kvalitu nebylo možné přeslechnout. "Solemn Skies" budiž skladbou týdne.

"Tough Love" by Jessie Ware - písnička dokládající, že Jessie Ware nebyla záležitostí jedné sezóny. "Tough Love" sklidila chválu napříč hudebním světem a předznamenává desku, s kterou snad opět zavítá i k nám a naváže tak na výtečný koncert z března loňského roku.

"Springful" by Adult Jazz - fresh, cool, jazzy.

"Blush" by Mr Twin Sister - It's sexy, shadowy, string-laden = pichfork, It is the sound of hearts, minds, and bodies simmering until everything boils over = stereogum; ano, ano, podzim přišel o trochu dříve, i když tahle skladba je tak povedená, že se s ní dostaví spíše dětská radost z Vánoc.


Martin Tvrdý - Neprodejné EP ... 70%

10. srpna 2014 v 18:58 | Petr Balada |  recenze cz
Martin Hůla opustil Bonuse na Náměstí Míru a našel si novýho parťáka, kterej mu je opět k nerozeznání podobnej. Říká si Martin Tvrdý. Poznávací znamení producent. Podepsal se na Were Mute, přichystal vybroušenou verzi novinkového singlu od Kieslowski. Někde mezi tím vyšlo jeho "Neprodejné EP" ukotvené neukotvené někde mezi oběma před chvílí zmíněnými projekty. S Were Mute má společné nekonečné pláně abstraktních vod subtilní elektroniky, s Kieslowski písničkovou formu, kterou proplouvá beze slov. A s první skladbou mě napadlo vlastně ještě jedno jméno - Tomáš Palucha. Ačkoliv nástroje mají odlišné, efektu dosahují stejného. Vytvářejí vlastní hudební krajinu. Členitou, barevnou, pohostinnou pro ty, kteří se nerozhádali se svou fantazií. Další tři tracky jsou srozumitelnější, masovější. Pohybují se na vzdušném polštáři RnB. Vodítko pro domácí interprety hledající producenta v tomto žánru. Se závěrem se Martin Tvrdý dostal zpátky na začátek k abstraktní krajině duše. K jejím hranicím, kvůli kterým se ho skutečně oplatí poslouchat.

Martin Tvrdý - Neprodejné EP ... poslech / download

Nod Nod - Nod Nod ... 60%

9. srpna 2014 v 15:30 | Petr Balada |  recenze cz
Třikrát jsem začínal poslouchat, třikrát skončil u třetí skladby. Až čtvrtý pokus vyšel. Druhá polovina alba mi nepovedené začátky naštěstí vynahradila. Přesto jsem se tak úplně nezabával. Písničky jak přes kopírák. Pomalé pasáže s tagem melancholie střídá bordel ze špagátu urvaných kytar a explodujících bicích znějících, hurá, skutečně jako bicí. Model, který se přes dobrý zvuk zadýchává příliš brzy po napáleném startu. S každou další položkou se už jen prohlubovalo otupení bránící skutečnému poslechu. Nod Nod zdobí dotažená žánrová odvaha. Válcují však silou, nikoliv přesvědčením. Pozoruhodnost celého projektu tak pro mě nespočívá primárně v samotném obsahu (i když skladba "Helen" je velká vymazlenost), ale ve faktu, že se jedná o rozšířenou sestavu hlukově opozičních Kalle. A samozřejmě v potvrzení, že zpěvačka Veronika Buriánková je vysávačkou duší.

Nod Nod - Nod Nod ... poslech

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.16

4. srpna 2014 v 20:35 | Petr Balada |  Spotify
"Go" by Grimes feat. Blood Diamonds - první studiová nahrávka po dvou letech vydaná s historkou o odmítnutí písničky ze strany Rihanny, o čemž ona sama údajně nic neví. Nahrávka však obstojí i bez té trapné povídačky okolo. Jinak by v tomhle playlistu ani neměla co dělat.

"Every Morning" by J Mascis - singl z nadcházejícího sólového alba frontmana Dinousaur Jr. "Tied to a Star". Album si produkoval sám Mascis a mezi hosty se objeví například i Cat Power. Je na co se těšit.

"916" by Savon feat. The Seventh - devatenáctiletý producent říkající si Savon vydal v květnu EP "Always & Forever", které sám uvedl následujícími slovy: This is my second EP & it pretty much shows my love for music or the kind of music I like. I named it "Always & Forever" because I will always and forever do music. Žeru mu to, věřím a prorokuju velkou budoucnost. Track s epilogem, je trackem týdne.

"New Dorp, New York" by SBTRKT feat. Ezra Koenig - track týdne volený světovými hudebními servery. Spojení, které funguje. Spojení naznačující, že také nový materiál SBTRKT čeká bouřlivé přijetí.

"Handsome Hands" by Ingrid Michaelson - dvacet sekund všechno mění. Skladba, která se vám nezdá ničím zvláštní, dospěje po dvou minutách do momentu, kvůli kterému si ji pustíte znovu. Radost z hudby, radost z producenta.

"Ain't That What Love Is" by Matthew E. White - držitel titulu eMusic's Breakthrough Artist of 2012 nebo také Best New Act of 2012 se na začátku aktuálního letopočtu přihlásil se singlem prostoupeným klidem a pohodou. A takové písničky se neomrzí ani po týdnech poslechu.

"Life Is a Wheel" by Apollo Brown - závěrečnou trojici spojuje minulá či budoucí účast na festivalu Hip Hop Kemp. V případě tohoto umělce dokonce obojí. Loni vystupoval sám za sebe, letos se představí jako součást projektu Ugly Heroes. Skladba "Life Is a Wheel" je k nalezení na staromilsky pojatém albu "Thirty Eight" zaplněného praskotem zaprášených elpíček.

"The Thought Of You (Part I)" by Otis Brown III feat. Bilal - Bilal slibuje být černým koněm letošního ročníku. Za doprovodu kapely rozezvučí svůj soulový hlas, který tak dokonale zvládá i jazzovou improvizaci.

"#CAKE" by Shabazz Palaces - Před rokem předskakovali v Hradci Baauerovi, svůj čas protáhli a stali se tak pro mnohé objevem. Nyní vydali svou druhou desku pod prestižní značkou Sub Pop a jejich hvězda dál stoupá (metacritic skóre 82/100)


Track Tip : Monikino Kino - Bábovka (Deluxe)

3. srpna 2014 v 19:46 | Petr Balada |  TrackTip
Když už se v létě pečeme, proč toho nevyužít a nepřipravit si nějakou tu buchtu. Třeba "Bábovku (Deluxe)" od Moniky a Petra. Recept jednoduchý, zcela digitální, nekonfliktní. Že je hotová, poznáme podle horka, které z ní sálá. A tady pozor! Aby neupadla. Šmejdění po drážkách ostatních pokrmů začíná prvního září.

... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...