... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Březen 2015

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/12

30. března 2015 v 20:09 | Petr Balada |  Spotify
"No Stopping This" by DíSA - nastupující islandská diva vydala pozoruhodné EP "Sculpture". Mix živého zvuku bicích a piana s elektronickým backgroundem. Složeno ve Švédsku, produkováno v Kodani. Pět písniček seřazených za sebou tak, jako by vyprávěly příběh o moderní produkci, která umí písničce ulehčit nebo ji naopak zatěžkat závažím nutnosti opakovaného poslechu. V obou případech však tak činí pro dobro interpreta i posluchače.

"Pools to Bathe In" by The Japanese House - tenhle kousek začíná hodně nenápadně až banálně, ale pak se najednou změní a nutí vás přemýšlet, jestli je za tím výsměch či genialita. Devatenáctiletá producentka z Londýna slavila úspěch už se svým předchozím (a zároveň prvním) singlem "Still", který se zařadil na listinu BBC Radio 1 jako Hottest Record in the World.

"Puzzle" by Lapalux feat. Andreya Triana - diamant týdne. Stuart Howard aka Lapalux vybrousil úžasnou záležitost. Jemné beaty, soulový vokál, jazzový feeling s dechy. Prostě radost. Album "Lustmore" vychází u Ninja Tune šestého dubna mj. jako 2LP.

"I Want to Be You" by The Stone Foxes - sanfrancisští The Stone Foxes zveřejňují po dobu jednoho roku každé první pondělí v měsíci novou skladbu. "I Want to Be You" za březen je už číslem sedm.

"Off Peak Dreams" by Ghostpoet (Hookworms Remix) - kdo umí, umí. Ghostpoet uvedl do oběhu novinkové album na začátku března. Singl "Off Peak Dreams" ho otevírá. Psychedelici Hookworms vydali velmi pozitivně přijatou nahrávku "The Hum" o loňském listopadu. Velmi, velmi, velmi heavy spojení. Při kocovině raději přeskočit.


kult.mix doporučuje : Subject Lost - Shelter EP

29. března 2015 v 19:33 | Petr Balada |  Hudba
Za loňské album "Expo Nova", které se ve zdejším výročním žebříčku přisálo k osmé příčce, obdržel nominaci v žánrových odbočkách Ceny Anděl (stejně jako za debut). Zda vyhrál, se dozví sedmého dubna. Už nyní je však možné se spolu s ním radovat nad novinkovým EP "Shelter" vydaném na vlastním labelu The Little Universe. Je to přitom sotva pár týdnů, kdy se objevila třípoložková nahrávka "Expo Nova Reconstruction" obsahující mj. alternativní verzi titulní skladby nominovaného alba.

Kdybych to měl vzít do absurdní hloubky, moje nadcházející EP mi trvalo udělat nějakých 8-9 let. Kruh se konečně uzavřel, a i když zatím vůbec nevím, kam tím směřuju, mám z hudby zase takovou radost jako kdysi, okomentoval EP Subject Lost na svém fb profilu. Od dosavadní diskografie se "Shelter" liší přimknutím k dnb. Čím se neliší, je kvalita.

Ačkoliv otevírá nový žánrový šuplík, nejde o žádnou revoluční změnu. Přechod je vůči dosavadní tvorbě natolik plynulý, že se zdá být přirozenou vývojovou cestou. Tracky zůstávají stále stejně vydatnou atmosférickou poutí za tím, co sám autor nazval radostí z hudby. Subject Lost se také tentokrát snaží vyhnout stereotypům a pátrá po existenci neprošlapané cesty v žánru, který má tendenci lámat se v kole. Nejblíže k jejímu odhalení se dostává v uhrančivé "NGC-558", ale ani zbylé dva kousky nejsou marným vodítkem.

Až čas ukáže, zda jde o pouhý nouzový signál z přechodného úkrytu před rojem meteoritů nebo o zprávu z trvale zbudovaného přístřeší vesmírné stanice Subject Lost. Začíná být nicméně jasné, že jsme teprve na samém počátku rozpínavosti tvůrčího dosahu jednoho ostravského kosmonauta, který se o kyslík rozhodně bát nemusí.

Subject Lost - Shelter EP ... soundcloud / bandcampTereza Černochová - Škrábnutí ... 50%

27. března 2015 v 20:38 | Petr Balada |  recenze cz
Poslouchat neokázale proměnlivé zabarvení hlasu Terezy Černochové bylo potěšením už u "Small Monstrosities". A pokračuje to i s aktuální deskou. Zpěvačka se nenechala svázat českými texty a opět v interpretaci překračuje rubikon neoprávněného přehlížení. Její balancování na hraně výšek, za kterou by lehce mohla následovat hluboká propast, je obdivuhodné. Mnohem komfortněji zní v méně vypjatých polohách. Zdá se, jakoby právě tehdy dokázala do svého výrazu vtěsnat i mnohem více prožitku a emocí. Žádná deska není ale jenom o pěveckém výkonu. A tady se dostáváme pod probořený led. "Škrábnutí" je neuvěřitelně nudně zprodukované album, kterému se při (záměrné?) snaze vyhnout se jakýmkoliv aktuálním hudebním trendům ovšem nepodařilo vytvořit ani dojem nadčasovosti. Bez silných aranží mizí jednotlivé písničky z hlavy rychleji než peníze ze státního rozpočtu. Ať už byly loňské desky Langerové či Dusilové jakékoliv, vždy se na nich dal najít alespoň jeden výrazný kandidát na opakovaný poslech. Na druhou stranu tak lze hovořit o "Škrábnutí" jako o vyrovnané nahrávce. Jen je nutné slovo vyrovnané nahradit slovem ploché. Terezu Černochovou je s novým repertoárem zkrátka lepší slyšet na živo (31.3.2015 Brno, Metro music bar, 2.4. Ostrava, Hudební bazar, 3.4. Krnov, Kofola klub, 4.4. Třebíč, klub Béčko, 7.4. Praha, La Fabrika) .

Tereza Černochová - Škrábnutí ... spotify / nákup.

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/11

24. března 2015 v 20:10 | Petr Balada |  Spotify
"Jacob" by Kagu - výběr ještě silnější než obvykle zahajuje nový projekt Australana Seana Heathcliffa. Je to téměř na chlup přesně rok, co se rozpadla kapela Snakadaktal, ve které hrál na kytaru a postával za mikrofonem. Od dream popu se nyní posunul blíže k folktronice a "Jacob" je rozhodně nejzářivější položkou na eponymním EP.

"Ruth" by Hey Elbow - z Austrálie do Švédska. Konkrétně do Malmö, kde před třemi léty vzniklo trio s darem mimořádného skladatelského nadání. Nyní ohlašuje debut, který spatří světlo světa v polovině dubna. A jestli bude plný písniček, jako je "Ruth", máme co do činění s dalším hudebním zázrakem ze severu.

"California Girls" by NoMBe - a přesouváme se na další kontinent. Future soul nejlepšího střihu ušil producent z LA NoMBe. Z jeho "California Girls" by se velmi lehce mohla stát klasika, a to nejen díky výbušnému závěru.

"Sirens" by Lola Marsh - prst na mapě se přesunul na značku s nápisem Tel Aviv. "Sirens" to je retro nálada od prvního tónu. Zpěvačky s podobným zabarvením hlasu a se stejně podobným repertoárem už tu byly. Lola Marsh je ovšem kapela, ve které hlas tvoří pouze jednu součást celku. Tohle není další levná old school kopie. Stačí se zaposlouchat.

"Best Thing" by Sykes - nejen Malmö produkuje skvostná indie-pop tria. Sykes jsou z Londýna, a pokud máte rádi Chvrches, tak "Best Thing" vás rozhodně dostane.


Track Tip : January 22 - Suppressed Love

20. března 2015 v 20:43 | Petr Balada |  TrackTip
První výrazný popový singl letošního roku! Za nickem January 22 a škraboškou motýlem se ukrývá multižánrově multitalentovaná Markéta Poláková (Misty, Moon and I, Confused, ...). Za trackem "Suppressed Love" se ukrývá lehce taneční kousek v ostrovním stylu (Jessie Ware, Katy B) s výrazným a zapamatovatelným refrénem, který se navíc jen tak neoposlouchá. Zásah!

January 22 - Suppressed Love ... poslech

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/10

17. března 2015 v 19:59 | Petr Balada |  Spotify
"Blind" od Luno - vydařený a silný vstup do nového alba.

"Luv Ya" by Potatohead People feat. Amalia - producentské duo z Kanady a jejich druhý singl z desky "Big Luxury" vydané na labelu Bastard Jazz. Pohodička.

"Tagada" by Camel Power Club feat. Akin Yai - další dvojka, tentokrát z Francie. A zasejc pohodička. Léto, drink do ruky. Leo a Gautier jedou funky.

"Sumerian Mother" by Mo Kolours - tento týden je to o dobrých vibracích a Mo Kolours je má taky. Ó my se máme!

"Terrified" by Evans The Death - dovibrovat, teď pořádně zapaříme! Čtyřčlenná parta z Londýna navazuje fenomenálně na svůj eponymní debut. Novinka "Expect Delays" si na metacritic.com prozatím drží průměrné hodnocení 80/100.

"Feeling Good Is Good Enough" by Matthew E. White - položka číslo šest na "Fresh Blood". Povznášející pop gospel od Amíka, kterej se od pohledu nezdá být tím, čím je.


Luno - Close to Silence ... 65%

15. března 2015 v 19:46 | Petr Balada |  recenze cz
Může akustická deska překvapit? Ano, stejně jako kterákoliv jiná. Překvapili Luno s "Close to Silence"? Ne, ale ocitli se poměrně blízko. Hned úvodní "Blind" se totiž podařilo vetknout velmi sugestivní atmosféru. Chytrá aranž udržuje napětí. Téměř z ničeho vyrůstá velká písnička žadonící o bombastické finále, které, bohudík, nepřijde. Protože by to zcela jistě znamenalo les smyčců. I na něj se však na albu dostane, bohužel. Povedený začátek oddaluje poznání, že se hraje na jistotu. Těsněji k popu se Luno ještě nepřivinuli. Dokonale naplňují klišé o hudební romantice u klavíru. Jsou jen hudebně vyzrálejší, než například svého času Peha, která chtěla zpomalit. "Close to Silence" je hodně písničkové album, které se daleko lépe poslouchá po jednotlivých položkách a s pauzami. "See You in Water", "Human Centipede" nebo cover "Never Let Me Down Again" sami o sobě nezní vůbec zle. Hodina vcelku by ale snad přinutila i Valentýna uzavřít registrované partnerství s prvním květnem. Ne, že by se zpívalo o slunných odstínech lásky, ale na svíčky a usmiřovací sex je tu materiálu až dost. Pokud tedy potřebujete, aby vám v pozadí něco hrálo a "Spomal" by vám rozhodilo rytmus. "Close to Silence" si bezpochyby své příznivce najde. A pravděpodobně i mimo fanouškovskou výseč kapely, což bych nahrávce přál už jenom kvůli výraznému výkonu Emy Brabcové. Co takhle ale zkusit raději ticho? Proč ho mít jenom na blízku, když můžete být přímo v něm?

Luno - Close to Silence ... spotify

Seznamka ... Years & Years (uk) ... II.část

13. března 2015 v 19:34 | Petr Balada |  Hudba

S nárůstem popularity stoupal tlak na Ollyho Alexandra. Zpěv nebo herectví? Otázka, kterou před ním řešil nejeden frontman remízou, se pro něj stala zásadní výzvou. Slušně se etabloval na divadle, objevil ho svět nezávislého filmu (speciální cena poroty na Sundance festivalu 2014 za film "God Help the Girl") a nemalou příležitost získal také v televizi, když si mj. zahrál v seriálu, který vyhrál cenu kritiky Critics Choice Television Awards 2014 jako Most Exciting New Series. Pod názvem "Penny Dreadful" běžel u nás na HBO. Olly Alexander dostal prostor ve třech epizodách ve výrazné roli upíra, který měl daleko do zasněných romantických hrdinů "Stmívání".

Nakonec převážil zakořeněný perfekcionismus: Cítím se nesvůj, pokud se jedné věci nevěnuji na sto procent, řekl pro interviewmagazine.com a opustil slušně se rozbíhající hereckou kariéru. Dokončil nasmlouvanou práci a na plný úvazek se vrhl se do života muzikanta. Mimochodem ještě letos se objeví v právě dokončovaném filmu režisérky Alison Bagnall "Funny Bunny", u kterého se také podílel na scénáři.


Druhé a poslední EP "Real", které Years & Years vydali pod labelem Kitsuné, jim potvrdilo pozici žhavého objevu. Mezi fanoušky se zařadila také Ellie Goulding. Po jednom z koncertů poslala kapele pochvalný email. Na další live show už ji přímo pozvali, a když zavěsila na svůj Instagram (3,5 milionů odběratelů) společnou fotku s Ollym Alexandrem, jeho účet se pod následným náporem zhroutil.

V srpnu dva tisíce čtrnáct už novinkové EP "Take Shelter" nese značku společnosti Polydor. Pod titulním trackem kapitulují i poslední pochybovači. Ještě větší důraz na emoce nutí kritiky přepnout žánrovou specializaci Years & Years na electro-soul. Gigwise je označuje za most exciting band in the UK, Clash svou anonci na singl shrnuje tím, že zesiluje přitažlivost kapely. Přestože "Take Shelter" nedosáhne na vavříny v prodejích, nikdo nepochybuje, že by se tak dřív nebo později nemohlo u dalšího singlu stát. Nakonec to trvalo sedm měsíců.


Co vlastně dělají Years & Years jinak? Proč zrovna oni? Je za vším pouze osobnost zpěváka, který i v pětadvaceti vypadá o deset let mladší? Na záznamu z vystoupení z podzemí londýnského metra (A Lumia Live Session) je k vidění sympatický moment, kdy zkouší akustiku prostoru. Stejným bezprostředním způsobem, jako to dělají děti v tunelech nebo pod kamennými mosty. Přichází k mikrofonu. Skoro se zdá, že během zpěvu cítí před publikem ostych. Je to všechno jenom hra? Že by praxe z divadelních prken byla příliš krátká? Nebo hraje roli fakt, že tenkrát je tu sám za sebe?

Years & Years prozatím ve svých nahrávkách pouze namíchali ten správný poměr dobře známých ingrediencí. Nelze však vyloučit, že jejich chystaný debut už pár opravdu vlastních momentů přinese. Tím pravým podhoubím žánrové inovace by mohl být například způsob vzniku jejich autorské tvorby připomínající válku světů, z které jsme prozatím slyšeli jen jakoby nepatrné ozvěny v pozadí.


Olly Alexander skládá po staru u piana. Emre Turkmen přes klávesy počítače. Zároveň v sobě nezapře studia architektury a s každou skladbou si vyhraje vrstvu po vrstvě, aby do sebe vše zapadalo. Mikey Goldsworthy má pro změnu rád různé analogové vychytávky. Než tak track dostane svou finálovou podobu, nezřídka projde kolečkem radikálních úprav. Nejspíše i díky tomu jejich dosavadní diskografie vykazuje minimum slabých položek, které tak nějak odpadnou po cestě za posluchačem sami.

A cesta za posluchači je právě hnacím motorem celého spolku. Jak přiznali pro thelineofbestfit.com koncertování je pro ně základ a rádi by vyjeli na tour kolem celého světa. Prozatím mají největší zážitek s fanoušky od našich severních sousedů. Když začali na jednom z polských festivalů svůj set, měli pod sebou prázdno. Při poslední písničce kapacita stanu nestačila. S titulem Sound Of 2015 od BBC a důvěrou několika dalších význačných hudebních serverů, pro které jsou právě oni reprezentantem nové krve pro letošní rok, by si na plný stav měli pomalu zvykat. Zastávka v Česku na jejich velmi nabytém koncertně-festivalovém turné prozatím chybí, ale snad nás tam ještě někam vecpou. Mimochodem Polsko je v následujícím půlroce zažije hned dvakrát.


týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/09

9. března 2015 v 21:11 | Petr Balada |  Spotify
"Malukayi" by Mbongwana Star - sedmičlenný projekt z hlavního města Demokratické republiky Kongo přenesl tradiční rytmy do nového věku a je na nejlepší cestě stát se senzací velkých festivalů. Debut "World Circuit" se chystá na květen, kdy bude tahle roztančená partička na obhlídkovém turné po Evropě.

"Virtualism" by Alma Elste - už demosnímek starý dva roky vyvolal slušný rozruch a když se před pár dny objevila oficiální studiová verze, rázem se stala na několika serverech hitem dne. Vynikající text plný sentimentální nálady podkreslila dvaadvacetiletá Pařížanka s podmanivým hlasem doutnající elektronikou a zázrak je na světě.

"Madonna" by Black Honey - nominanti na objev letošního roku podle části hudební kritiky (one of the most promising guitar bands of modern times = hillydilly.com) přišli s novým singlem, který potvrzuje naděje do nich vkládané. Kdybyste potřebovali složit silný refrén, s důvěrou se na ně obraťte.

"101" by Portico feat. Joe Newman - jazzový Portico Quartet se vydal dobývat nová žánrová území a vzal s sebou například i Joe Newmana z Alt-J. Vypadá to na velmi zajímavou desku. Vyjít by měla pod značkou Ninja Tune v druhé polovině března.

"Cold Stares" by Nosaj Thing feat. Chance The Rapper - parádička na závěr. DJ a producent z LA Nosaj Thing chystá nové album pojmenované "Fated" na začátek května a hned první singl prozrazuje, že bude stát za to. Ti dva se nepotkávají pracovně poprvé. Před dvěma lety spoluvytvářeli track "Paranoia", který zařadil Chance The Rapper na svůj vyzdvihovaný mixtape "Acid Days".


Awali - Between Significant ... 75%

8. března 2015 v 11:59 | Petr Balada |  recenze cz
Jsou věci, které nepřestávají fascinovat. Oheň, vodní hladina, tunel Blanka a poslední dobou také hudební dvojice. Studnu, která se zdála po minulém roce vyschlá, plní nové prameny. Po projektu dalekko se vynořilo nad hladino česko-ukrajinské duo Awali. Subtilní produkce "Between Significant" jako by byla nahrána na skleněný vinyl, který se tříští po drážkách ve vteřině, co je opustí jehla. Křehké skladby vystavěné na zvuku piana s dotekem ženského hlasu a hostujícího cella sice nenabízejí nic víc než konvenční bloudění v mlze melancholie, ale albu se podařilo vtisknout až koncepční rozměr, který jednotlivé písničky přesahuje. A to navzdory experimentální povaze jejich vzniku, kdy každá z nich byla vymyšlena a nahrána během čtyřiadvaceti hodin. Přesto mají dohromady atmosféru podobnou soundtracku k jedinému příběhu. Hodně k ní napomáhá rozložení skladeb. Instrumentální charakter první poloviny kypří půdu pro dějový zvrat. S "Giselle" se rozezní hlas Tamary Shmidt a hned je jasné, že posloucháme TEN okamžik, po kterém už následuje jen pozvolný návrat do reality. "Between Significant" nepotěší hyperaktivní jedince ani milovníky tance, ale i pro ně může být bylinkovým čajem před usnutím, který snadno přivodí spánkové kóma hluboké tak, jako když vás do vodou zalité Blanky hodí.

Awali - Between Significant ... poslech
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...