... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Září 2014

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.24

29. září 2014 v 19:13 | Petr Balada |  Spotify
"Leave Me Be" by Yellerkin - jsem rád, že jsem si ho objevil. Svěží závan do scény plné elektroniky a ukňouraných chlapců.

"Killed Ya" by Daniel Wilson - zkušenost z kostelního sboru z hlasivek nevydrhneš ani střepem z láhve vincentky. A tady by to byla navíc škoda.

"End Of the Affair" by Ben Howard - jen ten nejlepší trubadúr a zaříkávač deště umí udržet pozornost jednou písničkou dlouhou tak, že by její stopáž stačila pankáčům na půlku desky.

"I'm Not Sorry" by PAPA - levobokový projekt bubeníka z Girls a jeho sympatické vyznání, že se nehodlá omlouvat za nic, co udělal

"Snow In Newark" by Ryan Hemsworth feat. Dawn Golden - pop (?!), který k uznání přiměl vybíravý svět hudební publicistiky

"Forget My Name" by Meshell Ndegeocello - ó Meshell, úžasná Meshell

"I Deserve It" by Faith Evans feat. Missy Elliot & Sharaya J - okolo téhle jednohubky už nějaký ten pátek přešlapuju, a protože neokorala, nadešel její čas ve zdejším playlistu. Ve spojení s "Forget My Name" jde o vyklidněnou dvojici skladeb, která mě momentálně nepřestává bavit.


Kieslowski - Mezi lopatky ... 70%

25. září 2014 v 22:37 | Petr Balada |  recenze cz
Rostou a rostou. Už v recenzi na předchozí počin jsem právě tohle pozitivum v nahrávkách dua Kieslowski vyzdvihoval a musím znovu. Obrovským přínosem je tentokrát obsazení na postu producenta. Jan P. Muchow dokonale splynul s poetikou dua. Dokázal přesně zaranžovat náladu textů. Disciplínu, která minule skřípala, tak povýšil na největší přednost. A já se v této souvislosti musím kát, protože po prvním singlu, jsem si neuměl představit vhodnějšího producenta, než jakým by byl díky své verzi písničky "Obraz" Martin Tvrdý. Ale to, co mi nepřišlo příliš zázračné v podobě solitéru, se v kontextu desky proměnilo na logicky zapadající dílek skládanky.

Jenomže, co by byla práce producentova bez dobrého repertoáru. V něm Kieslowski navazují na to dobré z předchozí diskografie. Hned úvodní "Doteky" jsou jejich reprezentativním kouskem; pokračováním série skladeb "Bloky smeče" či "Špinavé dny". Na počet slov skromné záležitosti, na jejich obsah hostina. Lepší vstup do alba zvolit nemohli. Je z něj slyšet v jak výtečné autorské formě se nacházejí. Pro mě představuje zásadní položku číslo tři. "Snad" se textem vydává do peřejí záludného proudu uvědomění si vlastní pomíjivosti a stárnutí, který umí strhnout pod hladinu naříkavé sebelítosti. Kieslowski jsou však od ponoru daleko stejně jako Česko od vyrovnaného rozpočtu. Zmáčeni melancholií (Smát se budem tomu, jak jsme byli mladý / smát se budem snad) i tentokrát dorazili do cíle bez ztráty soudnosti. Tedy alespoň v případě této písničky.

Jestliže dosavadní odstavce neodpovídaly výslednému procentuálnímu hodnocení, může za to snaha oddálit odpověď na tu méně přívětivou část recenze: Co se pokazilo? "Mezi lopatky" je do instrumentálního předělu "Orange Box" jednoznačně nejlepším počinem od Kieslowski. Po intermezzu se náhle začne dít cosi znepokojivého. Z best of se stává přehlídka dé stran singlů a rarit. "Jinde" a "Sever" akcentují spíše akustickou stránku folku, jež podbarvuje vylívání srdce matky, která je s dětmi "Jinde" a otce, který se s nimi vydal na "Sever". Následuje téměř taneční téměř indie pop "Ve větru" a závěrečná "Normandie", která má příliš dlouhou a příliš nepoutavou předehru, aby byla spasena mrazivým textem. Ty písničky nejsou sami o sobě špatné, jen se ocitli na špatném místě a v těsném sousedství mimořádně kvalitního materiálu, který se jim nepodařilo rozšířit.

Před prvním poslechem jsem dumal nad tím, jak dopadne srovnání s raketově startujícími Kalle. Zbytečně. I když je "Live from the room" ve finále silnějším albem, Kieslowski si svou pozici uhájili. Nabízející se srovnání totiž nakonec odhalilo jeden podstatný rozdíl. Zatímco intimita prožitku u Kalle je působivá díky introvertnímu podání, kdy může mít posluchač až pocit nepatřičnosti, když do jejich světa vstupuje, Kieslowski se naopak se svými náladami a hudbou čím dál více otevírají. I díky novince si je dokážu snadno představit v rozšířené sestavě a v kapacitně objemnějších koncertních prostorech, aniž by tím ztratili na působivosti. Stává se z nich zkrátka velké jméno pro velký okruh posluchačů.

Kieslowski - Mezi lopatky ... spotify / nákup

Track Tip : Uniton - Asi trochu rád

23. září 2014 v 19:26 | Petr Balada |  TrackTip
Acid pop explosion from Prague. Mají venku teprve dva songy a před sebou první koncert (02.11.2014 FreeMasonic club pub, Praha). Nechci se pouštět do velkých prognóz ohledně jejich budoucnosti, takže jenom tolik - pryč s angličtinou (viz druhá z písniček "The Day After Yesterday") a budu je mít asi trochu rád.

Uniton - Asi trochu rád ... poslech bandcamp / soundcloud

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.23

22. září 2014 v 20:29 | Petr Balada |  Spotify
"You Don't Need the World" by Bear In Heaven - co dělá medvěd v ráji? Píše optimistické písničky o tom, že pozemský svět vlastně k ničemu nepotřebujeme.

"More To This" by U.S. Royalty - americká indie rocková formace si sama vydává nahrávky, které by jistě brali i velcí žraloci mezi labely

"Sedated" by Hozier - mít vyprodaný koncert před vydáním debutu v sále s kapacitou dva tisíce míst uprostřed hudbou nabitého Londýna není vůbec špatný rozjezd kariéry.

"Wild Motion (Set It Free)" by Miami Horror - osmdesátky v hudbě dostaly smysl až s jejich vykrádáním o třicet let později

"Berlin" od Holden Caulfield - původně tu měla být skladba "Blind", ale opakovaný, opakovaný a opakovaný poslech rozhodl

"The Cowboy's Prayer" by Mutual Benefit - stejně jako se kovbojové modlili v roce 2011 se znovu modlí i letos na konci léta, kdy znovuvydání ohlašuje monstrózní turné o čtyřiceti zastávkách po Severní Americe. A pořád funguje.

"Coward" by Hayden Calnin - tohle není Bon Iver, to je Hayden Calnin

"Moments" by Klangkarussell feat. Will Heard - tohle není Anglie, to je Rakousko

"What Is Love" by Kiesza - na EP "Hideaway" velmi vkusně předělaný Haddaway


Holden Caulfield - Hopetown ... 75%

21. září 2014 v 15:33 | Petr Balada |  recenze cz
Jedna věc mě bavila a iritovala zároveň. Holden Caulfield vlastní zjevně patent na rozpoznání hraniční čáry přímočarosti. Stejně dobře jako umí skladbu uprostřed ztišit, nemálo skvěle ji dokáže zabránit vygradovat. Při prvním poslechu alba dovednost k uzoufání, ale při tom následujícím polehčující okolnost. "Hopetown" drží pohromadě a absence skutečně silného melodického výpadu dovoluje soustředit se právě na celek. Potencionální hity se tu přesto najdou. Zejména trojice skladeb za polovinou desky "Rise Up", "Blind" a "Berlin" by mohla zabrat. Obsahuje repetitivní sekvence, které uvíznou alespoň na chvíli v hlavě, či v případě vůbec nejlépe vystavěné skladby "Berlin" silnou rytmiku. Vzpomněl jsem si na letošní desku Bombay Bicycle Club. Potěšující pro mě byl už samotný fakt, že mi při poslechu domácího alba vytanula na mysli právě tahle partička. Nicméně když jsem si "So Long, See You Tomorrow" v závěsu za "Hopetown" pustil, vrhlo mě to zpátky na začátek. Nechat písničku předvídatelně explodovat nemusí být nutně známka podbízivosti.

Holden Caulfield - Hopetown ... spotify / nákup
Holden Caulfield - Hopetown ... křest alba 25.09.2014 Rock Café

Amálka K. Třebická - Za okny rychlíku ... 40%

16. září 2014 v 19:36 | Petr Balada |  recenze cz
Po hudební stránce kompilát Radůzy, Hapky a muzikálových rolí Jiřího Korna. Snažit se proniknout do hlubin textů je stejně namáhavé jako přečkat nekonečnou charakteristiku "Velký muž". Ten se klene jako duha a ne a ne skončit. Existencionální otázku o čekající zmuchlané dece ("Půlnoční") jsem pak již řešit odmítl. Stačilo přijmout osvobozující fakt, že není ustláno a pokračovat v poslechu, při kterém mě po celou dobu v uších tížil tlak pocitu, že se autorce nepodařilo přesně přenést chtěnou výpověď. Těžká témata ("Šoa") se střídají s podbízivými výkřiky doby ("A dost!") a obě polohy jsou podané přesně v intencích názvu desky. Nejmarkantněji v písničce "Domov důchodců", ve které slibný syrový začátek s prostěradly z igelitu vystřídá hloupá sociální internacionála o teplácích pod prsa, ve kterých jsou si všichni rovni. Jestliže nepříliš invenční hudební materiál chvílemi povyšují jazzové vsuvky, slova takovou životadárnou injekci postrádají. Spíše jsou svou vlastní eutanázií nacházející po necelé hodině naplnění v nalezení smyslu autorčiny zhudebněné pravdy o tom, že každý je svým vlastním soudným dnem.

Amálka K. Třebická - Za okny rychlíku ... spotify / nákup

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.22

16. září 2014 v 18:10 | Petr Balada |  Spotify
"Moaning Lisa Smile" by Wolf Alice - banda ze severního Londýna má stále ještě před vydáním dlouhohrajícího debutu. Poslední EP "Creature Songs" dala k dispozici v květnu. Fanoušci si tak stihli naposlouchat nový materiál před vystoupením na Glastonbury, za který Wolf Alice dostali od Guardianu čtyři hvězdy z pěti.

"Take Off With You" by LIFE - jeden z nejsvěžejších kousků, který za první letošní půlrok přisurfoval na vlně nového britského rocku, tvrdí nejen radsound.co.uk

"Foxglove" by Young Magic - vymazlenost

"Stay Forever" by Panama - debutové Northern Hemisphere Tour bylo důvodem vydat tento singl. Australský projekt se snaží prorazit také v USA, kde vyšla o track "Strange Feeling" obohacená edice loňského "Always" EP a kapela zařadila několik amerických měst také do svého letního putování, ze kterého se přemístila na evropské festivaly

"Fortune Cookie" by Honeyblood - když se Skotsko trhne, rozhodně nebude mít důvod nad svou hudební scénou naříkat

"In Euphoria" by Morning Smoke - pokud písnička začíná klavírem a jmenuje se "In Euphoria", jak asi skončí?

"10 Headed Goat Wizard" by La Sera - straight-up Beatlesesque pop, píše pitchfork.com

"I Just Know" by The Struts - podzimní turné k vydanému albu zatím zahrnuje pouze Anglii a Francii, což ale neznamená, že byste měli jejich tvorbu minout, neboť "Everybody Wants" je mimořádně naditým vakem na hity


Songs of Innocence v českých recenzích (a v nečekaných souvislostech)

16. září 2014 v 17:24 | Petr Balada |  Slova!
Songs of Innocence jsou možná první deskou U2, na které kapela nehledí dopředu.
Karel Veselý, aktualne.cz

Ohlédnutím ke svým kořenům jako by záměrně rezignovali na svoji někdejší dovednost převracet deskami hlavní proud i stadiony vzhůru nohama.
Honza Vedral, idnes.cz

Rozhodně je to jedna z lepších desek, které U2 v posledních dvaceti letech vydali.
Jaroslav Špulák, novinky.cz

Sestříhat nejsvětlejší okamžiky Songs of Innocence do čtyř skladeb, máme tu slušné EP.
Jaroslav Korel, rockandpop.cz

Aniž bychom to konstatovali se zadostiučiněním, resumé se nelze vyhnout: tohle není důležitá deska.
Pavel Klusák, Lidové noviny


týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.21

9. září 2014 v 15:40 | Petr Balada |  Spotify
"Play" by Fickle Friends - synťáky, kytary, zpěvačka za mikrákem = indie popový objev letošního roku je z Brightonu

"Take Shelter" by Years & Years (Atu Remix) - vloni vydali debutové EP "Kitsuné: Traps"a letos EP "Kitsuné: Real". Následně podepsali smlouvu s velkým labelem Polydor Records a dali světu novinkový singl "Take Shelter", aby tak dokázali, jak moc si kontrakt zasloužili. A pak dorazil αtu z Detroitu a ty Londýňany položil na lopatky.

"Make You Feel" by Alina Baraz & Galimatias - & producent Savon, hned tři výrazní talenti se podělili o jednu skladbu

"I Want You" by Saint Raymond (Logistics Remix) - tenhle tejden je to tu samej mladej a nastupující. Devatenáctiletý Callum Burrows schovávající se za svatého Raymonda má za sebou fantastické léto včetně hraní na Glastonbury v rámci BBC Introducing Stage. A protože se nám léto láme do podzimu, je tu zlámanej remix.

"Red Heart" by Layla - a pokračujeme v přehlídce zelenáčů a zelenaček. Pohodička, pohoda.

"Undone" by the bird and the bee - singl ze soundtracku přerostl svůj film, který je údajně tak nepovedený, že ani neuvedu jeho jméno

"Promise" by Spazzkid - podle Pitchforku jeden z momentálně nejslibnějších umělců, podle profilové fotky na bandcampu sjetej módní návrhář

"Faith" by Bloum (Vendredi Remix) - Nu Disco / Indie Dance / Electropop - jo, škatulky, škatulky, Francouzi to jsou a tohle je pátečnickej remix (ne, nemyslím zpátečnickej), i když server thefourohfive.com o něm říká, že je quirky & stripped-back future-groove version (a to už může znamenat cokoliv)

"On My Own" by Fantastic Mr Fox feat. Denai Moore - umělecké nomen omen, podšitý lišák z Berlína, který umí

"Never Catch Me" by Flying Lotus feat. Kendrick Lamar - no, a tohle je taky bez komentáře


Track Tip : Karaoke Tundra (feat. Radimo & 3ck) - Okupant

9. září 2014 v 9:15 | Petr Balada |  TrackTip

Název ve spojitosti s release date jedenadvacátýho srpna nenechává prostor pro volnější asociace. I když ještě jedna se tu s ohledem na kořeny autora nabízí. Smutek a naštvání z toho, co se stalo před šestačtyřiceti lety u nás, střídají stejné pocity při sledování dění na Ukrajině. "Okupant" je dobrý track a my můžeme být rádi, že už tady v přemnoženým čísle bratrská výpomoc není. Teď už by se totiž těžko nechala vyhnat, když by slyšela, jak dobrá muzika tu vychází.

... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...