... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Tvrdý / Havelka - U nás v garáži ... 90%

22. listopadu 2014 v 14:37 | Petr Balada |  recenze cz
Bude to už pár let, co jsem se neprozřetelně zbavil sbírky audiokazet včetně té od kapely Michael´s Uncle, která nesla stejný titul jako úvodní předělávka alba "U nás v garáži" doplněný ještě o přídomek ale nikdo z nás ještě není mrtev. A problém s přijetím přiznaných cover verzí spočívá právě ve znalosti originálů. Pak už zbývá pouze debata, zda je větším zlem pouhé přehrání nebo celková reinterpretace. Jednu takovou jsme si odbyli před rokem. Burianova "Bohemia" šla druhou cestou. Sympatie za statečnost vystřídalo rozčarování z výsledku. Lidovky pozbyly lidovosti, zbyl umělý konstrukt. Ne nepodařený, ale prostě jen prázdný.

Posunuli jsme se o pár měsíců ve vydání a o pár historických epoch od vzniku originálů. Tvrdý s Havelkou pracují s výhodnější startovní pozicí. Všechny původní verze zná ve srovnání s lidovkami jen malý zlomek posluchačů. Navíc důvod nahrání nebyl tak nabubřele vzletný. Snahu oslovit a získat mladou generaci zaměnilo nutkání podělit se o formující hudební zážitek z přelomu osmdesátých a devadesátých let. Připomenout a vzdát poctu. Je až pozoruhodné, jak kompaktního celku se přitom podařilo dosáhnout. Efekt běžného řadového alba působí větší sílou než dojem nad novým kabátem jednotlivých skladeb.

Nejsem příznivcem falzetu Václava Havelky, a pokud bych slyšel například "Žiletky" nebo "Co ty jsi zač?" samostatně, nevím, jestli bych se doposlouchal konce. Ale jakmile zazní v kontextu celého alba, logicky do jeho stavby zapadnou. Stejně důležitou roli jako posun v interpretaci hraje také ten v podkresu. Ukazuje se, že tam, kde skvěle fungovaly kytary a analog obecně, může stejnou emocionální bouři vyvolat vhodně zvolený beat, aniž by z výsledku tekla proudem neúcta a svatokrádež. Navíc se mnohem více dostávají do popředí texty. Ač od různých autorů a z různých letopočtů stále oslovují. Jen význam se posunul ("Ale čert to vem" se dá aktuálně vztáhnout k té osobě na hradě). Důvod vzniku, je důvod vzniku.

Hodnotou navíc je pro mě produkce desky. Ať už to záměr byl nebo se jedná o důsledek nějakého vnějšího tlaku, kvituju její nedotaženost. Jakýsi polosyrový stav, který v sobě uchovává touhu neprodleně něco sdělit bez ohledu na líbivost a přívětivé zvukové rozhraní. I to je způsob, jak připomenou dobu, kdy vycházely především obsahově silné nahrávky. To je ta garáž. Zvuk, který by od chladné perfekcionistické elektroniky málokdo očekával. "U nás v garáži" mě zase na chvíli přinutil přehodnotit postoj ke kolekcím repasovaných písní. A fakt, že se zároveň jedná o jednu z aktuálně nejsilnějších domácích desek, je trochu smutnou výpovědí o letošní nabídce.

Tvrdý / Havelka - U nás v garáži ... poslech / nákup CD / nákup LP
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...