... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Leden 2015

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/03

26. ledna 2015 v 20:38 | Petr Balada |  Spotify
"Bad Believer" by St. Vincent - blíží se Deluxe Edition vydání eponymního alba, které se stalo druhým nejčastěji nominovaným v top výběrech za uplynulý rok. "Bad Believer" je jedna ze čtyř přidaných písní, které se spolu s remixem "Digital Witness" na prodloužené verzi objeví.

"Lottery" by Kali Uchis - příjemná retro zahálčivá nálada napovídá, v jakém rytmu se ponese únorové EP "Por Vida" kolumbijské zpěvačky usazené ve Virginii. Lottery produkoval Alex Epton aka XXXChange, který naposledy výrazně bodoval v roce 2012 s prací na tracku "Burst!" pro Peaches.

"How Could You Babe" by Tobias Jesso Jr. - výběrové řízení na největšího nového borce pro letošní rok sice nevyhrál, ale i tímhle singlem dává jednoznačně najevo, že počítat se s ním rozhodně musí.

"Blur My Hands" by Lupe Fiasco feat. Guy Sebastian - jedna z mnoha skvělých skladeb na pátém studiovém albu dvaatřicetiletého rappera. Více zde.

"Come To Your Senses" by Panda Bear - o týden dříve, třináctého ledna, vydal také svou pátou sólovku Noah Benjamin Lennox, páteř Animal Collective, u kterých se na novou nahrávku stále jen čeká.


Dopřejte si něco extra

25. ledna 2015 v 13:34 | Petr Balada |  Hudba
Co mají společného Lupe Fiasco a Joey Badass? Oba pózují na fotkách s tím samým albem. Albem, které patří prvnímu z nich. Ano, ten, co se směje, je Lupe Fiasco. Od doby souboje mezi nahrávkami "Curtis" (50 Cent) a "Graduation" (Kanye West) jsme tu neměli zajímavější hip hopové klání. Také "Tetsuo & Youth" (Lupe Fiasco) a "B4.Da.$$" (Joey Badass) vyšly ve stejný den (20.01.2015) a nyní se samozřejmě čeká, kterého z nich se prodá víc. Aktuálně je na tom v žebříčku iTunes lépe "Tetsuo & Youth", ale pořadí se mění téměř z hodiny na hodinu a zdá se, že poslední slovo neřekl ještě ani J. Cole s "2014 Forest Hills Drive".


Joey Badass je objevený, ztracený a znovu objevený raper, kterému ležel v roce 2012 svět u nohou. Mediální pozornost i nahánění velkými nahrávacími společnostmi však obdivuhodně ke svému věku ustál (když odmítl podepsat smlouvu s Roc Nation, bylo mu sedmnáct). Nenechal se tlačit do vydání studiového debutu a raději volil cestu mixtapů, z nichž sem tam utrousil samostatný singl. Jeho jméno se však mnohem častěji objevovalo na pozici hostujícího hlasu u kolegů. Když ale v druhé polovině loňského roku začaly vycházet silné věci s jeho podpisem, bylo jasné, že debut je tentokrát opravdu na cestě. A některé hudební servery to přimělo opět zařadit jméno Joey Badass na seznam interpretů, které se letos oplatí sledovat.

Lupe Fiasco má v životě oproti Joeymu náskok třinácti let a v samostatné diskografii náleží novince již číslo pět. Svou největší slávu si odbyl hned na začátku. Za první dvě alba "Lupe Fiasco's Food & Liquor" (2006) a "Lupe Fiasco's The Cool" (2007) posbíral řadu žánrových nominací. Když v roce 2008 vyhrál Grammy za výkon v singlu "Daydreamin", završilo se tím pro něj jedno dlouhé úspěšné období. Lupe Fiasco se náhle ocitl v podobně pozici jako Joey Badass. Ale naložil s ní opačně. Mediální tlak a velká očekávání způsobily, že Fiasco zastavil aktivity kolem připravovaného alba "Food & Liquor II", obklopil se velkými jmény a místo něj nahrál "Lasers" (2011), které si však vysloužilo velmi smíšené kritiky. Pokorně se tedy vrátil k původnímu plánu a oprášil "Food & Liquor II". S velmi skromným dovětkem "The Great American Rap Album Pt. 1" se objevilo na trhu o rok později. Hvězda získala část svého lesku zpět.

Jak "Tetsuo & Youth", tak "B4.Da.$$" je radost poslouchat. Mají podobnou strukturu. Nikam se neženou. Ba naopak čas zastavují. Příjemná jazzy atmosféra podpořená tu dechy, tu funkovějším rytmem tvoří dokonalou opozici k tvrdým raperským výpadům. Oba navíc na své desky pozvali výborné vokalisty a jména zaručující pestrost i velmi příjemná překvapení. První vítěz australské superstar (Australian Idol) Guy Sebastian oplatil Lupe Fiascovi hostovačku ze singlu "Battle Scars" a dovedl k dokonalosti track "Blur My Hands". Stejný protiobchod společně udělali Kiesza a Joey Badass, který na album přitáhl i jiný velký objev pro letošní rok Rauryho.

Kritika dala přednost zkušenosti. Průměrná známka na metacritic.com se prozatím ustálila na vysokém čísle 86/100 pro "Tetsuo & Youth" a stále ještě v zeleném pásmu se pohybujících 74/100 pro "B4.Da.$$". Jestli "B4.Da.$$" obsahuje inovativní producentské postupy a osobitější výpovědi o životě mladých v Americe než raperova dosavadní tvorba nebo zda "Tetsuo & Youth" neobsahuje žádné skladby na jedno použití a Lupe Fiasco se tak vrací do formy prvních alb, které dokonce novinka v mnohém předčí, může nejlépe posoudit i každý z vás. Ale nemusíte obě alba poslouchat jen kvůli postřehům kritiků či pro pikantní náboj vzájemného souboje obou umělců. Za vaši pozornost stojí i sami o sobě. Dopřejte si něco extra a dejte si dvojnásobnou dávku výtečné muziky, která vám zlepší sluch a vyladí karmu. Tato nabídka se už dlouho nemusí opakovat. Nepropásněte ji.


1ST ANNIVERSARY - Madame Pepper - Drummond - 1ST ANNIVERSARY

24. ledna 2015 v 12:34 | Petr Balada |  Hudba
Říká se, že nic není víc out, než noviny, které včera sjely z rotačky (u nás uvádí toto rčení do praxe dokonce místopředseda vlády). Ale tisk není sám. Hudba umí být v tomto směru ještě mnohem progresivnější. Některé songy jsou mimo už v době vydání, aniž by se jednalo o záměr. Proto stojí za to oslavovat nahrávky, které nejen, že nestárnou, ale čas jim naopak přidává na výjimečnosti. Jedním takovýmto albem je "Drummond" oslavující právě rok od svého vydání. Hudebně svobodomyslný projekt dvou lidí, kteří mu odevzdali kus své duše. Album, jak uvádí na fb profilu jeden z nich - Radimo - si našlo cestu do různých končin světa. Vinylovou verzi už roztáčí tolik lidí, že v prodeji jsou poslední kousky, a to v obalu oceněném mezinárodní grafickou cenou. Madame Pepper za ten rok okouzlila svou muzikálností a hlasem všechny, kteří se přišli podívat na živé provedení desky. Za těch dvanáct měsíců se zkrátka zrodil kult. Oslavme jeho zrod tím nejlepším možným způsobem, poslechem alba, které to všechno zpustilo. Stačí se prokliknout. Všechno nejlepší!


Track Tip : Kyklos Galaktikos - Tragédie I

22. ledna 2015 v 20:48 | Petr Balada |  TrackTip
Ale stejně je to paráda, když si někdo takhle dokáže hrát se žánrem, rytmem, textem. Kyklos Galaktikos vydávají u Polí 5 desátého února novou desku. Bude dobrá. Tohle je ochutnávka.

Kyklos Galaktikos - Tragédie I ... poslech

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/02

19. ledna 2015 v 20:08 | Petr Balada |  Spotify
"Come Home Baby" by The Charlatans - novinkové album po pěti letech "Modern Nature" bude odtajněno dvacátého šestého ledna. Ve stejný den vychází limitovaná verze 7" vinylu singlu "Come Home Baby", který The Charlatans hrají živě již od října. Aktuálně k němu pořídili také videoklip.

"First Light" by Django Django - na konci ledna už to budou tři roky, kdy ohromili hudební svět svým debutem. Nyní přichází první signál, že i v jejich případě se konečně můžeme těšit na druhou desku. "First Light" nabízí prosluněnou pop harmonii ve stylu Beach Boys (dle consequenceofsound), mlhavou psychedelii (dle stereogum) a na obalu pomeranč (dle kontaktních čoček). To není špatná návnada.

"Man of Conviction" by River City Extension - minulý měsíc se na ně upnula pozornost po tragickém úmrtí bubeníka, minulý týden ji vystřídal mnohem pozitivnější důvod. "Man of Conviction" ohlašuje "Deliverance", třetí LP v diskografii River City Extension. Zdá se, že půjde o hodně silnou kolekci.

"The Picture" by Ty Segall - Ty Segall nezahálí. Jen co opadlo nadšení z loňského alba "Manipulator", objevilo se třináctého ledna EP "Mr. Face", a to s 3D efektem, který se dostaví, pokud se na obal podíváte přes modrý a červený 7" vinyl, na nichž EP vyšlo. No, nebýt závěrečné skladby "The Picture", bylo by to na celém počinu to nejzajímavější.

"Delirious" by Susanne Sundfør - od mínus sedmi do plus dvou se v době, kdy sepisuju tuhle soupisku, pohybuje teplota v Norsku. A je to údaj, který nemá k téhle písničce vůbec žádný vztah.


dalekko - Neběžel jsem tudy? ... 85%

18. ledna 2015 v 16:52 | Petr Balada |  recenze cz
Najděte dva kusy dřeva
a zkuste tlouci
polínkem o polínko.
Tak jsem to dělal doma,
když jsem vyklepával
hodinu mezi psem a vlkem.
Musíte klepat do rytmu.
Musíte vyšívat tím dřevem.
Snad se vám podaří
probudit v sobě hvozd.
(z básně "Hodně hrubá báseň o lovu" od Jana Skácela)

Jako by to byly dva odlišné projekty pod stejným jménem. dalekko verze 2013 versus dalekko verze 2015. Rozpačité EP versus sebevědomý debut. Debut s výborným a bohatým zvukem, s přesvědčivými texty a hudbou, která baví, překvapuje, konejší i vybuchuje. Singl "Nechoďte ještě spát" přesměroval kariéru dalekko vzhůru, album "Neběžel jsem tudy?" nahazuje druhý motor, který jiný směr už ani nepřipouští. "Pondělí", "Stěny" či "Běžte, já vás doženu" úspěšný singl dokonce válcují.

Expresivní texty staví do vitríny panelového domu bytí člověka, který se zasekl v čase, místě, náladě, ve své vlastní nespavosti. V hodině mezi psem a vlkem. Vyhýbají se moralizování, neobviňují společnost či ducha doby, nehledají viníka. Ten je čistě subjektivní. Dobrovolná strnulost, nádech před dalším výpadem. V tom se liší "Neběžel jsem tudy?" od dlouhohrajících nahrávek domácích jmen, která tanou místy při poslechu na mysl.

Tam, kde se slovům přestává dařit zaujmout, zůstává ještě hudba. Proměnlivá a přitom pořád dostatečně soudržná, aby nenechala album se rozpadnout na jednotlivé písničky. Postavená jednou na zvuku kytary, podruhé klavíru či inklinující k elektronice. Rozšafnost hodná velkého popového alba. Navíc výborně zprodukovaná.

Konec už jede tak trochu na našetřenou energii z počátečního zážehu. "Neutíkej" s hostující Kristýnou Heřmánkovou i koneckonců závěrečný "Znepokojený Ernst" dělají zbytku tracklistu pouze stafáž. První jmenovanou sráží dolů stínující vokál ozvěna, Ernstovi by přece jenom slušelo střídmější aranžmá.

Je radost zahájit nový letopočet s takhle dobrým albem. Ke všemu prvotinou, která se zbytečně nedrží při zemi. Jestli má být "Neběžel jsem tudy?" ukazatelem letošní úrody domácích desek, čekají nás skvělé časy. Dvoučlenný hudební projekt dalekko už do nich vstoupil.


dalekko - Neběžel jsem tudy? ... poslech (bandcamp) / poslech (soundcloud)

Track Tip : Zero Number One - Zláme mi vaz

15. ledna 2015 v 20:29 | Petr Balada |  TrackTip
Cesta z Big Tipu do Track Tipu měří dva roky a sedm měsíců. Přesně tolik času uplynulo mezi poňoukáním k poslechu desky "Neznámé album" a aktuálním protežováním písničky "Zláme mi vaz" z novinky "Two", která působí oproti předchůdci mnohem sevřenějším, rockovějším, dojmem. Jihlavská partička Zero Number One zužitkovala svou přednost vyhrané skvadry pánů muzikantů a předvádí se ve skvělé formě, a to zvláště v momentech jakým je i "Zláme mi vaz". V gradujících kouscích ústících do extáze každého zaníceného posluchače, který má rád muziku servírovanou bez kompromisů, naplno a nahlas. I když se u toho občas lámou kosti.

Zero Number One - Zláme mi vaz ... poslech

Zero Number One - Two ... poslech, download

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/01

12. ledna 2015 v 20:02 | Petr Balada |  Spotify
"Teach Me" by Joey Bada$$ feat. Kiesza - objevený, zapomenutý a znovu objevený rapper snad už konečně na dobré cestě ke studiovému debutovému albu.

"Roses & Kisses" by Lilacs & Champagne - 30. ledna v Podniku (Praha)!

"How" by Ghost Culture - eponymní album čtyřiadvacetiletého nováčka na elektronické scéně je jedno z prvních, které letos vůbec vyšlo. Pod hlavičkou labelu Phantasy Sound vydal sbírku skladeb, které jsou určeny spíše pro poslech než pro tanec. Jak sám říká, je to album do sluchátek. Prozatímní skóre na metacritic 80/100.

"How'd You Like It" by Rosie Lowe (Analog Genius Remix) - Rosie Lowe zařadil mezi objevy pro letošní rok gigwise.com. Pravidelní posluchači zdejšího playlistu mohli její hlas zaregistrovat na začátku listopadu v remixu tracku "Burning Beaches". A všimla si jí také Neneh Cherry, které dělá na konci ledna na části turné předskokanku.

"Nobody Cares" by Yung - dánská partička nahrála tuhle nevyzpytatelnou (ne)punkovou pecku už v roce 2013, ale vydává ji celosvětově až nyní. První oficiální přeshraniční uvedení zajistil šestého ledna Stereogum, což pro Yung znamená velmi pozitivní start mezinárodní kariéry.

"Heartbeat" by Satellite Stories - a další severská záležitost. Indie pop ze severu se ukáže v Česku, a to osmnáctého března ve Futurum Music Baru. Chlapci se u nás zjeví jen pár dní po vydání svého třetího alba "Vagabonds". "Heartbeat" je již druhá singlová ochutnávka a měla premiéru devátého ledna.


Sledovačka 2015

6. ledna 2015 v 19:16 | Petr Balada |  Hudba
Na rozdíl od anket hodnotících uplynulý rok, je seznamů doporučujících někoho sledovat po rok následující pomálu. Částečně to může být dáno nutností ponořit se do hlubin, částečně faktem, že jeden seznam vládne všem. Celosvětově očekávané jméno začínajícího interpreta, kterému bude patřit v hudbě letopočet dva tisíce patnáct, oznámí BBC v pátek devátého. Patnáct kandidátů pobývajících momentálně pod střechou "Sound of 2015" však nelze považovat za jedinou možnou sestavu, z které o dvanáct měsíců později vzejde skutečný vítěz.

Po odbourání opisovačů a nepříliš důvěryhodných zdrojů naleznete níže dalších čtrnáct věšteckých soupisek. Z obou stran Atlantiku. Od serverů zpravodajských i hudebních. Od hudební televize po streamovací službu. Platí jednoduchá přímá úměrnost - čím častější výskyt, tím větší pravděpodobnost provařenosti na konci roku. A v tomto směru tu máme hned pětici čekatelů, z nichž pouze Ryn Weaver, na které se shodlo hned devět serverů z patnácti, chybí v anketě BBC. Zlato? Tramtararáááá … anglické trio Years & Years s jedenácti hlasy (ve spotify.kult.mix.playlist od 7.9.2014). Sledovačka 2015 může začít.


1. Years & Years (11x)
2. Raury (10x)
3. Ryn Weaver (9x)
4. Shura (7x)
5. Rae Morris (6x)

bbc sound of 2015: George The Poet, James Bay, Kwabs, Låpsley, Novelist, Rae Morris, Raury, Shamir, Shura, Slaves, SOAK, Stormzy, Sunset Sons, Wolf Alice, Years & Years

diy mag: ALL We Are, Aquilo of Lancaster, Ben Khan, Clarence Clarity, Coasts, Deers, The Districts, Flyte, Gengahr, Girl Band, God Damn, Jack Garratt, Kaytranada, Låpsley, Kwabs, Marika Hackman, Menace Beach, Prides, Rae Morris, Raury, Rhodes, Ryn Weaver, Shura, Sinead Harnett, Slaves, SOAK, Spring King, TĀLĀ, Tobias Jesso Jr., Vaults, Years & Years

the guardian: Ibeyi, Vince Staples, Natalie Prass, Tobias Jesso Jr., Future Brown, Chet Faker, Slaves, Kwabs, Shamir, Marika Hackman, Nimmo, Years & Years

telegraph: Years & Years, Doja Cat, God Damn, Black Honey, Milk Teeth, Joey Bada$$, Deers, Rhodes

huhmagazine: Tobias Jesso Jr., Only Real, Shura, The Magic Gang, TĀLĀ, Shamir, Deers, Jib Kidder, Loyle Carner, Bernard + Edith

sunday express: James Bay, Years & Years, George The Poet, Becky Hill, SOAK, Rae Morris, Ryn Weaver, Marlon Roudette, Shura, Raury

mtv: Krept & Konan, Sinead Harnett, Saint Raymond, Melissa Steel, Becky Hill, Nothing But Thieves, Sunset Sons, Years & Years, James Bay, George The Poet

gigwise: Kate Boy, Raury, Ryn Weaver, Ibeyi, Years & Years, Indiana, Say Lou Lou, Charlotte OC, Wolf Alice, Pale Seas, Courtney Barnett, Prides, Girl Band, Menace Beach, Kacy Hill, Deers, Kite String Tangle, Heyrocco, Marika Hackman, Tourist, Ten Walls, Tinashe, Joey Bada$$, Laurel, Tove Lo, Flyte, Black Honey, Brawlers, Cheerleader, Blood Diamonds, Darlia, George The Poet, Seinabo Sey, Novelist, Dolomite Minor, Rae Morris, Slaves, Lapsley, Sisters, Rosie Lowe, SOAK, Kwabs, Autobahn, All We Are, Shura, Eaves, James Bay, Circa Waves, Stormzy, Laura Doggett

billboard: Ryn Weaver, Raury, Wolf Alice, ZHU, Bea Miller, Tink, Ella Henderson, Will Butler, Maddie + Tae, Shamir

time: Ryn Weaver, Raury, The Districts, Alvvays, Dej Loaf, Blood Diamonds, Daniel Wilson, Ella Henderson, Girlpool, iLoveMakonnen, Natalie Prass, Sophie, SZA, Tobias Jesso Jr., Torres

spotify: Pell, Børns, Raury, The Bohicas, Mikky Ekko, Seinabo Sey, Houndmouth, Ezra Vine, Kim Cesarion, MisterWives, James Bay, Ryn Weaver, George Ezra, Young Fathers, Catfish and the Bottlemen, MLKMN, Francesco Yates, Aurora

usa today: Sam Martin, Raury, Clare Dunn, Years & Years, A Thousand Horses, Tori Kelly

music times: Kygo, Ryn Weaver, Rae Morris, Mikky Ekko, Vince Staples, ZHU, Years & Years, Goldlink, Raury, Zella Day, Kyan, Seinabo Sey

swide: Black Honey, Vince Staples, Honne, Rae Morris, Years & Years, Ten Walls, Ryn Weaver, Turtle, Marika Hackman, George Maple, Leon Bridges, Shura, Milk Teeth, Osca, Joey Bada$$, Shamir, Tei Shi, Courtney Bennett, Only Real, Slaves

hilly dilly: Tennyson, Nick Hakim, Zyra, Made In Heights, Majid Jordan, Vic Mensa, Josef Salvat, Zella Day, Jack Garratt, Vaults, George Maple, Raleigh Ritchie, Thomston, Voyageur, Cathedrals, Seinabo Sey, Ben Khan, Ryn Weaver, Låpsley, Raury, Oh Wonder, Mansionair, TĀLĀ, Brika, Shura, Years & Years, Tom Misch, BØRNS, Leon Bridges, VÉRITÉ


česká sledovačka = Mise : CZ Debut roku 2015

KULT.MIX ALBUM ROKU 2014

1. ledna 2015 v 17:00 | Petr Balada |  ALBUM ROKU 2014
Minulý rok jsem na tomto místě děkoval skladatelům, textařům a interpretům. Nyní bych to samé rád učinil směrem k vám, všem posluchačům, kteří neděláte v hudbě výjimky. Nežijete v dobrovolném zajetí jednoho žánru, jednoho intepreta. Nebojíte se objevovat nová jména i styly. Posloucháte bez předsudků. Děláte si vlastní názor. Nevěříte na nudnou a zakomplexovanou domácí scénu, neboť víte, že vychází alba, která toto klišé bourají. Vám všem děkuji!

Znepokojující, provokující, progresivní. Vzbuzující emoce. Někdo vydá album jednou za pět let, někdo je sype z rukávu. Na počet slov na ně nemá ani leckterá audiokniha. Na počet vulgárních slov na ně nemá ani leckterá internetová diskuse pod článkem. Jednou to mohla být náhoda ("všechny!zbraně!dětem"), ale dvakrát v jednom roce? Když vyšla "KOST", honilo se mi hlavou slovo výprodej. Když jsem ji poslouchal, bylo pryč. Nejlepší letošní hip hop, co vůbec nezní jako zdejší hip hop.

9. The Finally - Big Love In a Small Town
Debut uskupení The Finally lze konzumovat, kdekoliv se vám zachce. Výsledný dojem zůstane týž. Budete si ho pamatovat. A možná mu propadnete jako první lásce. Nekriticky a sobecky. Trhliny odhalíte časem. Přesto bych si dovolil předpovědět, že kroutit hlavou nad svou slabostí po pár týdnech nebudete. A k úryvku z recenze dodatek, že živě jsou The Finally ještě lepší.

8. Subject Lost - Expo Nova
Subject Lost si na novince více pohrává s rytmem na úkor ambientních ploch a abstraktních zvukových zákoutí. Tracky se roztáhly na samotnou hranici tanečního parketu. Jsou díky tomu barevnější, zajímavější, pro mnohé by mohly být i srozumitelnější. S ohledem na hodnocení asi nepřekvapím informací, že jsem se u nich bavil. A nešlo jenom o zvýšený počet bpm. Subject Lost dokáže vyprodukovat vrstevnaté tracky s proměnlivou strukturou a vývojem. Při pohledu na stopáž jednotlivých položek tak není na místě strach z nekonečných repetic jednoho samplu ohoblovaného až na dřeň. "Expo Nova" je zkrátka elektronika s rozumem.

7. Cermaque - Rodinné album (spotify)
Tahle deska je jako příroda na jaře, kdy z ničeho se vyklube něco. Kdy i ten nejodepsanější keř přes noc obroste nadějí. Podvečerní slunce hází světlem jak gambler kostkama a po zimním tichu se do uší dere celý ptačí orchestr. Všechno se má rádo se vším, a to bez ohledu na následky. Nebo právě kvůli následkům. "Rodinné album" je jedním z nich. Tahle folková kolekce začíná velmi, velmi nenápadně. Zdá se, že půjde o další pomíjivý průvan v hlavě. Jenomže s každou další minutou stoupá podezření na mnohem silnější zážitek, který se vskutku dostaví.

6. Skywolker - Liberty Island
Když jsem se se závěrem roku snažil dohnat poslech domácí produkce, bylo pro mě objevení téhle desky potvrzením, že to má smysl. Hardcore, biblická tématika, hiphopoví producenti a na hostování například Lukemo z Clou. A všechno to dává smysl. Ba co víc, dohromady je to jedna z nejvíce sugestivních nahrávek roku potvrzující, že v některých žánrech jsme prostě dobří.

5. Tvrdý / Havelka - U nás v garáži
Připomenout a vzdát poctu. Je až pozoruhodné, jak kompaktního celku se přitom podařilo dosáhnout. Efekt běžného řadového alba působí větší sílou než dojem nad novým kabátem jednotlivých skladeb. ... Ukazuje se, že tam, kde skvěle fungovaly kytary a analog obecně, může stejnou emocionální bouři vyvolat vhodně zvolený beat, aniž by z výsledku tekla proudem neúcta a svatokrádež. ... Hodnotou navíc je pro mě produkce desky. Ať už to záměr byl nebo se jedná o důsledek nějakého vnějšího tlaku, kvituju její nedotaženost. Jakýsi polosyrový stav, který v sobě uchovává touhu neprodleně něco sdělit bez ohledu na líbivost a přívětivé zvukové rozhraní. I to je způsob, jak připomenou dobu, kdy vycházely především obsahově silné nahrávky. To je ta garáž.

4. Flash the Readies - Submarine sky
Hudba, která zahlcuje oči obrazy. Flash the Readies jsou úkaz. Jejich neobyčejný loňský počin dosáhl ve zdejší anketě na bronz. Kapelu jsem označil za zdravě sebevědomou a opakovaně se z alba "In Belveder" nepřestával těšit. Teď se zjevil jeho pokračovatel. Mlčenlivější, ještě větší introvert. Celkový počet slov by většině konkurence nestačil ani na jednu písničku. Problém je, jestli tu Flash the Readies konkurenci vůbec mají. Nejde přitom jenom o žánr, ale o jejich celkový přístup k médiu dlouhohrající nahrávky. Deska obsahuje šest položek (nejdelší "D for Donut" má dvanáct minut), které se do sebe vzájemně přelévají. Pokud se na začátku zaposloucháte, začnete opět pravidelně dýchat až po necelých čtyřiceti minutách. Jakoby se ani nejednalo o kolekci, ale o jednu pro formu rozsekanou skladbu.

3. Monikino Kino - Prázdniny
Odlehčené rýmy ve službách osobní filozofie pomíjivosti..."Prázdniny" jsou pozvánkou do domu Monikino Kino, kde jediným nábytkem je stolek na počítač. Místnosti jako zákoutí duše. Zatlučená okna. Až na jedno s výhledem na moře. Spokojíte se s myšlenkou na něj nebo ho budete hledat, i když vám to zabere třeba celý život? Nebo půjdete radši do přeexponovaného sněhu na běžky?

"Live from the room" je strhujícím příběhem plným vnitřního napětí, o které se stará elektrická kytara Davida Zemana a podmanivá barva hlasu Veroniky Buriánkové. Jejich vzájemná chemie je jako černá díra, která vás na začátku vtáhne a na konci máte co dělat, abyste se z ní vyškrábali ven.

1. Android Asteroid - Íkaros (spotify)
Hudební svět téměř strnul v úžasu, když po čtrnácti letech vydal D'Angelo patnáctého prosince skvostnou dlouhohrající nahrávku "Black Messiah". A kdyby slyšel její českou verzi pokřtěnou o tři dny později, byl by v kolenou a napojený na kyslíkový přístroj. Android Asteroid natočili album, které se trefilo do světové produkce. Hlavně jde však o počin, který tu minimálně od existence této ankety, kvalitativně nemá konkurenci. Nikdy nebylo snažší vybrat vítěze.


KULT.MIX ALBUM ROKU 2014 bonus
Mají ho alba a od letoška i tahle anketa. Místo pro počin natolik specifický, že si zaslouží samostatné zacházení. Nahrávka originální bourající hranice žánrů i států. Nahrávka upřímná a bez kompromisů. Nahrávka, kterou kult.mix svou pozorností doprovázel jako doposud žádnou jinou. Od vůbec první veřejné prezentace projektu přes čest první recenze až po gratulaci k mezinárodní ceně za obal. Pokud si budu rok 2014 pamatovat v souvislosti s nějakým albem, pak s tím, které dostalo od Madame Pepper jméno "Drummond".... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...