... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Prosinec 2014

Alba roku 2014 ... V.část ... definitivně nejlepší kousky

31. prosince 2014 v 11:29 | Petr Balada |  bestof...
Internetový server metacritic.com posbíral výroční výsledky od více jak sta zdrojů, aby následně posčítal body udělované za umístění alb v první desítce jednotlivých žebříčků. Výsledek? První a desáté místo dělí padesát sedm bodů. Loňský vítěz "Yeezus" (Kanye West) urval sedmnáct zlatých medailí. Letošní "Lost In The Dream" (The War On Drugs) jedenáct. Překvapením je devátá příčka pro "1989" od Taylor Swift (dvě zlata), stejně jako fakt, že Caribou, ač je v žebříčku výš, nenasbíral ani jedno prvenství. Holt zábavná matematika.

01. The War On Drugs - Lost In The Dream
02. St. Vincent - St. Vincent
03. Run the Jewels - Run the Jewels 2
04. FKA Twigs - LP1
05. Caribou - Our Love
06. Aphex Twin - Spyro
07. Beck - Morning Phase
08. Angel Olsen - Burn Your Fire for No Witness
09. Taylor Swift - 1989
10. Flying Lotus - You're Dead!


CZ Soundtrack … 2014

30. prosince 2014 v 20:25 | Petr Balada |  bestof...
Porušit vlastní pravidla se nabízí jako ta snadná cesta, ale dodržet je, znamená větší zábavu, což v případě CZ Soundtracku znamená mučivé přehrabování v napěchovaném koši letošní úrody. Nepomáhá ani omezení v podobě podmínky legálního dosahu. Přes číslo dvanáct nejede vlak. Měli jsme zkrátka nebývale dobrý rok na alba i na singly. Snad CZ Soundtrack 2014 přesvědčí případné nevěrce alespoň o tom, že vyprodukovat tracky, co obstojí ve srovnání se světem, už pro nás není problém. Hrdost a pýcha, bratři a sestry! Takhle dobře zněla domácí scéna v roce dva tisíce čtrnáct!

2) Adrian T. Bell - Troops
3) brooklyn83 - Storm In A Teacup
4) Kalle - Black Water
6) VR/Nobody - Dance the sadness out
7) Sunflower Caravan - Healing Groove
8) John Wolfhooker - Lana Backward
9) J - Home
10) Karaoke Tundra feat. Radimo & 3ck - Okupant
11) Subject Lost & Harvy Dent - NordicaTak hrál rok 2014

30. prosince 2014 v 20:20 | Petr Balada |  Spotify
Dvěstě osmdesát tři skladby od více než dvěstě osmdesáti tří jmen. Téměř devatenáct minut poslechu. Pokud hledáte ideální hudební podkres pro váš silvestrovký mejdan, zkuste spotify.kult.mix.playlist. A kdyby se někdo ptal, tak tak tak tak hrál rok 2014 = spotify.kult.mix.playlist2014

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.37

29. prosince 2014 v 19:51 | Petr Balada |  Spotify
"Right for You" by Lil Silva feat. Banks - pohádka se šťastným koncem o spojení britského producenta, hvězdy bass music, s uhrančivým americkým hlasem.

"New Romance" by Azekel - jestli bude jeho debut stejně silný jako tenhle singl, může se East London dmout pýchou nad dalším indie rnb talentem.

"Laura" od Skywalker feat. Jiří Vošahlík - novinková deska od kapely Skywalker je jedno z velkých překvapeních letošní nadílky. Domácí hardcore žije!

"Íkaros" od Android Asteroid - Amerika má "Black Messiah", my máme "Íkaros" aneb to nejlepší na konec roku.

"Život je jen náhoda" od Ondřeje Rumla - když jsem se zaposlouchal do interpretace Ondřeje Rumla, přišel mi zpočátku jeho přístup k notoricky známým evergreenům na albu "Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha" příliš při zemi a opatrný. Ale ve chvíli, kdy došlo na tuhle pecku, a poté i na všechny zbylé, jsem se mu v jeho nepřítomnosti omluvil. Líp už to nazpívat nešlo.


Mise: CZ Debut roku … 2015

27. prosince 2014 v 14:26 | Petr Balada |  Mise:CZ Debut 2015
Když jsem v loňském prosinci sepisoval první soupisku pod titulkem Mise: CZ Debut roku, byly součástí doprovodného textu věty, které se ukázaly být více prorockými, než jsem původně předpokládal: Pro zařazení do seznamu nebyl důležitý oficiální příslib vydání debutu. Může se proto stát, že ne u všech se ho dočkáme. Výsledek? Ze třinácti jmen jediná dlouhohrající prvotina, která navíc nedopadla tak dobře, jak se ještě z předcházejícího EP zdálo. Ovšem ve vesmíru této rubriky jsou Strangers in the City přesto v podstatě vítězi.

Pro sestavení prognózy pro příští rok se tak nabízí jednoduchá varianta opisu zbytku pelotonu s přidáním jednoho nováčka. Ale co se zdálo být slibné před dvanácti měsíci, je dnes kapkou v moři čerstvé krve. Výsledkem je mírná převaha greenhornů na vzestupu doplněná šesticí, co za uplynulý letopočet neztratila nic z potenciálu pro vydání mimořádného alba, ba naopak ještě vygradovala netrpělivost, s kterou se na něj čeká. Což platí zejména pro projekt VR/Nobody, jenž rostl po celý letošek.

Dost vysvětlování, tady jsou hudební přísliby příštího roku v abecedním pořadí:


Aid Kid (Broken Arp) ... SPLNĚNA
Lake Malawi (Always June, Chinese Trees)
Let's bomb the Hell (Chapter I EP)
moonlight shadow (loneliness in this world)
Post-hudba (EP Artefakty)
Sonja! (Enjoy it)
Tishe (Tishe EP)
WorldHood (Random Nights) ... SPLNĚNA

Čí je to století?

25. prosince 2014 v 13:34 | Petr Balada |  Televize
Potřeba uvést vše na pravou míru. Dovysvětlit opomenuté skutečnosti. Vyvrátit lži. Obhájit historickou pravdu. Kolem "Českého století" se rozběhla diskuse, která připomíná situaci při prvním porevolučním znovuuvedení "Třiceti případů majora Zemana". Vlastně nepřipomíná, je to ta samá. Zase se vyzdvihují technické aspekty díla: Z hlediska filmové řeči mi to přijde zcela výjimečné (Tereza Brdečková, LN), sepisují se články na ochranu autory znesvěcených osobností Proč je Václavův televizní obraz jiný, než jsem ho znal (Martin M. Šimečka, Respekt), poukazuje se na ovlivnění politickou situací a celospolečenskou náladou vůbec, na kontext polistopadového revizionismu (Ondřej Štindl, Echo). Zasáhla ale tahle debata svůj cíl? A neměla vlastně mířit někam úplně jinam?

Role České televize byla odbyta větou, jak je dobré, že tomuto seriálu pomohla na svět. Dostala pochvalu za odvážnost. Opravdu k tomu není co víc říct? Cyklus nese název "České století". Nejde o filmy podle skutečných událostí, ale o dokudrama, které se přetahuje s hraným dokumentem překořeněným inscenovanou interpretací. Otázka první: Lze cyklus s podílem autorské interpretace dějin pojmenovat způsobem, jako by se jednalo o jediný možný výklad? Otázka druhá: Když Českou televizi osloví jiný autorský tým se svým pohledem ve shodném rozsahu, jak se asi veřejnoprávní instituce zachová? Bez řečí mu dá stejnou péči a prostor nebo ho odmítne, protože už má na toto téma natočeno a peněz se nedostává? A zůstal by případně název cyklu?

Až se jednotlivé díly budou vytahovat o státních svátcích a výročích, premiérová diskuse bude zapomenuta. A s každou další a další reprízou zeslábne vědomí, že to bylo trochu jinak. Zbude jen název, který konotuje autoritu školních učebnic. "České století" naštěstí vzniklo v době, kdy je možné vést o něm veřejně debatu, aniž by byl následně za ní někdo popotahován. Ale stejně jako v případě majora Zemana, vzrušený halas té debaty dolehne jen k nepatrnému zlomku diváků. Většina se na jednotlivé díly bude dál dívat jako na dobře udělané filmy, které v případě "Českého století" bude mnohem snazší zaměňovat za historickou skutečnost. Česká televize, děkujeme?

KULT.MIX ALBUM ROKU 2014 ... nominace

24. prosince 2014 v 13:30 | Petr Balada |  ALBUM ROKU 2014
Níže naleznete širší nominaci pětadvaceti domácích desek (v abecedním pořadí jejich interpretů), které si zaslouží za uplynulý rok nejvíce pozornosti. Z nich bude 1. ledna 2015 vybráno deset nejreprezentativnějších včetně té s titulem KULT.MIX ALBUM ROKU 2014. Seznam nominovaných odráží dění na tuzemské scéně. Není hodnocením interpretů, ale jejich odvedené práce. (A samozřejmě práce producentů.) Někteří se do nominace dostali díky textům, jiní za hudbu, za čistotu žánru nebo naopak stylovou pestrost. Do konečného žebříčku pak proniknout ti, kterým se nejlépe podařilo skloubit všechno dohromady či ti, kteří prostřednictvím nahrávky reprezentují svoji hudební osobitost a přispívají tak k rozmanitosti české scény.

Android Asteroid - Íkaros
Cermaque - Rodinné album
The Finally - Big Love In a Small Town
Flash the Readies - Submarine sky
Holden Caulfield - Hopetown
IAN - Voyage
IDKFA - všechny!zbraně!dětem
IDKFA - KOST
John Wolfhooker - John Wolfhooker
Kalle - Live from the room
La Chia Vladivojna - Tajemství (s)prostěradel
LA4 & DJ Wich - Panorama
Lemonheart Club - Deep
Manon Meurt - Manon Meurt
Monikino Kino - Prázdniny
Poletíme? - Turbošansón
Planety - Nekonečná hudba města zapomeneš
Republic of Two - Silent Disco
Ruml Ondřej - Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha
Sklenik - Champagne Cork Pop
Skywolker - Liberty Island
Subject Lost - Expo Nova
Tvrdý / Havelka - U nás v garáži
Zrní - Následuj kojota
Whizzer Dee - Moods

Alba roku 2014 ... IV. část

23. prosince 2014 v 14:56 | Petr Balada |  bestof...
Pitchfork (us)

10. Caribou - Our Love
09. Ariel Pink - Pom Pom
08. Todd Terje - It's Album Time
07. Sun Kil Moon - Benji
06. Swans - To Be Kind
05. Grouper - Ruins
04. Aphex Twin - Spyro
03. The War On Drugs - Lost In The Dream
02. FKA Twigs - LP1
01. Run the Jewels - Run the Jewels 2


The Guardian (uk)

10. Sleaford Mods - Divide and Exit
09. Flying Lotus - You're Dead!
08. Beck - Morning Phase
07. Run the Jewels - Run the Jewels 2
06. La Roux - Trouble in Paradise
05. Caribou - Our Love
04. Aphex Twin - Spyro
03. FKA Twigs - LP1
02. The War On Drugs - Lost In The Dream
01. St. Vincent - St. Vincent


týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.36

23. prosince 2014 v 12:35 | Petr Balada |  Spotify
"Yukon" by PUP - po letošním eponymním debutu si vysloužili titul nejslibnější kanadské mladé kapely. Nejen "Yukon" dokazuje, že to není samoúčelná mediální nálepka.

"Waiting" by Ought - post punková kapela z Montrealu nebojící se vyjádřit svůj politický postoj, vydala v dubnu vysoce hodnocenou prvotinu a už uprostřed podzimu k ní přidala novinkové EP, z kterého je i tenhle šleh.

"Do You Really" by Billie Black - vyrůstala na jazzu, ale zároveň má blízko k umělcům jako jsou James Blake nebo Sampha. A přesně na křižovatce těchto dvou světů stojí tvorba teprve devatenáctileté debutantky, která před pár dny zažila svůj první koncert v pozici velké hlavní hvězdy. Jméno Billie Black si zapamatujte.

"Nobody But You" by Mary J. Blige - diva si zajela do Londýna, nalákala to nejvíc in z ostrovní scény a natočila svěží desku, která se v polovině láme z komfortního rnb do bedekru po tanečním parketu. "Nobody But You" zprodukoval M. J. Cole. Přes jednoduchý tepající taneční beat nechal převalovat klavírní jazzy variace a výsledkem je nejzajímavější track na třináctém studiovém počinu zaoceánské královny.

"Betray My Heart" by D'Angelo - nejlepší album letošního roku, které se nevešlo do výročních listin, neboť vyšlo až po jejich uzávěrce. Megapříjemný posluchačský zážitek. Metascore 95/100. Hudební ratatouille. Dopřejte si se závěrem roku něco extra a místo půlnoční si pusťte desku desek "Black Messiah".


Tata Bojs - Strana A

20. prosince 2014 v 13:18 | Petr Balada |  recenze cz
Úbytek kyslíku? Soudě dle vydaného maxi-singlu, čeká na fanoušky Tata Bojs další level zkoušky jejich přízně a oddanosti. Písničky uvozující novinkové album opět posunují hranice toho, co jsme od kapely zvyklí slýchávat. Bohužel, tentokrát se nedá hovořit o jednoznačně pozitivní změně.

"Ležatá osmička" plná hudební i textařské výbušnosti obsahovala velmi výjimečný materiál. Ukázala další tváře kapely, která se tak vlastní vyčpělosti nejen ubránila, ale rovnou ji naprosto vymetla z mysli recenzentů. A přijít po něčem takovém s čímkoliv dalším, znamená především počítat s valem nahromaděného očekávání. Tata Bojs naštěstí nejsou kapelou vybírající si snadné cesty vykrádání svých minulých úspěchů. Stačí připomenout "Nanoalbum", které následovalo po průlomových "Biorytmech". Krok stranou se tedy předpokládat dal. Na obejití valu se však ukazuje být hodně krátký a nejistý. A že by vedl k sedadlu buldozeru, se nedá říct ani náhodou.

Indie popový "Antikvariát" se dá ještě pořád považovat za skladbu v intencích tvorby kapely. Včetně textu s dalším easy hanspaulským sloganem Vítám tě v mém antikvariátě. Taneční beaty prokopnou definitivně dveře od stodoly v druhé písničce "S ní". Pokud bych měl použít přirovnání ze světa, může se tahle položka stát stejným prubířským kamenem v diskografii Tata Bojs jako "A Sky Full Of Stars" pro Coldplay. Mnohem, mnohem a mnohem zarážející na téhle písničce je text, který je pro mě tím nejslabším, co jsem od Tata Bojs kdy slyšel. Možná, když už zní jako svůj vlastní remix, měla zůstat raději instrumentálkou, než aby po ní zůstala slova vystřižená z příručky teenagerské milostné lyriky: Žiješ s ní tak blízko a tak daleko … A víš, že se budou věci těžko vracet zpátky / ale za pokus to stojí naposled bez hádky … Posloucháš její dech a mráz leze po zádech.

Sama kapela hovoří o ochutnávce. Že to neznamená, že přesně takhle bude znít celá deska. No, doufejme. Nové album vyjde na jaře příštího roku do hudebního světa, jehož třetina znovu dává šanci rockovým kytarám, třetina tanečnímu zvuku devadesátých let a ta třetí neví, jestli má být folkově uvolněná nebo elektronicky depresivní. Tata Bojs uměli být ve své diskografii rockově přesvědčiví i tanečně energetičtí. Přežili i bez proudu. Testovací menu ale zrovna přesvědčivě nezní. Snad je to jen zastírací manévr a za pár týdnů zas bude slyšet řev buldozeru rozhrnující val (ne)přejících recenzentů.Tata Bojs - Strana A ... vinyl
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...