... kult.mix@seznam.cz ... recenze.cz ... tracktip ... spotify ... festivaly ... kult.mix@seznam.cz ...

Spotify

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/51

28. prosince 2015 v 18:19 | Petr Balada
"The Edge" by Karthik - Osmnáctiletý Karthik Raju se pohybuje po ose svých vzorů Ed Sheeran, Bruno Mars, Stevie Wonder. Jeho "The Blue EP" vydané začátkem prosince zaznamenalo velmi slušný ohlas, kdy hned tři písničky z něj (včetně "The Edge") ještě stále bodují v Overall Chart uveřejňovaném na stránkách triple j Unearthed, tedy stránkách, které se věnují mladým a debutujícím na australském kontinentu.

"Silent Night (After the Terrible Night)" by OH BOY! - vánoční pozdrav z Francie v podobě svérázné úpravičky jednoho ze světově nejprovařenějších kousků jako post-13/11 version.

"My Heart Is a Dancer" by Heart/Dancer - Linnéa Atieno a Joakim Buddee tvoří švédské duo, které vám reprák obsadí pohodou a klidem dreampopových melodií dochucených jejich naléhavými vokály.

"Jareeze" by Atlanter - dovětek k psychedelickému okénku minulého sběru aneb i v Norsku to docela slušně dávaj.

"Christmas Will Break Your Heart" by LCD Soundsystem - hádejte co. Ano, ano, zdá se, že jsou zpět. První singl od roku 2010 sice není definitivním potvrzením, ale kdy jindy věřit na zázraky než právě v tomhle čase …

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/50

21. prosince 2015 v 20:07 | Petr Balada
"Marshall" by Remy Kay - EP "In The Mourning" je plné vzpomínek na otce, který zpěvačce a kytaristce Remy Kay koupil první zesilovač značky Marshall.

"FEMALE" by Sampa the Great - Singl z debutové nahrávky "The Great Mixtape". Ta v srpnu letošního roku nadchla návratem ke kořenům R&B, ze kterých v jejím podáním a pod producentským dohledem Godrigueze vyrostl výhonek čehosi nového a originálního. Zrodila se Australia's Next Great Hip-Hop Hope (coolaccidents.com).

"Where There's No One" by The She-Devils - duo z Montrealu a jeho druhý singl z připravovaného debutového EP. Podle Pitchforku muzika, která je ztělesněním atmosféry klubové scény ala David Lynch.

"Oriar" by Heron Oblivion - psychedelie z West Coast I.

"Exit 353" by Damien Jurado - psychedelie z West Coast II.


týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/49

15. prosince 2015 v 19:16 | Petr Balada
"Try" od Piano - kapele Mikoláše Růžičky se povedlo sestavit nejpůsobivější pasáž na domácím albu letošního roku. Spadá do ní i tahle nenápadná nádhera. Recenze na album "Theia" už brzy.

"Calm Down" by Katy B. feat Four Tet, Floating Points - předčasný vánoční dárek od kazatelky comebacku taneční revoluce devadesátých let a jejich ministrantů.

"Into This Love" by SHARER - ve stopách Katy B jde i společný projekt producenta vystupujícího pod nickem Young & Sic a zakládajícího člena partičky Le Tigre, kteří její kázání obohatili o disco feeling s vícehlasy.

"The Noise Came From Here" by Saul Williams - kdo by u představitele slam poetry tipoval, že jeho hudební život se bude odvíjet v žánru rapu či folku, bude překvapen. Vítejte u ohně na výročním kmenovém zasedání!

"Nobody" od The Prostitutes - povinná výuka pro ty, kteří nevědí, jakým songem vlastně otevřít své album.

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/48

7. prosince 2015 v 19:38 | Petr Balada
"Velvet" od Klara. feat. Mike Trafik - nejpříjemnější moment desky, jejíž recenze bude následovat.

"Too Deep" by dvsn - tajemný snad kanadský projekt vychrlil v rychlém sledu již třetí singl a napětí z toho, kdo se za ním ve skutečnosti skrývá, vrcholí, neboť jako best new track už tuhle novinku označil i Pitchfork. Je dvsn alter egem Drakea nebo je za tím jeho producent Nineteen85?

"No Cops" by Night Beats - cult heroes in the American psych underground (clashmusic.com) a jejich ochutnávka z lednového alba se slibným názvem "Who Sold My Generation".

"A Lil Bit Of" by FloFilz feat. Chiara Noriko - což takhle dát si to trochu jazzy?

"Physical" by St. Lucia - pod značkou Columbia Records se na konci ledna chystá k vydání následovník debutu z roku 2013. Jean-Philip Grobler, aka St. Lucia, slibuje jedenáct skladeb na pomezí synthpopu a electropopu. Bude to tedy hlavně deska pro milovníky hledání žánrových rozdílů.


týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/47

30. listopadu 2015 v 19:46 | Petr Balada
"The Inside" by Sevdaliza - nizozemská zpěvačka a producentka s iránskými kořeny roste s každým dalším singlem. Už tím prvním "Clear Air" řádně rozčeřila vody. Následovalo opěvované EP "The Suspended Kid" a doposud největší hit "Marilyn Monroe". "The Inside" pochází z čertsvého EP "Children of Silk" a začíná hodně zvolna. Postupně nabývá na síle a naléhavosti, aniž by Sevdaliza musela tlačit na pilu. Prostě to v ní je. Empatický hlas, důraz na vizuální složku (fotky, covery, videoklipy) a znalost míry, kdy písnička ještě přirozeně dýchá a kdy se už začíná dusit pod producentským balastem, z ní činí jednu z nejzajímavějších hudebních osobností starého kontinentu, kterou například módní magazín i-D označuje za hvězdu dance music zítřka.

"Vl Fik Ikke Nogen Besked" by Tue West feat. Mads Mouritz - no jo no, když na tom severu maj prostě melancholii v krvi.

"Rapture" by Niven feat. Natalie - tohle je paráda! Ukázka vzdušného soundu na pomezí popu a ambientu. Když člověk chce, tak to jde. Debutové EP "Manta Ray" vydá Tom Niven v březnu příštího roku a vedle "Rapture" bude obsahovat další čtyři tracky.

"Scatterbrain" by Kassassin Street - Kassassin Street jsou mladou anglickou kapelou na cestě vzhůru, která vyprodává koncerty i mimo svůj domovský Portsmouth, přičemž drží i rekordy v rychlosti, jakou se tak děje. A jak praví promo materiál, jejich fanoušci vědí, že pokud přijdou na koncert, dostanou infuzi taneční psychedelie. V hledáčku už je měl NME i BBC. Typ pro letní festivaly. Seznamte se, prosím.

"Symmy" by Meat Wave - i z B strany singlu lze udělat áčkovou aneb trocha řízných kytar na závěr.


týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/46

23. listopadu 2015 v 20:01 | Petr Balada
"High Rise" by Cross Record - dvacátého devátého ledna vychází pod značkou Ba Da Bing Records album projektu, který se aktuálně ocitl v hledáčku hudebních publicistů ze stránek stereogum.com. Ti doporučují duo Cross Record sledovat pro vzájemnou tvůrčí symbiózu, kdy Emily Cross čaruje hlasem a Dan Duszynski zvukem. Takhle by to prý nějak znělo, kdyby se propojili Swans se Sharon Van Etten.

"Bass Song" by Eryn Allen Kane - stejně jako se před málem už dvěma léty rozhodla rozjet sólovou kariéru Ella Eyre, vydala se nyní stejnou cestou Eryn Allen Kane, která rovněž doposud sbírala ostruhy v četných hostovačkách, kdy ji zaměstnal například Chance the Rapper nebo Prince. EP "Aviary: Act 1", ze kterého "Bass Song" pochází, přináší ještě další tři vypalovačky, v kterých tahle mladá zpěvačka ukazuje, jak moc má ráda starou školu rnb ovíněnou jazzem a soulem a jak moc dobře a hlavně přirozeně ji dokáže prezentovat světu. Seznamte se s dalším zajímavých talentem a nahrávkou, kterou server thisisrnb.com označuje za jeden z nejlepších debutů roku.

"Paracetamol" by Declan McKenna - teenage pop? Vážně? Šestnáctiletý týpek, co se prosadil na přelomu roku na bandcampu s domácí nahrávkou skladby "Brazil", ve které kritizuje FIFA, se stal v dubnu vítězem bitvy nových talentů o časový slot na festivalu v Glastonbury. Nyní dal ven pětiminutovou skladbu, která jenom potvrzuje jeho letošní status most exciting new artist of 2015 (crackintheroad.com).

"Soft Scene" by Autolux - nová deska ohlášená na příští rok se představuje vymazlenou produkcí, kterou obstaral Boots.

"Lift" by Oneohtrix Point Never - Oneohtrix Point Never a čerstvě i Arca přinutili posluchače si uvědomit, že ty nejzajímavější nahrávky současnosti si vystačí bez textu.

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/45

16. listopadu 2015 v 20:25 | Petr Balada
"The Sirens of Summer" od Sifona - Muzikálnost s jakou jsou jeho jednotlivé položky vymyšleny a nahrány překračuje žánrové hranice. Více v recenzi na sólovku "Siphon" zde.

"Stratosphere" by Mutemath - jedna éterická z nového alba na Grammy nominované americké kapely, která to ráda indie a alternativní.

"Am I Wrong" by Anderson Paak feat. Schoolboy Q - skvělé spojení se skvělým výsledkem. Na hotnewhiphop.com prozatím od osmdesáti hodnotitelů průměrný výsledek 89% a status very hottttt.

"Ghost Inside Your Head" by United Fruit - i post punk popová kapela může dát dohromady dobrý song, který je jedním z trojlístku skladeb na čerstvém EP "Nightmare Recovery".

"Drowning" od Haager feat. Jiří Burian - stejně jako se zdá být nekonečný objem knižní produkce, podobné parametry má i ta hudební. Díky dostupným technologiím není problém udělat si radost vlastní deskou. Scénu to ani nezabije ani neposílí. Tu českou obzvlášť. A při správném výběru hostujících kamarádů se i hit může urodit. Urodil.

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/44

9. listopadu 2015 v 20:25 | Petr Balada
"Who Shot First?" by Elvett - i ve Švýcarsku se dělá dobrá muzika.

"Aeroplane" by Graphic Characters - australské rockové trio, které má velmi slušně našlápnuto již od svého předchozího debutového EP "The Finest Hours", se na tom aktuálním posunuje blíž velkým halám. Však také ku příležitosti vydání EP "Aeroplane" vyjíždí na celostátní turné. No a titulní věc to je vyloženě lahůdková záležitost.

"Blinded By You" by Elias - velmi zajímavá barva hlasu povyšuje produkci tohoto devatenáctiletého Švéda na neobyčejně hypnotický zážitek. K tomu si přidejte jeho hudební vzory FKA twigs a Patti Smith a je jasné, že zajímavějšího mladíka ze severu jsme tu dlouho neměli.

"Dark Skin Women" by GoldLink - Hottest Record In The World minulého týdne nejen dle BBC Radio 1.

"Why'd You" by Ellie Herring - vyšla nová klubová hvězda.

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/43

2. listopadu 2015 v 21:19 | Petr Balada
"Our Park By Night" by Craft Spells - první track od loňského velmi kladně přijatého alba "Nausea" by měl naznačovat změnu stylu. Hlavní persona Justin Vallesteros se chce vrátit do časů, kdy vůbec neuvažoval o živé kapele, a tak prim bude hrát u nového materiálu studiová produkční práce. No, zatím je to hodně pozvolná změna a klidně by to v téhle přechodové fázi mohlo i zůstat.

"End of Times" by Tourist Dollars - spolek z Melbourne, za kterým stojí bratři Dave a Aiden McMillanovi a Jesse McCormack, potěšili debutovým singlem, který si podle reakcí vzal to nejlepší z hudby téměř celé druhé poloviny dvacátého století. Domácí australská média píší o vlivu pozdních let padesátých, indieshuffle.com v něm slyší ozvěnu pop rocku sedmdesátek cinknutou anglickou alternativní scénou desetiletky následující. Je to prostě výbornej kousek.

"Stranger In Disguise" by dePresno - velmi šikovný devatenáctiletý chlapec z Norska. Podle jeho vlastních slov je "Stranger In Disguise" o porozchodovém upadnutí do zmatku a prázdnoty, což snad, to už podle slov mých, daleko výstižněji než text písně dokládá hudební doprovod. Holt, talent.

"Who Are You?" by Spring King - typ rockové vypalovačky, kterou už po prvních tónech přivítáte nadšeným řevem, protože víte, že se bude pařit. A když na návštěvu přijdou dechy, je vymalováno. Že by adepti na nominaci do ankety BBC Sound of 2016?

"Scream" by Grimes feat. Aristophanes - s prvním singlem "Flesh without Blood" k novinkovému albu "Art Angels" všem zamotala hlavu. Uhlazený popový sound s naroubovaným zkresleným kytarovým riffem čekal málokdo. To "Scream" už je docela jiná káva. Čím pak je asi dochucená?

týdenní sběr na spotify.kult.mix.playlist.2015/42

27. října 2015 v 18:58 | Petr Balada
"In Your Heaven" by Sam Sparro - Samuel Falson je v dobré formě zpět. Soudě dle EP "Quantum Physical, Vol. 2" dostalo jeho angažované funkové srdce zásah soulovým defibrilátorem. V AppleMusic chart dokonce číslo pět.

"Dream Of Fire" by Lydmor & Bon Homme (Johannes Brecht Remix) - když remix není jenom remix. Bon Homme spolupracoval s Hot Chip i s Digitalism, dalo se proto očekávat, že si osoby, kterým svěří společný song s další severskou hvězdou zpěvačkou a producentkou Jenny Rossander aka Lydmor, pečlivě vybere. A oslovit vystudovaného multiinstrumentalistu a producenta ze Stuttgartu, kterého si do své rozhlasové show pozval i slovutný pan Pete Tong, byla zatraceně dobrá volba.

"The Waterboy Return" by Modern Baseball - téma deprese v punk rockovém rytmu dělá z "The Waterboy Return" silnou písničku, která je vstupní branou do vydařeného čerstvého EP "MoBo Presents: The Perfect Cast"

"Noční linky" od Tata Bojs - nebudeme se opakovat, protože minulost je past. Na nové desce jsem zavilým fanouškem především dvou skladeb: "Moderní lidi" a "Noční linky". Proč dostala přednost jedna před druhou? Dobrá otázka.

"Itsuka no Hoshi" od Gurun Gurun feat. Miko (Mergrim Remix) - bylo by chybou, poté, co se dostal do rubriky track.tip, nezařadit tenhle výtečný remix také do playlistu.

 
 

Reklama

... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz ... kult.mix@seznam.cz...