... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Slza - Katarze ... 45%

29. listopadu 2015 v 13:56 | Petr Balada |  recenze cz
"Katarze" je debut, který dopadl hůře, než mohl a měl. Po loňském singlu "Lhůta záruční" jsem pojal naději, že i pop Made in Czech Republic dospěl k bodu zlomu. Že v rámci jeho obrody probíhající v souvislosti s tvůrčím nástupem generace protlačené skrze sociální média a formující se pod vlivem pluralitnější hudební nabídky se konečně dočkám moderní verze popu neštítící se být trendy. Je proto docela úsměvné, že nakonec i tvorba nových jmen připomíná ve své konzervativnosti a usedlosti zdejší velikány osmdesátých let.

Nudná produkce "Katarze" zabila i tu největší výhodu, kterou si Slza s sebou od počátku nesla. Texty od Xindla X jsou zárukou, že když už se, jak se na správný pop sluší, zpívá o ničem, nedostavuje se při jejich poslechu pocit trapnosti. To se po formální stránce víceméně podařilo. K přestřelení došlo snad jen v závěrečné písničce "Pouta", kde se vrstvení slov zvrtlo v obtížně srozumitelný a těžkopádný cajdák. Jinak si lze představit, že texty někomu jistě obohatí i slovník. Ostatně samotný název alba musel dát svým sémantickým výkladem části cílové skupiny zabrat. Horší, pokud se na něj nechají nalákat příznivci adult popu.

Tím se dostávám k samotnému obsahu textů. Kdyby je zpíval někdo v osmnácti, nijak by mě to neiritovalo. Ale v pětadvaceti? A to zbylá část dua je ještě o pár let starší. Jistě, vztahy se sice řeší bez ohledu na věk, ale způsob se v něm přeci jenom odráží. Na druhou stranu, v osmnácti od nikoho neuslyšíte, že je citů prost, což ovšem vzhledem k tomu, že to nikdo neříká ani v mnohem pozdějším věku, není zrovna výjimka potvrzující pravidlo.

A teď k písničkám, které zmírňují pocit úplné beznaděje. Jednou z nich jsou aranží rozdrobené "Etikety", kdy se jedná o jedinou skladbu, ve které se po této stránce něco málo děje. Za zmínku stojí i "Pozice Off" jako jediná nabízející alespoň odvar současného zvuku přicházejícího tu z francouzských tu z nizozemských diskoték. Zbytek sází na to, že jednoduché a chytlavé melodie se prosadí bez ohledu na provedení, což odpovídá přístupu nájemných řemeslníků bez ambicí. Splnit úkol a vydělat. Trochu smutný dojem z alba, které je prvotinou, i když jde jenom o pop.

Slza - Katarze ... spotify / nákup
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...