... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Červen 2015

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/25

29. června 2015 v 20:41 | Petr Balada |  Spotify
"Late Awakening" od DIV I DED - písnička pocházející z loňské debutové desky kapely z Frýdku-Místku si v předcházejících dnech vysloužila zámořskou premiéru díky licenci, ve které album vychází u amerického labelu Fleeting Youth Records. A slyšet byla až v Británii a Kanadě, kde o ní vyšly pochvalné zmínky včetně vlivného blogu The Line Of Best Fit (více zde).

"No Sleeep" by Janet Jackson - od málokterého comebacku jsem toho kdy očekával ještě méně. O to větší překvapení se dostavilo s prvním a všemi dalšími poslechy. Jestli si nadcházející album udrží stejnou úroveň, bude z toho nejspíše překvapení roku.

"Kooky Eyes" by The Jungle Giants - partička z Brisbane v minulém týdnu odtajnila své plány týkající se turné po Austrálii a nové desky. "Speakerzoid" s jedenácti tracky na palubě vypluje 7. srpna. "Kooky Eyes" je pohodovou letní záležitostí, klasický festivalový materiál. Ne, nehrají u nás.

"Chronophobia" by Azekel - také tahle pecka pochází z loňského roku, ale právě vychází EP "Raw Vol. 1", na kterém londýnský majstro shromáždil svou dosavadní singlovou tvorbu a "Chronophobia" si zaslouží být nezapomenuta.

"Something Is After Me" by Porcelain Raft - čistá krása aneb, když kýč v hudbě dává smysl.


Track Tip : DIV I DED - Late Awakening

28. června 2015 v 11:31 | Petr Balada |  TrackTip
Aktuálně nejúspěšnější česká písnička v zahraničí. The Line Of Best Fit, který byl před rokem anketou sestavenou periodikem Style of Sound označen za nejvlivnější hudební blog Velké Británie (šestý celosvětově), ji umístil do prestižní rubriky Song Of The Day. Kanadský server The Revue zařadil "Late Awakening" do každotýdenního výběru Weekend Showcase. Svou exklusivní zámořskou premiéru si odbyla na stránkách speakimge.com, které se věnují nezávislé scéně. Track vyšel na americkém labelu Fleeting Youth Records a už za měsíc ho doprovodí celé album (loňský debut) "Born To Sleep". Úspěch zastihl DIV I DED v trochu paradoxní situaci, kdy zpěvačku Viktorii Marksovou, které poklonu vysekl právě například thelineofbestfit.com, nahradila Sára Adámková, což kapela komentovala slovy: Končí první éra kapely DIV I DED a začíná druhá. No, soudě dle zahraničních ohlasů by to mohla být zatraceně zajímavá éra. kult.mix se na ni těší a gratuluje!

DIV I DED - Late Awakening ... poslech

kult.mix doporučuje ... Rest In Haste naživo

24. června 2015 v 20:42 | Petr Balada |  Hudba
Poslední skladba Mydy Rabycad utichla, světelný park naposledy vydechl ledkovým oparem a davy se s dozvuky swingového rytmu v nohách vydaly vstříc noční zábavě v klubech probouzejících se pod značkou festivalu United Islands. Kdo měl štěstí, vešel se do Rock Café. Ale i ti, na něž se nedostalo, neztratili nic z nároku na něj. Ještě pořád mohou zažít elektrizující výkon kapely, která profoukla uši návštěvníků hutným kytarovým zvukem. Nekompromisní klubový nátěr, jak z doby kostkované košile Kurta Cobaina. Dav u vytržení s rukama nad hlavou, stoupající teplota i euforie. Kdo si nezařval, byl přeřván. Rest In Haste - můj druhý letošní festivalový objev.

26.6. 19:00 Zelífest, Mirovice
26.6. 22:00 Fatal, Praha
27.6. 20:00 Ruinfest, Rabí

Rest In Haste - The Realistic Sounds of Rest In Haste ... poslech

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/24

22. června 2015 v 20:34 | Petr Balada |  Spotify
"Shell" by R.W. Grace - zpěvačka z australského Perthu je v tomto tracku, který měl premiéru v polovině června, St. Vincent a Florence Welch dohromady. Ostatně změna identity pro ni není ničím neobvyklým. Jak připomíná indieshuffle.com nejprve byla jako Grace představitelkou elektronického žánru, poté pod jménem Grace Woodroofe drnkala na folkovější strunu a teď to vůbec ne špatně zkouší s dark popem.

"The Lost Drum Beat" by Mikael Seifu - africké rytmy zastupuje Etiopan, který zaujal svým křížením tradiční hudby s hutnými basovými linkami ala Burial už loňským EP "Yarada Lij". Také aktuální věc vychází pod patronátem nezávislého labelu 1432R sídlícího ve Washingtonu DC a pitchfork.com ji týden před oficiálním vydáním singlu neváhal ocenil jako best new music.

"Rabbit Run" by City Calm Down - a zpátky do Austrálie. Kapela City Calm Down touhle písničkou oznámila vydání debutu "In A Restless House". Příjemně civilní indie záležitost, která ve vás může probudit stejně dobře touhu tančit, jako chuť se schoulit v opuštěné králičí noře trudnomyslnosti.

"Police Encounters" by FFS - když se v recenzi objeví, že je nějaká deska zábavná, může to znamenat cokoliv. V případě výsledku spojení Franz Ferdinand a Sparks to znamená podezřelou pravdu.

"Love Is Free" by Robyn feat. Maluca - nový projekt La Bagatelle Magique oznamuje tímto kouskem neúnavná popoháněčka k tanci Robyn.


týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/23

15. června 2015 v 22:02 | Petr Balada |  Spotify
"Wonder Woman" by Lion Babe - podle serveru complex.com doposud nejlepší letošní věc. R&B duo z New Yorku, na které si producentsky posvítil Pharrell Williams.

"Warriors" by Hudson Mohawke feat. Ruckazoid & Devaeux - zdá se, že festivalu Pohoda se nemohlo stát nic lepšího, než je zrušené vystoupení Kaytranady. Jako náhradu se mu totiž podařilo získat devětadvacetiletého Skota, který v posledních dnech motá hlavu všem příznivcům urban popu včetně Kanye Westa. Ten nejaktuálnější zvuk popu už za necelý měsíc na letišti v Trenčíně!

"Alchemy" by Mick Jenkins - vycházející rapperská hvězda z Chicaga překvapila loni svým mixtapem "The Water[s]". EP "Wave[s]", z kterého track "Alchemy" pochází, produkoval Lee Bannon (Joey Bada$$, The Alchemist) a například čtenáři serveru hotnewhiphop.com mu už stihli přidělit hodnocení 96%.

"Marriage" by The View - kapela, která by už zase potřebovala hit jako sůl, se konečně probrala a vydala EP, které v tomto směru vůbec nezní marně.

"You're A Germ" by Wolf Alice - debut už je na spadnutí. Jejich mix shoegaze, punk-rocku a popu se s každým dalším singlem jeví býti nakažlivější a nakažlivější. Tahle kapela má hodně dobře našlápnuto.


Track Tip : Cirkus Blues - Pojď blíž

13. června 2015 v 11:36 | Petr Balada |  TrackTip
Trochu jiný blues a ne vždy jen blues, popisuje svou hudební produkci kapela na bandzone.cz. Její vystoupení na JamRocku patřilo k tomu nejlepšímu, co bylo ke slyšení. Pohříchu však dostala jenom půlhodinku, kdy se ocitla v zajímavém programovém sevření mezi Tomášem Klusem a The Qemists. I v tak krátkém čase ale stihla zanechat silný dojem u všech, kteří chtěli poslouchat. Povedené texty, silné melodie, sehraní muzikanti. Cirkus Blues je můj první letošní festivalový objev.


Festivalový odpočet: ... 1

10. června 2015 v 21:07 | Petr Balada |  Festy 2015
Poslední díl série článků je paradoxně věnovaný všem, kteří tenhle druh letní zábavy nevyhledávají. Dávají přednost sevřenější atmosféře a chtějí poznat kapelu či interpreta víc zblízka, v jejich přirozenějším prostředí. Výběr z koncertů jsem ohraničil měsíci červen až září, aby odpovídal festivalové sezóně. Výběr jmen podřídil jejich aktuálností, momentálnímu zájmu zahraničních hudebních serverů, letošní formě či prostému faktu, že u nás ještě nehrála a možná už zase dlouho nezahraje. A čirou náhodou se všechny konají v Praze.

17.6. Alt-J : Žluté lázně
2.7. Zs : Neone
6.8. Nneka : Lucerna Music Bar
8.8. Ought : Klub 007
17.8. The War On Drugs : Lucerna Music Bar
27.8. Viet Cong : NoD


Festivalový odpočet: 5 ... 4 ... 3 ... 2 ...

JamRock 2015 (aktualizováno 20.7.2015)

9. června 2015 v 20:40 | Petr Balada |  Festy 2015
Rád si vybírám festivaly, na kterých jsem ještě nebyl. Jedině tak můžu zjistit, zda o něco nepřicházím nebo se naopak utvrdit v tom, že skutečně o nic nepřicházím. JamRock jsem vážně zaregistroval ve spojení s kapelou Awolnation (2012). Její pozvání mi přišlo jako risk. Mnohem větší než například s Reef o rok dříve. Neznámé jméno headlinerem se u nás zkrátka příliš často nevidí, a tak jsem festivalu začal potichu fandit.

Letošní ročník si dal v tomto směru zpátečku. Sázkou na převážně česká jména se vrátil k roku 2013, kdy se mezi nimi výrazně vklínili pouze The Asteroids Galaxy Tour. Tíha zahraniční části programu tentokrát ležela zvláště na Skindred a The Qemists. Skindred jsem poprvé viděl před sedmi lety u sousedů na Slovensku (Hodokvas 2008) a v Žamberku mě při nich přepadl supermanovský pocit, že někteří stárnou rychleji než já. Únavu materiálu lze pochopit, ale kompenzovat ji téměř nekonečným workshopem správného tleskání, řvaní a povzbuzování vůbec, se nebezpečně přiblížilo sebeparodické poloze, kterou odstartoval už příchod za doprovodu AC/DC.

Přesně opačně na mě působilo srovnání The Qemists verze Let It Roll 2012 s verzí JamRock 2015. Přestože hráli ještě za světla a zatraceně vyhřátého vzduchu, všechno do sebe jako zázrakem zapadlo a ačkoliv ani jejich produkce není zrovna vrcholem aktuálního hudebního dění, záhy se na Žamberk snesla atmosféra jak na koncertu světových hvězd, která vytrvala i během materiálu nahlášeného jako novinkový. Obrovské nasazení se přelévalo z pódia do kotle a zase zpátky. Obě strany si užívaly výjimečnost okamžiku. Rozesmáté tváře muzikantů na konci setu byly stejně příjemnou odměnou jako jejich výkon.

Z domácích jmen zmíním tři. Speciální vystoupení Tata Bojs sice doprovázeli projekce, ale mnohem zajímavější byl playlist s důrazem na poslední desku. Vklínili se do něj i novinky "Antikvariát" a "S ní", které jako nahrávky neoslňují, ale živě patřily rozhodně k vrcholu vystoupení. Zejména dokonale vygradovaná "S ní" má šanci stát se jejich koncertní klasikou. Tak nějak čím starší tím Tata Bojs a zrající víno.

Obrovskou výhrou JamRocku je areál pod rozhlednou, který možná na své hvězdné využití v rámci festivalu ještě čeká, ale ani vložený JamFolk není pro tohle místo špatnou volbou. Velmi sympaticky se tu představil Voxel, jehož desku, přiznávám, jsem neuposlouchal. Tady stál sám s kytarou a looperem a podařilo se mu vytvořit chvílemi až bouřlivou klubovou atmosféru, ačkoliv publikum tvořili z větší části pozůstalí po Hradišťanu, který program pod Rozárkou zahajoval.

Obrovskou promarněnou šancí bylo naopak podium nazvaná Skutečná liga, které mělo prý být odpovědí na žádosti po nových jménech, ale daleko spíše, jako kdyby se dramaturgie řídila heslem, necháme zahrát takové kapely, aby už nikdy nikoho nenapadlo chtít neznámé interprety. Pobyl jsem v jeho blízkosti možná nejdelší čas a tolik zoufalých výkonů vás donutí maximálně tak ke hře na čekání, zda přijde ještě někdo horší. ALE! Čest výjimce! Přijel Cirkus Blues. Mišíkovský hlas zpěváka, výborné texty, skvělé výkony muzikantů a, bohužel, pouze třicet minut vymezeného času. Určitě si je někde vyhmátněte, stojí to za to.

Organizátoři o svém podniku říkají, že je to vesnický festival. Po třech dnech života navíc, které jsem na něm strávil, mi to však přijde jako alibi a výmluva zároveň. Důvod neproměnění slibů ve skutečnost (např. sprchy ve stanovém městečku) nebo důvod neschopnosti zajistit, aby nedošlo k poškození techniky (zrušené vystoupení B. Cristovao) je zapotřebí hledat trochu jinde. Hlavně, aby se nenašel tam, kam letos zmizela náplň slova ART z podtitulu festivalu.

Ve Festivalovém odpočtu jsem uvedl, že JamRock má potenciál růstu. Osobní návštěva na této predikci nic nezměnila. Z pohledu poměru cena/výkon se stále jedná o jednu z nejvýhodnějších koupí, kterou lze pod střechou festivalového supermarketu pořídit. Otázkou a velkou neznámou ovšem je, jestli jsou na návštěvníky, jejichž počet se může přiblížit městským parametrům, pořadatelé připraveni.

***

(aktualizace 20.7.2015)

Za JamRock se ke kritizovaným bodům pro kult.mix vyjádřil Libor Pavlata. V případě sprch poukázal na neseriózní jednání ze strany dodavatele, který přes příslib a ujištění o dodávce příslušného počtu sprch svůj závazek na poslední chvíli nedodržel. Ve věci záměrného poškození techniky pak uvedl dvě politováníhodné příčiny - nesoustředěný výkon nově vybrané ochranky a cílený, nejspíše předem připravený, útok, a to pravděpodobně z okruhu (osob) firem, které pro festival dříve pracovaly. Z obou událostí se organizátoři poučili a do budoucna připravují taková opatření, aby k podobným překážkám v úspěšném průběhu festivalu nedocházelo.

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/22

8. června 2015 v 20:56 | Petr Balada |  Spotify
"Where the River Runs" by Malpas - spojení zpěváka a písničkáře Aliho Forbese s producentem Andym Savoursem (např. The Horrors, Sigur Ros, My Bloody Valentine) je zároveň spojením akustického folku s bassovým rejstříkem syntetizéru. Oni sami pak tuhle písničku řadí do kategorie orchestral pop. Debutové album "Rain River Sea" vychází 31. 7. 2015.

"Angel Eyes" by Bo Rocha - It's about being a bad bitch, prohlásil objev z Londýna, který se před pár měsíci uvedl singlem "Tangerine Flake", a to v premiéře rovnou pod hlavičkou zvučného serveru thefader.com. V aktuálním dotazníkovém rozhovoru pro The Wild Magazine zpěvačka uvedla, že momentálně nejvíce poslouchá Velvet Underground a Kendricka Lamara - to jenom, abyste měli představu, co od ní čekat.

"Vitamin C" by Clean Cut Kid - čtveřice z Liverpoolu se s prvním singlem vůbec vrací přesvědčivě do sedmdesátek.

"Algorithmic" by Scratch Bandits Crew feat. State of Mind - hip hopová banda z francouzského Lyonu a jejich hitovka z nového alba po třech letech.

"Entirety" by East India Youth - nejrozjetější kousek druhé desky živě již za pár dní v Kinského zahradě v rámci United Islands.


Konec nylonového věku

4. června 2015 v 13:29 | Petr Balada |  Hudba
Ještě v rozhovoru, který vyšel na ireport.cz dne 10.5. slibovali nový materiál a oznámili personální změny. Pak ale přinesl jejich fb profil následující zprávu: K dnešnímu dni, tj. 30. 5. 2015 se skupina Nylon Jail definitvně rozpadla. Děkujeme za přízeň. Tímto stručným vyjádřením oznámila konec kapela, která předloni zaujala svou debutovou deskou a dokázala si podmanit každého, kdo přišel na jejich koncert. Můžeme litovat, ale hlavně se patří poděkovat. Nylon Jail je škoda. Snad projekty, se kterými příjdou členové skupiny, budou stejně tak výživné.


... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...