... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Prosinec 2015

Alba roku 2015 ... IV. část

28. prosince 2015 v 18:50 | Petr Balada |  bestof15
Stereogum (us)

10. Deafheaven - New Bermuda
09. Jim O'Rourke - Simple Songs
08. Colleen Green - I Want To Grow Up
07. Hop Along - Painted Shut
06. Courtney Barnett - Sometimes I Sit And Think, And Sometimes I Just Sit
05. Sufjan Stevens - Carrie & Lowell
04. Vince Staples - Summertime '06
03. Carly Rae Jepsen - E•MO•TION
02. Kendrick Lamar - To Pimp A Butterfly
01. Grimes - Art Angels

The Guardian (uk)

10. Joanna Newsom - Divers
09. Young Fathers - White Men Are Black Men Too
08. Kamasi Washington - The Epic
07. Courtney Barnett - Sometimes I Sit And Think, And Sometimes I Just Sit
06. Sleater-Kinney - No Cities to Love
05. Björk - Vulnicura
04. Julia Holter - Have You in My Wilderness
03. Father John Misty - I Love You, Honeybear
02. Sufjan Stevens - Carrie & Lowell
01. Kendrick Lamar - To Pimp A Butterfly


týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/51

28. prosince 2015 v 18:19 | Petr Balada |  Spotify
"The Edge" by Karthik - Osmnáctiletý Karthik Raju se pohybuje po ose svých vzorů Ed Sheeran, Bruno Mars, Stevie Wonder. Jeho "The Blue EP" vydané začátkem prosince zaznamenalo velmi slušný ohlas, kdy hned tři písničky z něj (včetně "The Edge") ještě stále bodují v Overall Chart uveřejňovaném na stránkách triple j Unearthed, tedy stránkách, které se věnují mladým a debutujícím na australském kontinentu.

"Silent Night (After the Terrible Night)" by OH BOY! - vánoční pozdrav z Francie v podobě svérázné úpravičky jednoho ze světově nejprovařenějších kousků jako post-13/11 version.

"My Heart Is a Dancer" by Heart/Dancer - Linnéa Atieno a Joakim Buddee tvoří švédské duo, které vám reprák obsadí pohodou a klidem dreampopových melodií dochucených jejich naléhavými vokály.

"Jareeze" by Atlanter - dovětek k psychedelickému okénku minulého sběru aneb i v Norsku to docela slušně dávaj.

"Christmas Will Break Your Heart" by LCD Soundsystem - hádejte co. Ano, ano, zdá se, že jsou zpět. První singl od roku 2010 sice není definitivním potvrzením, ale kdy jindy věřit na zázraky než právě v tomhle čase …


KULT.MIX ALBUM ROKU 2015 ... nominace

24. prosince 2015 v 15:17 | Petr Balada |  ALBUM ROKU 2015
Níže naleznete širší nominaci pětadvaceti domácích desek (v abecedním pořadí jejich interpretů), které si zaslouží za uplynulý rok nejvíce pozornosti. Z nich bude 1. ledna 2016 vybráno deset nejreprezentativnějších včetně té s titulem KULT.MIX ALBUM ROKU 2015. Seznam nominovaných odráží dění na tuzemské scéně. Není hodnocením interpretů, ale jejich odvedené práce. (A samozřejmě práce producentů.) Někteří se do nominace dostali díky textům, jiní za hudbu, za čistotu žánru nebo naopak stylovou pestrost. Do konečného žebříčku pak proniknout ti, kterým se nejlépe podařilo skloubit všechno dohromady či ti, kteří prostřednictvím nahrávky reprezentují svoji hudební osobitost a přispívají tak k rozmanitosti české scény.


AID KID - AID KID LP
Audio Attaché - 200 lidí
Awali - Between Significant
Cocotte Minute - Ritual, kmen a srdce a kmen
dalekko - Neběžel jsem tudy
David Koller - ČeskosLOVEnsko
En Sterd - Brood
Erika Fečová - Go For It 2015
Gurun Gurun - Kon B
HRTL - Dataloss
If - Rap
Jan Burian - Jiná doba
Květy - Miláček slunce
Kyklos Galaktikos - Mezi lovci mezer
Memento Mori - Překrásný nový svět
Narcotic Fields - Tripophobia
Piano - Theia
Please The Trees - Carp
The Prostitutes - Zum Passer
Sifon - Siphon
Stinka - Bído, čau …
Subject Lost - Nemesis
Tata Bojs - A/B
VR/Nobody - YET.
Worldhood - Nerd Love

Erika Fečová - Go For It 2015 ... 85%

23. prosince 2015 v 19:03 | Petr Balada |  recenze cz
Když se letos na scénu vracela Janet Jackson, čekal se progresivní zvuk od některého z nejprovařenějších producentů současnosti. Singl "No Sleep" však překvapil vypiplaným návratem v čase a stal se jedním z členů kabinetu Best New Track, který na svých stránkách spravuje Pitchfork. Celé album už takovým zázrakem není, přesto při něm jednoho musela napadnout otázka, proč už se takové nahrávky netočí. Jakoby velké hlasy a ikony rnb zapomněly na kořeny žánru a nechaly se vtáhnout do urban pop ringu.

Řečeno s nadhledem: To musela přijít až Erika Fečová, aby dokázala, že je stále na co navazovat, a že živému doprovodu se v tomhle žánru nic nevyrovná. Ty čtyři položky s doprovodným bandem, v jehož složení nechybí ani muzikanti od Lady Gaga a Lauryn Hill, jsou parádní jízda se suverénním vokálním výkonem zpěvačky. A když se k ní v "You" přidá Frank McComb, old school srdce a duše plesá, o národní hrdosti nemluvě.

Album "Go For It 2015" obsahuje i dvě česky zpívané věci. Cover Abrasaxu "Obyčejnej svět", který vyšel před rokem na kompilaci k poctě kapely, a duet s Michaelem Viktoříkem "Výš víc výš". Spíš propagační ukázka, že i česky to jde, než kousky, které se můžou měřit s výše představenou svatou čtveřicí. Skladba zasluhující si spolu s ní ještě vypíchnout má pořadové číslo jedna a paradoxně k litanii v prvním odstavci se jedná o případ hledání progresivního zvuku a produkce. Titulní "Go For It" oslavila roční narozeniny a gospelový sbor s tanečním beatem pořád zní neuvěřitelně svěže. Je jen škoda, že ku příležitosti alba nebyla stvořena její prodloužená verze.


Erika Fečová - Go For It 2015 ... poslech

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/50

21. prosince 2015 v 20:07 | Petr Balada |  Spotify
"Marshall" by Remy Kay - EP "In The Mourning" je plné vzpomínek na otce, který zpěvačce a kytaristce Remy Kay koupil první zesilovač značky Marshall.

"FEMALE" by Sampa the Great - Singl z debutové nahrávky "The Great Mixtape". Ta v srpnu letošního roku nadchla návratem ke kořenům R&B, ze kterých v jejím podáním a pod producentským dohledem Godrigueze vyrostl výhonek čehosi nového a originálního. Zrodila se Australia's Next Great Hip-Hop Hope (coolaccidents.com).

"Where There's No One" by The She-Devils - duo z Montrealu a jeho druhý singl z připravovaného debutového EP. Podle Pitchforku muzika, která je ztělesněním atmosféry klubové scény ala David Lynch.

"Oriar" by Heron Oblivion - psychedelie z West Coast I.

"Exit 353" by Damien Jurado - psychedelie z West Coast II.Alba roku 2015 ... III. část

19. prosince 2015 v 13:13 | Petr Balada |  bestof15
Pitchfork (us)

10. Kamasi Washington - The Epic
09. Courtney Barnett - Sometimes I Sit and Think, and Sometimes I Just Sit
08. Miguel - Wildheart
07. D'Angelo / The Vanguard - Black Messiah
06. Sufjan Stevens - Carrie & Lowell
05. Tame Impala - Currents
04. Vince Staples - Summertime '06
03. Grimes - Art Angels
02. Jamie xx - In Colour
01. Kendrick Lamar - To Pimp a Butterfly


Clash (uk)

10. Flako - Natureboy
09. Real Lies - Real Life
08. Father John Misty - I Love You, Honeybear
07. Sleater-Kinney - No Cities To Love
06. Darkstar - Foam Islandt
05. Sufjan Stevens - Carrie & Lowell
04. Bjork - Vulnicura
03. Grimes - Art Angels
02. Tame Impala - Currents
01. Kendrick Lamar - To Pimp A Butterfly


Piano - Theia ... 85%

19. prosince 2015 v 12:58 | Petr Balada |  recenze cz
Hodnocení, že album je prostě fajn, možná nespadá do kategorie zcela vypovídajících soudů a reakcí, které by si chtěli jeho autoři o svém díle přečíst, ale někdy trefnější slovo, aby jeden pohledal. V tomhle konkrétním případě v sobě navíc označení fajn obsahuje atmosféru, kdy je při jeho poslechu příjemně po duši ze silného a dobře zprodukovaného repertoáru.

Potěší už úvodní písnička "Liptricks" s osobitou a jednou z nejlepších aranží, kterou letos domácí interpret představil světu. Myšleno opravdu světu, protože se zde přes čtyři minuty hraje úplně jiná liga.

Velké FAJN pak přichází v polovině desky. "Honesty", "Theia" a "Try" tvoří dohromady velmi působivou pasáž. Sugestivní, impulsivní, intimní. Ale není všechno paráda, co hraje. Dvojka "Only You" je pouze do počtu a závěrečná bezmála sedmiminutová epopej "Strymoon" střílí vedle jak čeští biatlonisté.

"Theia" se nikam nežene, a přesto dokáže pracovat s vnitřní dynamikou skladeb tak, že ani nepoznáte, že je padesát minut pryč. Většinu tracklistu jste navíc schopni si vybavit ještě pár hodin po prvním přehrání, ale nejen to. Vybavíte si, i jak jste se při poslechu cítili. Prostě fajn.


Piano - Theia ... spotify / nákup

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/49

15. prosince 2015 v 19:16 | Petr Balada |  Spotify
"Try" od Piano - kapele Mikoláše Růžičky se povedlo sestavit nejpůsobivější pasáž na domácím albu letošního roku. Spadá do ní i tahle nenápadná nádhera. Recenze na album "Theia" už brzy.

"Calm Down" by Katy B. feat Four Tet, Floating Points - předčasný vánoční dárek od kazatelky comebacku taneční revoluce devadesátých let a jejich ministrantů.

"Into This Love" by SHARER - ve stopách Katy B jde i společný projekt producenta vystupujícího pod nickem Young & Sic a zakládajícího člena partičky Le Tigre, kteří její kázání obohatili o disco feeling s vícehlasy.

"The Noise Came From Here" by Saul Williams - kdo by u představitele slam poetry tipoval, že jeho hudební život se bude odvíjet v žánru rapu či folku, bude překvapen. Vítejte u ohně na výročním kmenovém zasedání!

"Nobody" od The Prostitutes - povinná výuka pro ty, kteří nevědí, jakým songem vlastně otevřít své album.


The Prostitutes - Zum Passer ... 80%

12. prosince 2015 v 16:43 | Petr Balada |  recenze cz
Nevyvolává takové nadšení jako předchozí "Deaf to the Call", ale pořád nabízí nadprůměrný zážitek, který potvrzuje každé další přehrání. Ten je nastolen nesnadno dešifrovatelnou atmosférou tajuplně přitažlivou stejně jako světlo žárovek pro noční můry. Přesto se nelze zbavit dojmu, že se ne úplně vše podařilo na nahrávku dostat a vyšlo přesně podle představ. Album tak má pro kapelu možná větší grády než pro posluchače.

Řízný začátek s "Nobody" střídá rozpačitě vyprodukovaný "Dream" představující dvě skladby v jedné. Country nádech u následujícího bengálu "Meet You in the Morning" je sice fajn, ale všeho moc škodí ("Freedom Room"). Elektronika v "I Feel the Same Way Too" působí ve vztahu k ostatním položkám trochu nepatřičně (stejně jako závěrečná "Swan Call"). A obecně, v písničkách, kde tempo spadne dolů, se vytrácí výhoda syrového zvuku, který zajišťuje větší autenticitu nahrávky. U pomalých skladeb se ho zkrátka nepodařilo vyvážit s výrazem zpěvákovým, který v těchto pasážích nesnadno uniká teatrálnosti velkého vypravěče a z desky se náhle stává jeho další sólovka ("Chairman", "Rain").

Kytarista The Prostitutes Martin Destroyer na svém blogu korigoval vyjádření právě Adriana Bella, že album zní jako z léčebny, na léčebnu s hodně děravým plotem. A ačkoliv je ten význam jinde, neodpustím si poznamenat, jaká škoda, že ty díry neslyšel i Bell.

V jednotlivostech lze mít proti "Zum Passer" zkrátka desítky výhrad (ještě jsem zapomněl na otravnou tamburínu v "Simple Song"), ale pak spustí "Nobody", rozjede se "Rumble" nebo "Odyssey", vygraduje song "Tagliatelle", a dostaví se převažující pocit, že zas tak zlé to prostě nebylo. Je to záhada, ale co by jinou desku položilo na lopatky, tady pracuje jako součást oné nesnadno dešifrovatelné atmosféry pro ni. A pokud chcete mít z poslechu "Zum Passer" ještě o něco větší zážitek, doporučuji četbu celého výše zmíněného blogového příspěvku odhalujícího vznik jednotlivých písniček.


The Prostitutes - Zum Passer ... poslech / spotify / nákup

Alba roku 2015 ... II. část

10. prosince 2015 v 19:52 | Petr Balada |  bestof15
SPIN (us)

10. Alex G - Beach Music
09. Shamir - Ratchet
08. Kacey Musgraves - Pageant Material
07. Deerhunter - Fading Frontier
06. Waxahatchee - Ivy Tripp
05. Vince Staples - Summertime '06
04. Tame Impala - Currents
03. Jamie xx - In Colour
02. Courtney Barnett - Sometimes I Sit and Think, and Sometimes I Just Sit
01. Kendrick Lamar - To Pimp a Butterfly


Uncut (uk)

10. Alabama Shakes - Sound &; Color
09. Ryley Walker - Primrose Green
08. Duane Pitre - Bayou Electric
07. Phil Cook - Southland Mission
06. The Deslondes - The Deslondes
05. Natalie Prass - Natalie Prass
04. Natural Information Society & Bitchin Bajas - Autoimaginary
03. The Weather Station - Loyalty
02. Joanna Newsom - Divers
01. Kendrick Lamar - To Pimp A Butterfly


... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...