... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Září 2015

... kdo po tobě ide?

28. září 2015 v 15:43 | Petr Balada |  Výstavy

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/37-38

28. září 2015 v 15:01 | Petr Balada |  Spotify
"Priestess" by Pumarosa - nováčci z Londýna se představují sedmiminutovým (vůbec ne marným) pokusem vyplnit mezeru po LCD Soundsystem. Píseň věnovala zpěvačka pětičlenné sestavy své sestře, taneční choreografce, a věnování doplnila pro The Fader o následující myšlenku: I think dancing is a powerful thing for anybody to do. It's not earning anyone money, you can do it anywhere, it can feel so good. It can be a protest, it can be a celebration, you can lose yourself. Takže, zaujměte základní postavení, počkejte na první beat a po sedmi minutách se nezapomeňte vrátit zpátky na Zem.

"Trapdoor" by Dreamcrusher feat. Secret Boyfriend - na konci října vyjde EP "Hackers All of Them Hackers" a podle téhle upoutávky se zdá, že půjde o zhudebněné noční můry Aphexe Twina.

"Kill the Doubt" by The Cactus Channel feat. Chet Faker - instrumentální soulová partička z Melbourne přemluvila krajana Cheta Fakera ke spolupráci, jejímž výsledkem je singl o dvou položkách. Zatímco většině médií lahodí "Sleeping Alone", já hlasuju pro titulní věc, neboť je zkrátka bez pochyb lepší.

"I Wish (My Taylor Swift)" by The Knocks feat. Matthew Koma - už i opěvovaná je nejvlivnější popová persona letošního roku. Postavila se streamovací službě Apple Music (čímž jí pomohla s rozjezdem) a nyní jí byl za odvahu postaven pomník v podobě chytrého tanečního popu. Ale nečekejte zbožštění, spíš nadhled a nadsázku. Naštěstí.

"Who We Are" by Allison Weiss - v roce 2009 se jí podařilo přes Kickstarter vybrat potřebnou sumu na nahrání EP. Tenkrát to bylo přes sedm tisíc. O dva roky později už na svůj další projekt získala stejnou cestou třicet tisíc dolarů. V průběhu let dostávala hlasy v anketách na příští velký objev, její písničky se objevovaly v tipech na poslech. Čím dál častěji byla zvaná jako host na turné i na nahrávky známějších jmen. Za pár dní vydává u nezávislého labelu SideOneDummy sídlícího v Hollywoodu album nazvané "New Love". "Who We Are" je silný singl a dost možná posune Allison Weiss zase o kousek dál. Budiž jí to přáno.

"Not This Way" od Please the Trees - rozhodně ne jediná výborná věc z nové desky. Recenze brzy.

"I Was You" by Girls Names - Ten song se psal sám, prohlásil o strhujícím tracku "I Was You" frontman Girl Names Cathal Cully. Kapela představí celé album "Arms Around A Vision" hned zkraje října, kdy se zároveň vydá na dvouměsíční turné po Evropě. Český termín zatím chybí.

"Rocketman" by Urban Cone - hitovka na první dobrou od indie popařů ze Švédska. Číslo šest na jejich druhé řadovce Polaroid Memories.

"Paranormal Activity" by Akiine - EP "Neptune" od švédského výsadku v Londýně bude venku 30.10. pod značkou Colour Station.

"Don't Wait for Me" by Flawes - jeho první úspěch se jmenuje Ella Eyra. Spolupracoval na jejím repertoáru, hrál na klávesy v doprovodné kapele. Nyní má vlastní. Josh Carruthers stojí v čele tria, jehož vůbec první singl "Don't Wait for Me" doprovodil do světa vlivný server thelineofbestfit.com přídomkem one of the most intriguing debuts of the year.týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/36

14. září 2015 v 19:33 | Petr Balada |  Spotify
"Radiator" by Loon Lake - jen, co se singl objevil, doprovodili ho lítostivé reakce, jak moc bude tahle surf rocková kapela na australské scéně chybět. Před sebou má ale ještě jednu desku a rozlučkové turné, aby se následně po šesti společných letech po vzájemné dohodě a ve vší slušnosti rozpadla. I když rozpadla … Loon Lake isn't breaking up, we are just winding up.

"Speak Easy" by Mansionair - z Melbourne do Sydney a ze Sydney na světovou tour. Synth popové trio se chystá předskakovat Chvrches na nadcházející šňůře. Má za sebou pouze jedno EP, ke kterému právě přibyl novinkový track "Speak Easy". Jejich akcie letí strmě vzhůru.

"Back One Day" by Francis Lung - písnička předznamenávající sólové EP člena projektu Wu Lyf s občanským jménem Tom McClung. Dospělácký pop od člověka, který se našel.

"Now" by Fufanu - "Few More Days To Go" je název debutu islandské kapely skládající muziku, kterou by sama chtěla poslouchat. Není sama a nebude. Prvotina se objeví 27.11. a "Now" je jejím otvírákem.

"Panic Room" by Autre Ne Veut - alt R&B guru je zpět. Po mimořádně úspěšně přijatém albu "Anxiety" chystá Arthur Ashin aka Autre Ne Veut na začátek října k vydání "Age of Transparency". Nahrávku o devíti položkách si opět i sám zprodukoval.


kult.mix doporučuje ... THE CZECH TAPE part 1 (curated by J)

7. září 2015 v 17:50 | Petr Balada |  Hudba
Pochvala pro post-label za nápad, uznání pro Jakuba Jiráska aka J, že do toho šel a sestavil sebevědomě znějící breviář české indie scény, za který se nemusí stydět, až ho bude nabízet na své příští US tour. Ve chvíli, kdy člověk slyší všechny ty projekty takhle pohromadě, dojde mu, že v tomhle žánrovém spektru máme skutečně co nabídnout. Kompilace odsýpá plynule jak písek v hodinách. Neztratí se v ní Role, Čáry života ani Wild Tides. Zaujmou Kiki a Joska, překvapí hudební blízkost Please The Trees s The Finally daná výběrem skladeb "Suite F" (z novinkového alba PTT "Carp")a "Say Goodbye". THE CZECH TAPE part 1 si zkrátka zaslouží pozornost. Otevírá oči i uši.

THE CZECH TAPE part 1 (curated by J) ... poslech

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/35

7. září 2015 v 17:47 | Petr Balada |  Spotify
"Nafrněná" od Barbory Polákové - nejdřív jsem o ní slyšel a pak jsem ji slyšel. Bodejť by nebyla nafrněná, když má takovejhle song.

"Something Else" by Lightboxes - jazzem načichlá elektronika. Písnička se sice objevila už na loňském EP "Let It Grow", ale až o letošním létě si získala mezinárodní pozornost. To když si ji londýnské duo vybralo jako první oficiální singl pod hlavičkou labelu Sweet Release Records.

"Check, Run It" by T.I. - West Coast poprvé. Spekulace o nečekané desce utnul pouhý singl, který vznikl v produkční režii League Of Starz.

"420" by Lil Debbie feat. Wiz Khalifa - a West Coast podruhé aneb tak to ubal, bitch!

"Family Man" by Have You Ever Seen The Jane Fonda Aerobic VHS? - track týdne od finského projektu s nejzábavnějším názvem na světě. Audio premiéra na Line Of Best Fit, premiéra videoklipu na Clash Magazine. Nakažlivý garage pop si dokázal velmi lehce a rychle najít mocné spojence.


Květy - Miláček slunce ... 80%

1. září 2015 v 19:14 | Petr Balada |  recenze cz
Já mám rád sladký, ale co s tím vším cukrem, co zůstane v těle? Leží tam přikrytej jako jezdci pod horou. Verš, o kterém přemýšlím od prvního poslechu desky. Bylo těžké soustředit se na její zbytek. Zvláště, když přichází hned v úvodní písničce. Je to jen absurdní vložka v textu o podzimu bez dalších souvislostí? Nebo podobenství, u kterého se těžko hledá logické vyústění? A má ho vůbec? A možná ani nechci znát odpověď. Je fajn přemýšlet nad nahrávkou zase trochu v jiných souvislostech. "Miláček slunce" u mě zkrátka zabral, i když ne bez ztráty procent.

Líbí se mi dynamika prvních třech písniček. Po "Je podzim" s postupně rozparáděným tempem výborně fungujícím i naživo (slyšeno na festivalu On The Road), přijde naopak vyklidněná aranž o elektronickém beatu a houslích, jež navozuje společně se slovy o spícím cizinci atmosféru až magického realismu dovolující fantazii, aby si zařádila, což vzápětí udělají nohy, neboť následující "Syn" je k tomu poňouká.

Rád se vracím k předposlední písničce "Jablka". U té mi zatrne vždy, když propriety zimy nenásilně přecházejí do chladu z nálady, který zůstane zaháčkován ve vzduchu po vyslovení jmen blízkých, co odejdou. Je tu ale také "Opičí král (ještě přece je čas)" a "V jezeře z mléka a mlhy", tedy písničky navracející desce důvod ho po nezajímavé části ("ČKNO", "Uklízím pokoj") znovu více poslouchat.

"Miláček slunce" je pozitivní album o věcech, které jsme si navykli spojovat spíše s negativními pocity. Vyhnulo se přitom nebezpečí zanechání dojmu nadrogovaného melancholika. V textech, hudbě i aranžích s nimi zachází jako s běžnou součástí života, jejíž ostatně jsou. Jen ještě nikoho nenapadlo o nich také tak zpívat.

Květy - Miláček slunce ... spotify / nákup
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...