... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Mise:CZ Debut 2014

Strangers in the City - South ... 60%

16. října 2014 v 20:58 | Petr Balada
Když se zmateně probudím do post alkoholického rána, vládnu chutí a hlasem na natočení lo-fi folkového alba. Vždy to ztroskotá na vědomí, že nemám kytaru. Strangers in the City ano. Nevím, v jakém rozpoložení bylo natočeno "South", ale rozhodně se lišilo od předchozího EP, které do uší pronikalo s kadencí a účinkem kulometné palby. Rychlé výstřely následované tlakovou vlnou nadšení nyní střídají jejich vzdálené ozvěny s dojmem rozpačitosti. Zdá se, že to, co fungovalo na čtvrthodinové ploše, se při dvojnásobné délce odráží od neprůstřelné vesty chránící posluchačovu pozornost. Forma se rychle opotřebuje a stává se zbytečným lpěním na modelu, který po patnácti minutách nabízí stejně malé množství invence jako militantní slovník v recenzi. Strangers in the City přešlapují na místě. A je to škoda. Skladby "Twins", "Oxbow" či "Tower" naznačují mnohé. Možná mělo zůstat zase jenom u formátu EP. Však i s malou armádou se dá nad mnohačetnou přesilou vyzrát. My pacifisté o tom dokážeme teoretizovat tak dlouho, dokud se zase zmateně neprobudíme do post alkoholického rána s chutí nahrát lo-fi folkové album.

Strangers in the City - South ... poslech / nákup

FNTM - Cruel Winter Remix EP ... 70%

9. února 2014 v 20:18 | Petr Balada
Na cestě za debutem trousil v uplynulém roce jednu hudební perlu za druhou. V rozmezí půl roku vydal nejprve "Gameplay EP" a na sklonku léta "Cruel Summer EP". Poté, co ještě v prosinci stačil dát dohromady své "Beats, remixes, unreleased", se nyní objevila remixová verze druhého z ípíček. Předělat tracky z tohoto malého klenotu je složitý úkol. Jsou totiž postaveny na provařených samplech a každý další zásah, nutně vede k úvaze, zda náhodou neposloucháme už remix původního originálu. Nakonec se však tento problém řeší pouze v jednom případě, protože většina hostujících umělců si zvolila méně nápadné tracky. Ten, který skrýval druhé největší nebezpečí, "Finally", zůstal nepovšimnut. Ne už tak titulní věc "Cruel Summer". Paul Gate na něj šel ale možná až příliš akademicky a nepodařilo se mu vdechnout další život. Hned třikrát dostal na frak kousek s výrazným melodickým nápadem "Sirens". Upravil ho i sám FNTM. K lepšímu. VIP verze nosný motiv ještě více vygradovala. Krok s ním udržel DJ AKA. Jeho Sirény jsou velkým rozvětveným příběhem dekorovaným trnovou basovou korunou. Na "Which Way" zbyly téměř ambientní vody. O ponor se postarali ProjektreK + 3CK a je škoda, že se před tím nenadechli o něco více. Za dvě a půl minuty se do velké hloubky dostat nedá. Takže, "Cruel Winter Remix EP" vcelku dobrý, ale hlad po novém materiálu se značkou FNTM nezažene.

FNTM - Cruel Winter Remix EP ... poslech/download

V očekávání ... Kluci - EP 2014

20. ledna 2014 v 22:06 | Petr Balada
Madame Pepper nebyl jediný projekt, jehož jméno se tu v poslední době opakovalo. Zatímco česko-britské přátelství je právě završováno vydáním debutu, Kluci mají prvotinu stále ještě před sebou. Na základě účinkování na Freeze Festu si vysloužili titul CzechFestFuture, singl "Neon Sun" byl zařazen do tracklistu CZ Soundtrack 2013 a jejich cesta za debutem bude tento rok sledována prostřednictvím Mise: CZ Debut 2014. Chalani z Broumova zatím s dlouhohrající nahrávkou otálejí, nicméně před vydáním je další EP, ke kterému zhotovili výborné propagační video. A i z těch pár vteřinových ukázek několika songů se zdá, že se má fanouškovský kotel opět na co těšit.

Mise: CZ Debut roku … 2014

9. prosince 2013 v 20:47 | Petr Balada
Bilanční nádech posledního měsíce letopočtu se rozšiřuje. Vyhlášení domácího alba roku doplní dvě nové vyhlašovací tradice. Jedna se bude dívat zpátky, druhá dopředu. Konkrétně? CZ Soundtrack … 2013 a Mise: CZ Debut roku… 2014.

Budoucnost má přednost. Následující přehled je seznamem jmen, od kterých se lze v přicházejících měsících dočkat zajímavých prvotin. Pestré žánrové zastoupení by mělo být zárukou, že si každý vybere svého favorita. Od hlavního proudu klidných tichých písniček po stěží zařaditelné projekty, jejichž produkce zpravidla patří k tomu nejinteresantnějšímu na domácí scéně vůbec.

Pro zařazení do seznamu nebyl důležitý oficiální příslib vydání debutu. Může se proto stát, že ne u všech se ho dočkáme. Většina z nich, ale udělala první krok. Vydala letos EP či poslala do světa singl s přesvědčivým obsahem, který si vynutil mou pozornost a tím pádem místo na debut listu. Odkazy na nahrávky jsou obsahem odůvodnění.

Vynasnažím se, aby v průběhu roku 2014 vyšly na těchto stránkách recenze na všechny debuty níže uvedených. V levém sloupci bude aktivní odkaz, kde najdete tento článek, který bude průběžné aktualizován o příslušná hodnocení jednotlivých desek a další případné informace.

Dost vysvětlování, tady jsou hudební přísliby příštího roku v abecedním pořadí:

Asi (důvod - EP Utopia) ... Aleš Killian aka ASI dne 12.12.2013 zemřel ... R.I.P.
Dextreat (důvod - singl Never Give Up)
FNTM (důvod č.1 - EP Gameplay, důvod č.2 - EP Cruel Summer)
I Like You Hysteric (důvod - protože I Like You Hysteric, účást na soundtracku Křídla vánoc)
Johnny the Horse (důvod - EP Johnny the Horse)
Kluci (důvod č.1 - singl Neon Sun, důvod č.2 - EP4 2013)
Lake Malawi (důvod - nový projekt Alberta Černého si odbyl celosvětovou premiéru na BBC London)
Lenny (důvod č.1 - EP All My Love, důvod č.2 - EP Fighter)
Post-hudba (důvod - EP Artefakty)
Strangers in the City (důvod - EP2013)
Tichá, Kateřina Marie (důvod č.1 - singl Tančíme spolu ft. Jelen, důvod č.2 - singl Do města přišla zima)
Totalní skrat (důvod č.1 - zpěvák Petr Cieplý viz skladba Volám a záznamy akustického vystoupení, důvod č. 2 - EP Co bude?)
VR/Nobody (důvod č.1 - singl Gone, důvod č.2 singl If You Stay)
 
 

Reklama
... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...